Kysymys ulkomaalaisen puolison lapsen adoptio

asiallisia vastauksi

Eli haluaisin adoptoida ulkomaalaisen vaimoni lapsen. Onko tämä mahdollista? Lapsen biologinen isä ei ole koskaan ollut lapseensa yhteydessä, mutta syntymätodistuksessa löytyy hänen nimensä ko. olevassa maassa ja myös suomessa oleskelulupa papereiden kautta.

Vaimoni ja minä haluaisimme, että lapsi olisi niin sanotusti virallisestikkin minun sukunimellä. Lapsi itsehän pitää minua isänään.

Eli jos on mahdollista, niin kuinka asiassa edetään? Pitääkö asia hoitaa vaimon kotimaassa ja hyväksyykö suomi tämän myöskin täällä myöhemmin? Vai voiko asian hoitaa täällä? Haluamme, että lapsella on sama sukunimi muiden lasten kanssa ja yhtälaiset perintö ym. oikeudet myöhemmin, kun meistä aika jättää.

2

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1

      saada lupa. Muutoin ei mitään adoptiota voi edes ajatella.

      Voit toki ottaa lapsen nimillesi, eli lapsi voi saada sukunimesi. (mitä tulee perintöasioihin, tehkää testamentti jollei teillä jo sellaista ole)

      • erty

        Ota yhteyttä Pelastakaa Lapsiin. He osaavat nauvoa sinua ja hoitavat tarvittaessa prosessin. Sännöt vaihtelevat lapsen kotimaasta riippuen. Tarvitsette biologisen isän suostumuksen, jos hänet voi tavoittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2296
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      115
      1781
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      88
      1439
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      133
      1397
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1266
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1238
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1111
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1057
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      982
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe