Tollot lakossa, sahaavat omaa puutansa. Kohta Dna ottaa ulkomailta halvempaa työvoimaa tilalle. Kannattamattomana näitä puljuja suljetaan ei huvikseen. Menkää nyt hyvät ihmiset töihin siitä.
Lakko
Brett
7537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Työnjohto, toimistovastaavat, myymälä- ja myyntipäälliköt vaihtoon. Sitten menen takasi töihin
Kaikkien muiden pitäis mennä vaihtoon? Perustele pliis.
jännä, että teidän ns.winback -palvelu toimii, mutta ihmiset eivät pysty irtisanomaan määräaikaisuuksia muuta kuin kaupoissa.. :)
No sitten ottaa. Mielummin ansiosidonnaisella himassa kun töissä PAM:in TES:illä.
saadaan yksi kilpailija pois markkinoilta.
Haluaa että kilpailua ei ole ja hinnat nousee? Tottumus monopoliasemaan on vakava vaiva...
Vaikka asiakkaana olen sijaiskärsijän asemassa, olen kuitenkin täysin TU:n takana tässä kiistassa. Nykyään hämmentävän usein mediassa ihmiset ymmärtävät vain työnantajan viestin, ja roistona toimii työntekijät. Eli se porras, joka tekee firman tuloksen. Varmasti lakko aiheuttaa asiakaskatoa DNA:lle, toivottavasti tämä herättää myös TA:n huomaamaan, kuinka tärkeää työtä lakkoon pakotetut työntekijät ovat.
Tiivistettynä: Tsemppiä, lakkoon pakotetut!