kissa ja koira??

koiran ostaja

Niille jotka tietävät; Sopiiko kissa ja Shetlanninlammaskoira samaan taloon? Onko shetlanninlammaskoira seurallinen? Onko shetlanninlammaskoiran turkki helppohoitoinen? Haukkuuko shetlanninlammaskoira paljon?

3

2148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Meillä ei ainakaan ole ollut kissojen ja sheltin kanssa ongelmia . Välillä joutuu Shelttiä komentamaan ettei se saa turpannsa :P Yhtään veri vekkiä ei kyllä ole koirasta koskaan löytynyt .
      Turkki on helpohko hoitoinen ...kainalot ja korvantukset on helpoiten takkuuntuvaa aluetta joten ne kannattaa vilkaista useammankerran viikossa .
      Shelttihän haukkuu tasan niin paljon kun annat sen haukkua ;) Meillä haukutaan mutta riittää että kerron sanan "riittää" niin vaikenee...eikä harrasta haukkumista ollenkaan sisällä .

    • Kyllä ne toimeen tulee :) Kummeilla on 2 shelttiä, 1 borderi ja 2 siperiankissaa ja hyvin sujuu yhteiselo :)
      Kummini mukaan turkki on helppohoitoinen ja kuten edellinen vastaaja jo sanoikin, kainalot ja korvantaustat takkuuntuu helposti.
      Kummien shelteistä toinen on aikamoinen haukkukone, mutta uskoo kyllä aika helposti alkuinnostuksen jälkeen kun komentaa. Parit protestihaukut se voi kyllä vielä pistää ilmoille :)
      Toinen sheltti haukkuu vähemmän joten ihan yksilöstä riippuu haukkuuko paljon vai eikö ja tietenkin kuinka hanakasti sitä kouluttaa.

      • piiripienipyörii

        Koirat ja kissat tulevat hyvin toimeen.Kun pennusta asti koiran totuttaa,ja opettaa että kissan pitää myös saada olla rauhassa.Minulla itsellä on 4kissan,ja koiran lauma.Yhdessä olo sujuu suht.koht.rauhassa,joskus joudun koiran rauhottamaan kun on vasta pentu.Minulla ennenkin ollut koiria,ja hyvin menee samassa laumassa :) Kyllä on sheltit aika kovia haukkumaan,kai sitäkin voi opettaa hillitsemään.Kokonaan ei varmasti saa pois,koska se on sheltille luontainen ominaisuus,ja ilmenee ainakin innostuessa :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1289
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      820
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      576
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      511
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe