jotka kannattaa katsastaa. Pitkästä aikaa kävin H:gissä muutamassa galleriassa, kun oli asiaa kaupunkiin. Harmillisesti en ehtinyt pariin kolmeen muuhun, jotka haluaisin ehdottomasti nähdä; ehkäpä ehdin vielä ennen kuin sulkeutuvat.
Ne kaksi, joita suosittelen nähtäviksi, ovat Peter Frie Forsblomin katutasossa ja Viggo Wallensköld Taidesalongissa.
Friellä on tällä kertaa pääosassa pienet (10x12-14 ) eli postikorttikokoiset öljy/vaha-maisemat isoissa paspoissa. Työt ovat hyvin ekspressiivisiä mutta tavattoman hienoja, läheltä katsottuna parasta esittävää ja kauempaa abstraktia lähenevää taidetta. Toisin kuin Frien tutuissa isoissa töissä näitä ei ole "siloiteltu", vaan niin siveltimenvedot kuin värikentät erottuvat selkeästi toisistaan. Värien ja siveltimen käsittely on mielestäni uskomattoman hienoa kun töitä tarkastelee läheltä. Hinnat á 2500.- ja taatusti sen arvoisia maalaukset ovat.
Taidesalongin Wallenköld- näyttely koostuu hänen tutuista naishahmoistaan, eivätkä teokset mielestäni poikkea aiemmista vastaavista, taattua tuttua Viggoa. Näyttelyä suosittelen siksi, että siellä näette, mikä nyt menee taidetta ostavalle yleisölle kaupaksi. Noin 40 maalauksen näyttelystä on valtaosa myyty, ja vain pari kolme isoimmista on mennyt julkisille kokoelmille. Maalausten koot vaihtelevat mutta pääosin ne ovat pienehköjä ja keskikokoisia. Wallansköld on maalari, jota ostavat niin isot keräilijät kuin yksityikodit, eli hänen suosionsa ulottuu yli koko taidetta ostavan yhteisön.
Pari näyttelyä,
ilpittore
0
184
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481230
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55561
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462