Troijalaisen poistaminen?

adlsda

Omaa tyhmyyttäni menin avaamaan tuntemattoman tiedoston ja koneeni ilmoitti saman tien, että siihen on tarttunut troijalainen. Mitenhän pääsen siitä eroon? Nyt koko kone toimii hitaasti ja kaatuilee jatkuvasti.

Käytössäni on AVG Anti-Virus Free. Ohjelma ilmoitti viruksesta ja laittoi sen automaattisesti karanteeniin. Kun avaan karanteeni-sivun (virus vault), näen karanteenissa olevan troijalaisen ja vaihtoehtoina on Restore, Restore As ja Delete. Tarkoittaako tuo delete koko tiedoston poistamista vai viruksen poistamista karanteenista? Ohjelmassa näkyy tiedosto, josta tartunta on tullut. Poistin koko tiedoston ja tyhjensin roskakorin.

Luulin, että karanteeni auttaisi ensihätään, mutta Windows Defender ilmoittaa edelleen jatkuvasti troijalaisesta. Valitsin toimenpiteen "poista", mutta saan vain virheilmoituksen. Sen sijaan karanteeniin laittaminen onnistuu. Kun avaan karanteeni-sivun, mitään ei kuitenkaan näy olevan karanteenissa. Defender ilmoittaa viruksen olevan "trojan downloader: win32/renos.JM"

Apua kaivataan! Ja mieluiten rautalangasta vääntäen, sillä koneen ääressä on ei niin paljon tietokoneista ymmärtävä naishenkilö.

3

1799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkoittaa avg:ssä nimenomaan sitä, että se poistaa sen viruksen.
      yksi vaihtoehto poistaa on, työkalut/ kansion asetukset/ näytä piilotiedostot. sen jälkee menet c asemalle ja siellä näkyy himmeämpänä avg virusvault §§§§ tommosten merkkien ympäröimänä. klikkaat sen aktiiviseksi näppiksestä shiftl del ja enteriä perään.

    • Normaalisti kone menee uudelleenasennukseen jos teit tuon pääkäyttäjänä tai jos käyttöjärjestelmän päivitykset on laiminlyöty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      320
      1421
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe