Mistä löytyisi hyvä ja edullinen arkkitehti Jyväskylän seudulta? Muiltakin seuduilta saa tietty vinkata, tuskin olen ainoa arkkitehtia etsivä.
Olemme rakentamassa kivitaloa rinteeseen, joten mitään valmismalleja ei juuri löydy. Olin harkinnut safaa, mutta jos niiden hinnat todellakin huitelee lähempänä kymppitonnia tai ylikin niin rakennusarkkitehti passannee varsin hyvin.. Hakusessa olisi kuitenkin asiansa osaava henkilö. Olisiko suositella? Haluaisimme henkilön, joka osaa miettiä ratkaisujen järkevyyttä meidän kannaltamme mutta ymmärtäisi myös kustannusten päälle. Emme halua arkkitehtia, jotta voimme leuhkia kotimme yksilöllisyydellä, vaan jotta saamme tarpeidemme mukaisen talon mahdollisimman edullisin kustannuksin. Eli arkkitehdin olisi syytä myös ymmärtää missä kohtaa olisi selkeitä ja helppoja säästön paikkoja, sekä rakennuskustannusten että asumiskustannusten osalta.
Arkkitehti hakusessa
7
1850
Vastaukset
- arxitehti
tavoitteita projektissa.
Miten tavoitteisiin parhaiten päästäisiin?
Niin, ettei mietitä yhtään vai niin, että mietitään perusteellisesti?
Mitä perusteellisemmin teidän asioita hoidetaan, sitä enemmän siihen menee aikaa. Yksi tunti suunnittelussa saattaa säästää kymmeniä tunteja työmaalla.
Mietittekö mieluummin työmaalla vai ennen sitä? - Murator
Hei,
Olisin kiinnostunut suunnittelemaan teille ehtojenne mukaisen omakotitalon. Olen ammatiltani muurari ja rakennusarkkitehti. Omaan paljon käytännön kokemusta rakentamisesta ja suunnittelen vain helposti (=edullisesti) rakennettavia pientaloja.
Toimin pääkaupunkiseudulla, mutta se ei ole este suunnitella Jyväskylään. Minun pitää käydä ainakin kerran rakennuspaikalla.
Jos olette kiinnostuneita palveluistani, niin voitte lähettää minulle viestiä osoitteeseen: [email protected]- En suosittele
Kyllä arkkitehdin kuuluu käydä viikoittain työmaalla, joten ihmettelen tätä "edullista tarjousta".
- ProVillage
Tuossa alla kerrotaan, että arkkitehdin pitää käydä viikottain työmaalla!
Ja höpsis, ei tartte jos rakentajat osaa rakentaa.
Voi olla että mekin tarvitaan rak.arkkitehtiä, lähinnä sen vuoksi, että saadaan oikeinlaiset paperit viranomaisia varten.
Muuten tehdään kaikki 3D-mallinoksen kautta ja talon hinnaksi jää alle kymppitonnin helvetisti työtä erilaisten papereiden ja lupien kustannukset.
Katso täältä: http://provillage.wordpress.com
Britanniassa on talo joka maksoi 3.000 £, eli 5.000 silloista €:
http://www.simondale.net/house/
Henry
- P
Kymppitonni on iso raha, mutta talonrakentajan kannattaisi muistaa eräs seikka.
Jos arkkitehti tekee suunnitelmat, joissa ei ole monissa valmistaloissa piileviä hukkaneliöitä jo 5-7 neliön pinta-alavähennyksellä hän kuittaa palkkionsa ja ylikin. Pyydä alueesi arkkitehtitoimistoilta tarjouksia suunnittelusta, niin näet hintatason. - Talotaitaja
Tämä ei kerkeä auttamaan enää teidän projektianne, mutta ehkä jotain seuraavaa... Erinomainen arkkitehti on Jukka Huotari Kuopiosta! Idearikas ja erittäin kokenut arkkitehtityön taitaja. Ei pelkää haasteita ja kuuntelee asiakkaan toiveita kiitettävästi. Kohtuullisen hintainen ja varmasti palkkansa väärti! Tekee suunnitteluja myös jyväskylässä. http://www.jukkahuotari.com/fi/Etusivu.html
- tietoisuutta
Vanha juttu mutta mihin tässä arkkitehtia tarvittiin? Insinööri saa yhtälailla suunnitella sen pientalon ja kuitenkin tarttee hommaan rakennelaskijan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3703184Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151516En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33847