Kysymys ulkomaalaisen puolison lapsen adoptio

asiallisia vastauksi

Eli haluaisin adoptoida ulkomaalaisen vaimoni lapsen. Onko tämä mahdollista? Lapsen biologinen isä ei ole koskaan ollut lapseensa yhteydessä, mutta syntymätodistuksessa löytyy hänen nimensä ko. olevassa maassa ja myös suomessa oleskelulupa papereiden kautta.

Vaimoni ja minä haluaisimme, että lapsi olisi niin sanotusti virallisestikkin minun sukunimellä. Lapsi itsehän pitää minua isänään.

Eli jos on mahdollista, niin kuinka asiassa edetään? Pitääkö asia hoitaa vaimon kotimaassa ja hyväksyykö suomi tämän myöskin täällä myöhemmin? Vai voiko asian hoitaa täällä? Haluamme, että lapsella on sama sukunimi muiden lasten kanssa ja yhtälaiset perintö ym. oikeudet myöhemmin, kun meistä aika jättää.

2

628

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1

      saada lupa. Muutoin ei mitään adoptiota voi edes ajatella.

      Voit toki ottaa lapsen nimillesi, eli lapsi voi saada sukunimesi. (mitä tulee perintöasioihin, tehkää testamentti jollei teillä jo sellaista ole)

      • erty

        Ota yhteyttä Pelastakaa Lapsiin. He osaavat nauvoa sinua ja hoitavat tarvittaessa prosessin. Sännöt vaihtelevat lapsen kotimaasta riippuen. Tarvitsette biologisen isän suostumuksen, jos hänet voi tavoittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1065
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      66
      1010
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      502
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      473
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      436
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      431
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      420
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      412
    9. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      386
    Aihe