"”Myös Apple Mac OS X:n käyttäjillä elää vielä sitkeä uskomus, että Maccia eivät troijalaiset saastuta. Tämän tietävät valitettavasti hakkeritkin”, Santa Monica Networksin tietoturvakonsultti Mikko Tammiruusu toteaa tiedotteessa.
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/article366881.ece?s=r&wtm=tietoviikko/-21012010
Eli täytyykö nyt laittaa virustorjuntaa kehiin kun Mac on yhtä turvaton kuin Windows, herrojen mukaan
Vaara vaanii
5
417
Vastaukset
- Juupa juu
Tuota samaa on vuosikaudet toitotettu. Miksiköhän vain pari troijalaista on olemassa nekin sellaisia että käyttäjän täytyy ne asentaa.
Tuota laulua on vuosikaudet kuultu ja ainakin minä olen kyllästynyt siihen.
Olen käyttänyt Mac:a eri käyttöjärjestelmäversiolla vuodesta 1995 eikä vielä tähän mennessä koneeseeni ole tarttunut pöpöjä. Alkuaikoina minulla oli virustorjunta koneella mutta viimeiset kymmenen vuotta en ole sellaista tarvinnut. Useilla ystävilläni jolla on WinPc puolestaan on ollut viruksia ja troijalaisia koneella vaikka niissä on ollut virustorjunta.
Juu nyt sitten seuraava laulu, käyttäjiä niin vähän ettei haittaohjelmien tekijöitä kiinnosta. Luulisi että useamman miljoonan käyttäjän koneisiin murtautuva olisi tosi jehu noissa piireissä.
Nuo tietoturvakonsultit kertovat jatkuvasti OS X tarvitsevan virustorjuntaa. Täytyyhän niiden leipänsä eteen laulaa ja etsiä uusia markkina-alueita. >Mac on yhtä turvaton kuin Windows, herrojen mukaan
Missäs niin väitettiin?- MacPro
"Santa Monica Networks uskoo, että myös uusissa käyttöjärjestelmissä , kuten Microsoftin Windows 7:ssa, piilee omat uhkansa."
jos siis olisit lukenut koko tekstin olisit huomannut että tuolla uudella MS seiskalla ei voi turvallisesti surfata netissä. - 1stMacFinn
Helppo on puhua, jotta saisi firmansa palveluita myytyä.
Mutta missä ne todeliset uhat nyt sitten on? Niitä on koko 2000-luku luvattu. Ja mitä on toteutunut: pari laboratoriossa todettua proof-of-concept virusta, joita ei ole tavattu labran ulkopuolella, 2-4 troijalaista, jotka käyttäjän täytyy itse etsiä netistä ja asentaa. Pari noistakin pitää käyttäjän itse käynnistää...
Eli vastauksena kysymykseesi: virustorjuntaa ei tarvita kehiin Macin kanssa edelleenkään. - G4 MDD
se macin johon laittaisit.......
En tarvi edelleenkään omalle koneelle mitään höpöohjelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833328
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli402736Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742296- 612278
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512211Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1102183Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv201979Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.201977- 621934
- 881711