Tänään mtv 3:lta, ohjelmassa 45 minuuttia tuli hyvä pätkä jossa kerrottiin yksinhuoltajien köyhyysloukusta. Kuinka erossa tai muuten äiti taikka isä joutuu elämään köyhyysrajan alapuolella.
Tässä maassa mättää lapsiperheiden avustus sekä sosiaalipuolella että muutenkin. Itse jouduin työttömäksi
jonka myöden eläminen kävi mahdottomaksi sillä elintasoalueella millä elimme ja jouduin myymään asuntoni pilkkahintaan(taantuma) ja kun muitakin lainoja oli ja siihen aikaan olin opiskelija, ei tässä maassa ole mahdollisuus hoitaa velka-asioita muuten kuin ottamalla lisälainaa taikka antamalla velat mennä ulosottoon. Velkajärjestelyyn en päässyt edes keskusteleen kun en ollut töissä, ajan sain, paperit lähetin, mutta kun ei ollut oikeutta siihen niin keskusteluaika peruttiin ja paperit takas. Takuusäätiön piirin en päässyt koska en ollut töissä vakituisesti ja tulot vaihtelivat kuukausittain. Miksi äidit/isät laitetaan kulkemaan äärirajoilla ja supistamaan omastaan antamalla lapselle sen mikä tämä yhteiskunta tavallaan vaatii lapsen saavan.
Harrastuksista joutuu supistamaan, ja ajan myötä lapsi syrjäytyy. Missä inhimillisyys? Aina jaksetaan kuitenkin mainita että aikuisenkin täytyy myös ajatella itseään jaksaakseen. Koen siinä olevan hiukan ristiriitaa. Köyhä kun ei voi saada kaikkea...Täytyy myöntää että tässäkin maassa Money talks....Miten muut kokevat elämänsä..?
Tässä maassa mättää lapsiperheiden avustus sekä sosiaalipuolella että muutenkin. Itse jouduin työttömäksi
jonka myöden eläminen kävi mahdottomaksi sillä elintasoalueella millä elimme ja jouduin myymään asuntoni pilkkahintaan(taantuma) ja kun muitakin lainoja oli ja siihen aikaan olin opiskelija, ei tässä maassa ole mahdollisuus hoitaa velka-asioita muuten kuin ottamalla lisälainaa taikka antamalla velat mennä ulosottoon. Velkajärjestelyyn en päässyt edes keskusteleen kun en ollut töissä, ajan sain, paperit lähetin, mutta kun ei ollut oikeutta siihen niin keskusteluaika peruttiin ja paperit takas. Takuusäätiön piirin en päässyt koska en ollut töissä vakituisesti ja tulot vaihtelivat kuukausittain. Miksi äidit/isät laitetaan kulkemaan äärirajoilla ja supistamaan omastaan antamalla lapselle sen mikä tämä yhteiskunta tavallaan vaatii lapsen saavan.
Harrastuksista joutuu supistamaan, ja ajan myötä lapsi syrjäytyy. Missä inhimillisyys? Aina jaksetaan kuitenkin mainita että aikuisenkin täytyy myös ajatella itseään jaksaakseen. Koen siinä olevan hiukan ristiriitaa. Köyhä kun ei voi saada kaikkea...Täytyy myöntää että tässäkin maassa Money talks....Miten muut kokevat elämänsä..?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itse asunut vuokralla koko ikäni ja töissä en ole kerennyt kovin pitkään olemaan kun sain lapsen jo 18vuotiaana. Olin hänen kanssaan 3v kotona ja sitten aloitin opiskelun ja menee vielä jonkin aikaa että valmistun ja pääsen työhön. Eli rahaa ei ole liikaa ja silti lapsella on aina ollut kaikkea mitä hän tarvitsee, ei sen takia että minun olisi pitänyt "luopua" jostain, tai sen takia että "yhteiskunta vaatii" vaan siksi että rakastan lastani enemmän kuin mitään muuta, haluan suoda hänelle kaiken mitä hän tarvitsee enkä todellakaan tunne luopuvani mistään, päinvastoin. Elämä on täynnä valintoja ja asiat voi hoitaa niin monella eri tavalla. Jos on tottunut leveään elämään ja vinguttamaan visaa niin toki voi opiskelijan tulot tuntua todella pieniltä, mutta minä ainakin olen hyvin onnellinen tällä hetkellä enkä koe että meiltä puuttuisi mitään..
syvässä köyhyydessä. Kaksilapsista opiskelee eikä isä maksa heistä enääm itään, kun ei ole pakko, niin kaikki kustannukset heistä jää minulle. Opintorahaa saavat molemmat, muuta ei. Elatusraha ja lapsilisät loppuivat, ja nyt yksin kustannan kun mies ei maksa, kukapa nyt vapaa ehtoisesti lapsistaan mitää maksaa. Paitsi äiti.
Ruokaa ei ole jokapäivä pöydässä, onneksi kouluissa on yksi ateria, mutta itse olen nälissäni eikä ole vaatteitakaan.
Saan alle 500 e kk työttömyyskorvauksta josta maksan vuokran omavastuun yli 200 e, ja sähkö ym laskut. Kuussa rahaa jää alle 200 ruokaan, ei aina sitäkään.
Olin ilmaistöissä, jossa tein 4 h pvä ja työnantajan ei tarvinnut maksaa mulle mitään. Eikä hän halunnut ottaa koko päiväksi sillä olisi joutunut maksamaan palkan omasta pussita ylimääräisiltä tunneilta.
Sain kenkää vuoden päästä ja tilalle otettiin uusi ilmaisnen työntekijä. Näin he käyttävät hyväkseen työttömiä joille ei tarvi maksaa palkkaa. Rahaa tuo ilmaistyö ei mule tuonut juuri lainkaan, sekin ylimääräinen meni matkakuluihin, ruokaa sillä ei pystynyt ostamaan.
Nyt rahaa on 13 e jolla pitää selvitä helmikuun 4 päivään asti eli 14 päivää minä ja lapset. Kysyä sopii mitä tänään syötäisiin?
olen samassa jamassa mutta lopetin ilmaistyöt, opiskelin, mutta tänä aikana ei saa oman alan töitä niin helposti, olen yhden välittäjäfirman kirjoilla, aluksi oli töitä mutta nyt taas on hiljaisempaa, ja matti kukkarossa, vino pino laskuja, ja pitäis miettiä mistä rahaa ruokaan. Ei välttämättä kaikilla ole sama tilanne
mutta jos köyhyysloukkuun joutuu ni tasapainotteleminen siihen kultaiselle keskitielle on hankalaa...
Miksi tehdä penskoja silloin kun olisi pitänyt opiskella ja luoda uraa..yhärien köyhyys on TÄYSIN OMAA SYYTÄ..suomessa kun on maksuton(ei ilmainen) koulutus ja jokaisella sama mahdollisuus menestyä eli turha sitä köyhyyttä on ruikuttaa sitä kautta hakea HUOMIOTA.
No olihan palstalla jo suht' rauhallista muutaman kuukauden.
Itse olen kans yhäri äiti (4 lasta) mut olen ollut samassa työssä kohta 5 vuotta. Meidän työpaikalle otetaan vain nykyään juuri tälläisiä "puoli ilmaisia" työntekijöitä. Ne henkilöt jotka ovat olleet vuoden saavat kenkää ja uusin villitys pomolla on ottaa kielitaidottomii ulkomaalaisia. Kismittää kun tääl suomessa on muutenkin paljon työttömiä (suomalaisia) ja pomo vaan ottaa ulkomaalaisia,,,Niih..........ulkomaalaisiihan ei saa haukkua,syrjiä....oot rasisti. Mut miksi kutsutaan ihmistä joka syrjii oman maan kansalaisii??
Elatusmaksut ovat nousseet viimeisen 4 vuoden aikana 2 kertaa, yh-lisä lapsilisänpäälle on noussut kerran. Maksetuista elatusmaksuista saatavat verovähennykset (vastaavat yh-lisää) ovat kuitenkin pysyneet samassa jo vuosikymmeniä (80€ vuodessa).
Silti ollaan huolissaan vain siitä, jonka luona lapsi virallisten papereiden mukaan asuu. Joo selittäkää vain, että palkat ovat nousseet. Niin ne ovat nousseet yhärilläkin, vai onko jollain sopimus työnantajan kanssa, ettei yhärille nosteta palkkaa?
Ok, joku yhäri on työtön. Yllätys, moni etäkin on työtön! Uskomatonta, eikö totta!
Elinkustannukset ovat nousseet. Niin ne ovat nousseet elarin maksajallakin. Myös niillä työttömillä jotka eivät ole saaneet edes sitä korotusta kuin lapsen kanssa virallisesti asuva.
No voi sun. Ei sitten käynyt mielessä että jos kovin on perse auki elatusvelvollisella niin niihin elareihin voipi hakea muutosta. Tarpeeksi köyhä kun olet niin ei tarvihe maksaa latiakaan, kela hoitaa. Nii että elä kehtaa vikistä.
Mitä epävakaampi lama- aika niin sitä enemmän synnytetään. Yhärien pitää kyniä sitä äijää joka on paksuksikin paneskellut eikä sysätä vastuuta kakaroidensa harrastuksista yhteiskunnalle. Yhäreillä on hirveä lisääntymisvietti vaikka minkälaiset ajat ja työpaikat vähenee, nuorisotyöttömyys lisääntyy. Tuleva yhäri on reppana joka saa jonkun reppana äijän, jolle liuta kakaroita nopeessa tahdissa. Niin yksinkertaisia kuin yksinkertaisia vaan olla voi. Ja miksi tarvitsee saada kaikki, sekö sen onnen tuo????????? Harrastakoon ne joilla on rahaa. Puolisoni on köyhästä suurperheestä ei heistä kukaan ole syrjäytynyt vaan erittäin yritteliäitä. Tiedän monia jotka vasta aikuisena harrastavat sellaisia harrastuksia mitä vanhemmilla ei ole ollut varaa rahoittaa. Nykyään kaikkien pitäisi kylpeä älyttömässä krääsässä, matkustella viis kertaa vuodessa, harrastaa golffia, balettia, pianon rimputusta tai joku muu huilun vingutus ym. paskaa ettei vaan syrjäydy vahingossakaan... ei helvetti mitä pellejä.....
oletko itse pelle...vai oletko sokea....hyvä kysymys...miksei ole hyvä nostaa ääntään tässä yhteiskunnassa missä hyvinvointivaltio alkaa rappeutua....palkkatuloiset eivät sitä tiedosta koska heidän elintasonsa on normaali...pienpalkalliset ja köyhät tiedostaa,....ohjelma 45minuuttia oli hyvä alku keskustelulle...vaikka puolisosi on köyhästä perheestä se ei sitä kata mitä elämä on 2000-luvulla.
Minäkin olen talonpoikaissuvusta kotoisin,..paljon kokenut ja selviytyjä..jos itse koet että yksinhuoltajat ovat pellejä...katso peiliin, ei sitä tiedä milloin elämä tuo ongelmia juuri sinun kohdallesi...me ei voida tietää mitä huominen tuo tullessaan...
-ylpeä yh-äiti-
En mielestäni asu köyhyysloukussa. Emme elä lasten kanssa leveästi, mutta pärjätään.
Asun vuokralla, saan asumistukea. Elatustuki n. 500 e ja lapsilisät samoin. Vanhimmasta lapsesta en saa lapsilisää enää. Kuulun "pienipalkkaisiin".
Yritän järjestää lapsille harrastus- ja liikuntavälineitä tarvittaessa. Välillä rahat ovat aika finaalissa, kuten nyt mutta pärjätään kyllä.
Vanhin lapsi menee nyt autokouluun, siinä iso rahareikä. Lasten isä ei juurikaan osallistu kuluihin, ja elatustuen maksaa kela.
Silti pärjäämme, emme näe nälkää, on asunto ja vaatteita. Pyrin siihen että vaatteet ja kengät ovat lapsilla hyviä.
Sinänsä harmi kun lapsilisä loppuu 17-vuotiaalta jo, siinä iässä niitä menoja vasta onkin. Lukio nielaisee ison summan kirjoihin.
Kyllähän mulle kelpaisi suurempikin raha, mutta kaikki on ok näinkin. Velkaa ei onneksi ole.
hyvä, hyvä,kerrankin oikeaa puhetta eikä marisemista.Niin näin hommat menee toimeen tullaan kun pientä porkkanaa annetaan suuhun.Katos mä itse oon ns.etis ja oon paljon työttömänä mutta silti elarit oon maksanut työssä olon mukaan,sillä ei sen ihanampaa kun aamulla saa nukkua niin pitkään kun haluaa ja liiton manit vaan pyörii eikä tarvitse tehdä mitään kuhan on vaan,ainut sen neljä tuntia käy parin viikon välein lastaan vilkasemassa ettei ihan unohda että mäkin oon jossain.jA ENNENKAIKKEA mun ei tarvii huolehtia lapsenasioista mistään,maksan elarit ja sillä selvä,loppujen lopuksi tää on paras ratkaisu näin ja vähillä riidoilla päästään.Eläköön vapaus ja sananvapaUS.....PS.LASTEN ÄITIKIN ON SITÄ MIELTÄ ETTÄ NÄIN ON PARAS KOSKA OON KUULUMMA KUMMA HEPPU JA LAPSET SAA HUONOA MALLIA MINUSTA ,KÖYHÄSTÄ JUMALAN PILKKAJASTA
En mielestäni elä köyhyysloukussa. Asun aso-asunnossa, jonka hankin eron ja omaisuuden osituksen jälkeen. Vuokra on hieman edullisempi kuin vuokra normaalisti, mutta siinä voittaa vain yhteiskunta, koska asumistuki on pienempi näin. Elatustuki on 420 e ja lapsilisät 300 e, vuokran omavastuu on 440 e ja käteenjäävä nettopalkka n. 1100 e. Neljä lasta joista kaksi opiskelee, toinen lukiossa toinen ammattikoulussa. Opintotuesta he maksavat bussikortit ja oppikirjansa. Joskus pitää antaa hiukan lisuketta mm. vaatteisiin, kampaajaan yms. ja maksan puhelinlaskun, mikäli se on kohtuullinen. Isä ei osallistu mihinkään nuorten kuluihin. Vanhimmasta elatusmaksu jo loppunut, kahdesta vanhimmasta lapsilisät. Toiseksi vanhimmastakin loppuu elatusmaksu keväällä.
Teen lähes kaiken ruoan itse, kerään tarjoukset pakastimeen, ompelen ja muodistan vanhoja vaatteita nuoremmille, ker(j)ään sukulaisilta syksyn satoa säilöön. Tullaan toimeen mutta sairastuminen tai muu yllättävä meno, esim. auton korjaaminen vie minut perikatoon. pari sataa kuussa enemmän niin eläisin herroiksi. Velkaa ei onneksi ole minullakaan ja työpaikkakin on vielä.
Ei tarvitse jatkaa oman suvun perinteitä vaan voi katkaista ne. Juuri katkaisemalla ne suvun perinteet voi välttää ongelmat jos oikein ajattelet etkä elä niin kuin sukusi on elänyt. Peiliin olen katsonut koko ikäni tasaiseen tahtiin ja aina tiennyt mitä huominen tuo tullessaan päinvastoin ne jotka peiliin eivät katso koskaan. Tyhmät ihmiset eivät koskaan katso peiliin vaan elävät kuin viimeistä päivää. Tyhmät ovat yksinhuoltajia joilla ei ole mitään rajoja kunhan tulevat vaan paksuksi jollekkin paneskelijalle. He saavat yhteiskunnan tuet ja elävät sillä. Yksinhuoltaja aina tietää mitä huominen tuo tullessaan. Se tuo tullessaan yhteiskunnan tuet, elarit, asumistuet ym sukulaisten tuet verrattuna siihen kun yksinelävä lapseton ei saa mitään tukia. Yksinhuoltaja odottaa aina muiden tukia js miksi?
Sinä et oikein taida tietää mikä on yh? Kirjoitat että yhäreillä on hirveä lisääntymisvietti, tunnetko siis sellaisia yksinhuoltajia jotka lisääntyvät ihan hirveästi? Vaikka siis ovat yhäreitä eli eivät parisuhteessa? Vai tarkoitatko että henkilö joka on päätynyt yhäriksi omaa hirveän lisääntymisvietin? Ja yksinkö hän lisääntyy?
Eikä yhäri sysää vastuuta lapsestaan yhteiskunnalle, se vastuustaan luistava isä sen tekee. Sinä taidat olla ihan lapsi vielä. Ajatusmaailmaltasi jos et muutoin. Säälittävää.
ja rahaa ruokan päivää kohden jää tuloistamme 0,25 centtiä, jolla pitää saada viidelle ruoka! Ratkaisimme asian niin, että lapset syövät joka päivä ja minä syön joka kolmas päivä.
Harrastuksia ei ole, eikä kukaan omista kännykkää, eikä lehtiä tilata, kavaereiden synttäreille ei mennä, eikä pidetä kavaereille meilläkään synttäreitä. Juhlimme vain omassa porukassa. Vaatteet haemme kierrätyskeskuksesta tai ruinaamme tutuilta ja naapureilta.
Emme käy missään sukulaisissakaan, jos haluu he voivat tulla meille, kunhan tuovat syömsensä ja juomisensa itse mukanaan.
Telkkua ei ole katselemme vanhoja vhs kasetteja. Vanhat lakanat ompelen verhoiksi ja pyyheliinoiksi. Saippuakin ostetaan palana, joka kestää nestesaippuaa kauemmin jopa puolivuodesta vuoteen saattaa pala sunlightia kestää.
Emme käy parturissa, leikkaan itse kaikkien hiukset, myös omani. Pyykkiä pestään ilman pesujauhetta ja tiskit tiskataan palasaippualla.
köyhää?
Viyyuako muita syytöta?
Miten se voi muka noin olla? Jos elää pelkästään esim. elatustuella ja lapsilisillä?
Muuten yksineläjä, joka kommentoi että me yh-vanhemmat saadaan kaikki tuet. Kyllä mulla rahat riittäis hyvin jos olisin vain yksin. Tuohon lapsilisä elatuspottiin on myös kuluttujat, eli lapset. Ei se raha ole mitenkään extraa jonka saan humputella.