lähiverkko

tarkoitus olisi viritellä lähiverkko himaan. kaksi konetta, pöytäkone ja läppäri, welho pro kaapeli. molemmilta koneilta pitäis nähdä toisensa ja päästä nettiin. miten tällanen hässäkkä kandeis rakentaa? aika halvalla sais tota d-linkin langatonta, mutta kuis nopea toi nyt sitte oikein on? jos siirtää suuria tiedostoja koneelta toiselle, niin meneekö hermot? jos rakentelee parikaapeliverkon, niin pitäis ostaa reititin vai? mulle on nää termitä vähän epäselviä. jos joku vois vähän selventää ja valaista mikä kannattais viritellä budjetilla
21200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos siirtelet isoja tiedostoja niin kannattais harkita 802.11g standardin laitteita. 802.11b olis halvempi, mutta merkittävästi hitaampi (54 Mbit/s 11 Mbit/s).

g: Linksys WRT54G reititin/kytkin/tukiasema, 105 €
b: Linksys BEFW11S4 reititin/kytkin/tukiasema, 77 €

Jos et tarvi kummassakaan koneessa langatonta lähiverkkoyhteyttä, niin sitten:
Linksys BEFSR41 reititin/kytkin 58 €

Jos tarvit virtual private network ominaisuutta, niin sitten hieman kehittyneempi malli:
Linksys BEFSX41 reititin/kytkin, 83

Tarvit molempiin koneisiin verkkokortit, ellei ole entuudestaan.

Läppäriin langaton:
g: Linksys WPC54G, 78 €
b: Linksys WPC11, 55 €

Tai sitten RJ-45 verkkokortti, ellet tarvi langatonta. Pistin tämän kortin vaan malliksi. Sitä ei näytä löytyvän Suomesta ainakaan googlen avulla. Vastaavia eri merkkisiä kortteja saa melkein mistä vaan ja hinta on noin 30 €:
http://www.linksys.com/products/product.asp?grid=34&scid=30&prid=100

Pöytäkoneeseen tietenkin PCI verkkokortti, esim:
http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0971410200194

Linksys vehkeitten hinnat otettu täältä. En ole mikään Linksys markkinoija, mutta itse olen käytellyt niiden laitteita ja ne ovat toimineet luotettavasti:
http://www.wlankauppa.com/

Äänestä
  • kiitos infosta, tästä oli apua. en tiennyt tuosta b/g -standardista. hieman googlasin ja näyttää siltä, että b alkaa olla jo menneen talven lumia. ilmankos noita dumpataan halvalla. vpn ei sano mulle mitään, lienee joku suojattu yhteys esim duuniin? näissä tavallisissa reitittimissä on käsittääkseni jonkinlainen palomuuri, joten ainakin lähiverkon koneet ovat suojassa? (toki mulla on ollut softapohjainen palomuuri ennenkin)
    aika kalliita ovat vielä nuo g-standardin langattomat. taitaa kallistua langalliseen verkkoon...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


händy kirjoitti:

tarkoitus olisi viritellä lähiverkko himaan. kaksi konetta, pöytäkone ja läppäri, welho pro kaapeli. molemmilta koneilta pitäis nähdä toisensa ja päästä nettiin. miten tällanen hässäkkä kandeis rakentaa? aika halvalla sais tota d-linkin langatonta, mutta kuis nopea toi nyt sitte oikein on? jos siirtää suuria tiedostoja koneelta toiselle, niin meneekö hermot? jos rakentelee parikaapeliverkon, niin pitäis ostaa reititin vai? mulle on nää termitä vähän epäselviä. jos joku vois vähän selventää ja valaista mikä kannattais viritellä budjetilla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu