Volpino Italiano??

Kissa ja Volpino...?

Olemme yhä ottamassa Volpinoa ja pyytäisin ystävällisesti niitä joilla on volpino, kertomaan tästä rodusta.

Haukkuuko se sietämättömästi?
Onko tämä rotu seurallinen?
Sopiiko Volpino Italiano ja kissa saman katon alle?




Kiitos kaikille :)

3

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnellinen omistaja

      Hei! Itselläni on 8 kk ikäinen volpparityttö, ja aivan ihana on:) Vanha kissamme pelkäsi aluksi pientä innokasta pentua, mutta nykyään ne tulevat jo hienosti toimeen. Koira tykkää siis kissasta, kuten oikeastaan kaikista muistakin tosi paljo:D Ei tuu mieleen yhtä seurallista koiraa kuin volppari, tutustuu kaikkiin ihmisiin ja eläimiin innokkaasti. Haukkuu innostuessaan (esim. ovikellon soidessa ku tietää että tulee vieraita) ja välillä haukkuu varoitukseksi (esim. lenkillä pimeässä ku se hoksaa jonku tulevan vastaan). Mutta mielestäni tosi mahtava rotu, ja onki oikeastaan hurmannu kaikki jotka on nähny sen:) Ai niin ja tosi vilkas ja nopea jaloistaan, tarvitsee kunnon lenkin päivittäin.

      • kissa ja volpino...?

        Kiitos.
        Entä onko volpinollanne ollut mitään sairauksia??


      • onnellinen omistaja
        kissa ja volpino...? kirjoitti:

        Kiitos.
        Entä onko volpinollanne ollut mitään sairauksia??

        Ei oo ollu sairauksia, volpinohan on aika terve rotu yleisesti. Silmät kyllä välillä vuotaa, mutta käsittääkseni se on valkoisilla pikkukoirilla aika yleistä, eikä sekään oo muuta ku kosmeettinen haitta jos ei ala tulemaan tulehduksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe