Arkkitehti hakusessa

mölli.

Mistä löytyisi hyvä ja edullinen arkkitehti Jyväskylän seudulta? Muiltakin seuduilta saa tietty vinkata, tuskin olen ainoa arkkitehtia etsivä.

Olemme rakentamassa kivitaloa rinteeseen, joten mitään valmismalleja ei juuri löydy. Olin harkinnut safaa, mutta jos niiden hinnat todellakin huitelee lähempänä kymppitonnia tai ylikin niin rakennusarkkitehti passannee varsin hyvin.. Hakusessa olisi kuitenkin asiansa osaava henkilö. Olisiko suositella? Haluaisimme henkilön, joka osaa miettiä ratkaisujen järkevyyttä meidän kannaltamme mutta ymmärtäisi myös kustannusten päälle. Emme halua arkkitehtia, jotta voimme leuhkia kotimme yksilöllisyydellä, vaan jotta saamme tarpeidemme mukaisen talon mahdollisimman edullisin kustannuksin. Eli arkkitehdin olisi syytä myös ymmärtää missä kohtaa olisi selkeitä ja helppoja säästön paikkoja, sekä rakennuskustannusten että asumiskustannusten osalta.

7

1969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arxitehti

      tavoitteita projektissa.

      Miten tavoitteisiin parhaiten päästäisiin?

      Niin, ettei mietitä yhtään vai niin, että mietitään perusteellisesti?

      Mitä perusteellisemmin teidän asioita hoidetaan, sitä enemmän siihen menee aikaa. Yksi tunti suunnittelussa saattaa säästää kymmeniä tunteja työmaalla.

      Mietittekö mieluummin työmaalla vai ennen sitä?

    • Murator

      Hei,

      Olisin kiinnostunut suunnittelemaan teille ehtojenne mukaisen omakotitalon. Olen ammatiltani muurari ja rakennusarkkitehti. Omaan paljon käytännön kokemusta rakentamisesta ja suunnittelen vain helposti (=edullisesti) rakennettavia pientaloja.

      Toimin pääkaupunkiseudulla, mutta se ei ole este suunnitella Jyväskylään. Minun pitää käydä ainakin kerran rakennuspaikalla.

      Jos olette kiinnostuneita palveluistani, niin voitte lähettää minulle viestiä osoitteeseen: [email protected]

      • En suosittele

        Kyllä arkkitehdin kuuluu käydä viikoittain työmaalla, joten ihmettelen tätä "edullista tarjousta".


      • ProVillage

        Tuossa alla kerrotaan, että arkkitehdin pitää käydä viikottain työmaalla!

        Ja höpsis, ei tartte jos rakentajat osaa rakentaa.

        Voi olla että mekin tarvitaan rak.arkkitehtiä, lähinnä sen vuoksi, että saadaan oikeinlaiset paperit viranomaisia varten.
        Muuten tehdään kaikki 3D-mallinoksen kautta ja talon hinnaksi jää alle kymppitonnin helvetisti työtä erilaisten papereiden ja lupien kustannukset.

        Katso täältä: http://provillage.wordpress.com

        Britanniassa on talo joka maksoi 3.000 £, eli 5.000 silloista €:
        http://www.simondale.net/house/



        Henry


    • P

      Kymppitonni on iso raha, mutta talonrakentajan kannattaisi muistaa eräs seikka.
      Jos arkkitehti tekee suunnitelmat, joissa ei ole monissa valmistaloissa piileviä hukkaneliöitä jo 5-7 neliön pinta-alavähennyksellä hän kuittaa palkkionsa ja ylikin. Pyydä alueesi arkkitehtitoimistoilta tarjouksia suunnittelusta, niin näet hintatason.

    • Talotaitaja

      Tämä ei kerkeä auttamaan enää teidän projektianne, mutta ehkä jotain seuraavaa... Erinomainen arkkitehti on Jukka Huotari Kuopiosta! Idearikas ja erittäin kokenut arkkitehtityön taitaja. Ei pelkää haasteita ja kuuntelee asiakkaan toiveita kiitettävästi. Kohtuullisen hintainen ja varmasti palkkansa väärti! Tekee suunnitteluja myös jyväskylässä. http://www.jukkahuotari.com/fi/Etusivu.html

    • tietoisuutta

      Vanha juttu mutta mihin tässä arkkitehtia tarvittiin? Insinööri saa yhtälailla suunnitella sen pientalon ja kuitenkin tarttee hommaan rakennelaskijan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3223
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      349
      2896
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1820
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      58
      1624
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1416
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1413
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      440
      1303
    9. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1294
    Aihe