1) Onko linuxin käyttäminen vaikeaa? Vaikeaa niinkun pitää olla raketin keksijä toisin kuin Microsoftin parhaan käyttöjärjestelmän Windowsin? Pitääkö kirjoitella paljon komentorivi komentoja niinkuin jossain 70 luvun käyttöjärjestelmissä ja flash videot eivät toimi ja eikä kannettavissa virransäästö ominaisuudet?
2) "Saako" linuxin käyttäjä pimppiä yhtä usein kun uudelleenkäynnistävät koneen eli tosi harvoin?
3) Miksi kaikki #linux.fi irc-kanavan käyttäjät ovat ylimielisiä paskiaisia joilla ei ole muuta elämää kuin linux? Tuleeko sellaiseksi helposti kun alkaa käyttämään linuxia?
4) Miksi linuxin käyttäjät valehtelevat että linuxiin ei ole viruksia tai haittaohjelmia vaikka linuxiin on olemassa viruksia ja ubuntun näytönsäästäjästä löytyi troijalainen?
5) Miksi linuxia ei käytetä oikeasti tärkeissä ja vakavissa tehtävissä esim. mainostoimistossa lehden taitossa? Johtuuko se siitä että Scribus on ihan vitun paska verrattu Adobe Indesigniin tai Gimp verrattuna Photoshoppiin?
6) Miksi kaikki linux käyttäjät kertovat kuinka Gimp on niin hyvä vaikka sen käyttäminen on tuskaa?
7) Blender on toki tehokas 3d mallinnusohjelma mutta käyttöliittymä on aika vammainen? Miksi sellaista vammaista käyttöliittymää pitää alkaa opettelemaan jos on tottunut jo parempiin työkulkuihin esim. 3d studio maxissa?
8) Miksi linux nörtit uskonnollisesti puolustelevat open sourcea? Mikä siinä että joku 1000 nörttiä tekee ohjelmaa ilman palkkaa tekee siitä paremman kuin kaupallisesta ohjelmasta jota on kehitetty vuosikausia (esim. Adobe Photoshop) ?
2) "Saako" linuxin käyttäjä pimppiä yhtä usein kun uudelleenkäynnistävät koneen eli tosi harvoin?
3) Miksi kaikki #linux.fi irc-kanavan käyttäjät ovat ylimielisiä paskiaisia joilla ei ole muuta elämää kuin linux? Tuleeko sellaiseksi helposti kun alkaa käyttämään linuxia?
4) Miksi linuxin käyttäjät valehtelevat että linuxiin ei ole viruksia tai haittaohjelmia vaikka linuxiin on olemassa viruksia ja ubuntun näytönsäästäjästä löytyi troijalainen?
5) Miksi linuxia ei käytetä oikeasti tärkeissä ja vakavissa tehtävissä esim. mainostoimistossa lehden taitossa? Johtuuko se siitä että Scribus on ihan vitun paska verrattu Adobe Indesigniin tai Gimp verrattuna Photoshoppiin?
6) Miksi kaikki linux käyttäjät kertovat kuinka Gimp on niin hyvä vaikka sen käyttäminen on tuskaa?
7) Blender on toki tehokas 3d mallinnusohjelma mutta käyttöliittymä on aika vammainen? Miksi sellaista vammaista käyttöliittymää pitää alkaa opettelemaan jos on tottunut jo parempiin työkulkuihin esim. 3d studio maxissa?
8) Miksi linux nörtit uskonnollisesti puolustelevat open sourcea? Mikä siinä että joku 1000 nörttiä tekee ohjelmaa ilman palkkaa tekee siitä paremman kuin kaupallisesta ohjelmasta jota on kehitetty vuosikausia (esim. Adobe Photoshop) ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Moi teinienkeli, menehän nyt nukkumaan niin jaksat huomenna sitten meuhkata tukiopetuksessa.
...tekeytyminen tyhmemmäksi kuin onkaan.
Ei ne Windowsin käyttäjät ole keskimääräistä tyhmempiä vaan pelkästään tietämättömiä ja toisaalta ei Linux tällaista "mainontaa" kaipaa.
Mutta ennen kuin vastaan kysymyksiisi, väitän että et ole mikään linux-aloittelija vaan pesunkestävä windows-teinitrolli tai mikkismerkonoomi jonka palli duunissa heiluu.
>1) Onko linuxin käyttäminen vaikeaa?
Ei ole vaikeaa!
>Vaikeaa niinkun pitää olla raketin keksijä toisin kuin Microsoftin parhaan käyttöjärjestelmän Windowsin?
Ei tarvitse olla ruudinkeksijä että osaa käyttää linuxia, tosin moni windowsin käyttäjäkään ei sitä tunnu olevan kuten sinä.
>Pitääkö kirjoitella paljon komentorivi komentoja niinkuin jossain 70 luvun käyttöjärjestelmissä ja flash >videot eivät toimi ja eikä kannettavissa virransäästö ominaisuudet?
Flash-videot toimii mutta kuten windowsissakin, pitää asentaa plugin/koodekki. Ei ne windowsissakaan toimi heittämällä, siihenkin pitää asentaa ensin plugin. Ei ole pakko kirjoitella komentoriville, ilmankin pärjää, tehokäyttäjät on aina naputelleet komentoriville, myös windowsaikoina. Kannettavissa kyllä toimii virransäästö. Ainakin mulla toimii.
>2) "Saako" linuxin käyttäjä pimppiä yhtä usein kun uudelleenkäynnistävät koneen eli tosi harvoin?
Ei se että saako pimppiä, ole kiinni mitä käyttistä käyttää, vaan siitä että onko millainen persoona.
>3) Miksi kaikki #linux.fi irc-kanavan käyttäjät ovat ylimielisiä paskiaisia joilla ei ole muuta elämää kuin >linux? Tuleeko sellaiseksi helposti kun alkaa käyttämään linuxia?
Sitä saa mitä tilaa. jos itse olet täys kusipää niin sullekin ollaan kusipäitä. Jos trollaat valheita kuten pentti, voit odottaa että suakin kohtaan ollaan kusipäitä. Pentti on kusipää.
>4) Miksi linuxin käyttäjät valehtelevat että linuxiin ei ole viruksia tai haittaohjelmia vaikka linuxiin on >olemassa viruksia ja ubuntun näytönsäästäjästä löytyi troijalainen?
Ei se ole mitään valehtelua. Linuxiin on pari hassua virusta mutta ne ei leviä! Windows-virukset ei sitten toimi muutenkaan linuxeissa. Ja tiesitkö että kaikki ohjelmat pitää asentaa linuxissa korotetulla käyttöoikeudella eli esim. sudona tai roottina. Siksikään ne ei leviä eikä tartu noin vaan. Se muuten EI ole Ubuntun näytönsäästäjä vaan Gnomen näytönsäästäjä, Gnomea käytetään muuallakin kuin Ubuntussa. Sitäpaitsi troijalainen on normaali ohjelma, tavallinenkin ohjelma voi olla virheitä täynnä ja aiheuttaa ongelmia. Siksi en luokittelis tuota miksikään virukseksi. eikä se edes levinnyt niinkuin virukset. Ja tuon näytönsäästäjän asentaminenkin vaati käyttäjän omia toimia, ei se itsestään sieltä sivulta koneelle tule ja lisäksi sen asentaminenkin vaatii käyttäjältä luvan!
>5) Miksi linuxia ei käytetä oikeasti tärkeissä ja vakavissa tehtävissä esim. mainostoimistossa lehden >taitossa? Johtuuko se siitä että Scribus on ihan vitun paska verrattu Adobe Indesigniin tai Gimp >verrattuna Photoshoppiin?
HAH, luokitteletko mainostomiston tärkeäksi ja vakavaksi? Minä taas en luokittele sitä normaalia työtä vakavammaksi, vakava = kriittinen ympäristö jossa turvallisuus on kaiken a ja o. Gimp ei ole surkea, Scribusista en tiedä mitään kun en ole kokeillut. Yksi syy miksi työpöydillä ei varmaan käytetä vielä linuxia yleisesti, johtuu siitä että maamme, firmoja ja valtion ja kuntien hallintoa myöden on niin aivopesty käyttämään Micro$oftin tuotteita.
>6) Miksi kaikki linux käyttäjät kertovat kuinka Gimp on niin hyvä vaikka sen käyttäminen on tuskaa?
Tuskaa? Oletko edes kokeillut?? Mä tykkään Gimpistä, se on todella monipuolinen softa!
>7) Blender on toki tehokas 3d mallinnusohjelma mutta käyttöliittymä on aika vammainen? Miksi sellaista >vammaista käyttöliittymää pitää alkaa opettelemaan jos on tottunut jo parempiin työkulkuihin esim. 3d >studio maxissa?
Ei ole kokemusta Blenderistä. En harrasta 3D mallinnusta joten en sano mitään tohon.
>8) Miksi linux nörtit uskonnollisesti puolustelevat open sourcea? Mikä siinä että joku 1000 nörttiä tekee >ohjelmaa ilman palkkaa tekee siitä paremman kuin kaupallisesta ohjelmasta jota on kehitetty vuosikausia >(esim. Adobe Photoshop) ?
Miksi windows-teinit uskonnollisesti puolustelevat windowsia ja haukkuvat linuxia vaikka eivät edes ole kokeilleetkaan sitä? Ai niin, ne pitää jumalanaan Steve "Apina" Ballmeria jonka kaikki sanat on käskyjä windows-kansalle. Kun se idiootti jotain suustaan päästää niin se windows-teini opetuslapsilauma on heti "yes yes my Lord".
Siinä vastinetta ja menehän nyt nukkumaan, poika!
"johtuu siitä että maamme, firmoja ja valtion ja kuntien hallintoa myöden on niin aivopesty käyttämään Micro$oftin tuotteita."
Ei johdu. Ketään ei ole aivopesty. Raha ratkaisee ja siirtyminen toiseen järjestelmään tulisi aivan liian kalliiksi. Tietysti jos kyseessä on 2 ihmisen "nyrkkipaja" niin sellaiselle homma voi olla huomattavastikin halvempi ratkaisu siirtyä muihin systeemeihin.
>Ei johdu. Ketään ei ole aivopesty. Raha ratkaisee ja siirtyminen toiseen järjestelmään tulisi aivan liian kalliiksi. Tietysti jos kyseessä on 2 ihmisen "nyrkkipaja" niin sellaiselle homma voi olla huomattavastikin halvempi ratkaisu siirtyä muihin systeemeihin.<
aina vedotaan tuohon että siirtyminen uuteen tulee liian kalliiksi mutta kalliikshan sekin tulee että joudutaan uusimaan niitä Micro$oftin järjestelmiä, ne kun vaihtuu tämän tästä.
Esim. se eduskunnan uusi sähköpostisysteemi, siinä ei edes harkittu vaihtoehtoja kun haluttiin vaan microsoftin systeemit. Halvempia ja parempiakin systeemejä olis ollut mutta näin vaan päätettiin.
Mut kaipa se on niin että ihminen hakkaa päätänsä seinään niin kauan että pää on tohjona ja sitten vasta aletaan miettiin vaihtoehtoja, sit huomataan että olis tullut halvemmaks vaihtaa jo aikasemmin.
muistatko sen että maassamme on pääministeri joka junaili meille mm. kouluihinkin microsoftin järjestelmät..
mustavalkoinen.
Otetaan nyt esimerkkinä firma jonka atk budjetti on 10000 ja vanhat viritelmät ovat Microsoftin tuotteita ja siihen räätälöityjä lisäjuttuja/ym.. Hankinnoista päättävän on pysyttävä siinä tai tulee kenkää tai jotain muuta ikävää seuraamusta. Microsoft tarjoaa uudet systeemit 8000:lla ja kaikki entinenkin softa/ym. toimii uuden kanssa kivuttomasti yksiin.
Jos aletaan säätää uuden systeemin kanssa ja koodata ohjelmistoja uudelleen ja pyytämään vielä muutamalta ulkoistetulta palvelulta ohjelmat/ylläpito/ym. jatkossa eri järjestelmille, niin arvaapas pitääkö budjetti?
Arvaapa onko tästä päättänyt enää kovin kauan päättävässä asemassa, kun firma tuottaa tappiota homman takia yhden tai jopa useamman vuoden?
Se nyt vaan on niin ettei kovin monella firmalla ole varaa lähteä kikkailemaan mitään ylimääräisiä, joka joskus toisikin huomattavia säästöjä.
Miten itse selittäisit firman osakkaille asian, kun budjetti ylittyy 3 kertaisesti ja rahaa tulee plus-merkkisenä seuraavan kerran 3 vuoden kuluttua? Saat olla melkoinen selostaja ettei työpaikka mene alta :)
Siinä nyt pieni esimerkki. Kyse ei ole mistään aivopesusta, vaan rahasta. Firmojen omistajat ja johto tuijottaa vain vuosibudjettia ja keskittyy siihen että homma tuottaa. Se on aivan sama vaikka systeemistä nyhdettäisiin miten paljon tahansa rojaltia jos vain budjetti pysyy kurissa. Ketään ei kiinnosta, niin pitkään kun tuottoa tulee.
http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article355547.ece?s=r&wtm=mikropc/-08122009
hieman hankalaa jos kyseessä on nainen joka mieliikin miestä. Väännä siitä.
Mikä ihmeen Linux?
1) Onko linuxin käyttäminen vaikeaa
Ei. Linuxissa kaikki on helppoa.
2) "Saako" linuxin käyttäjä pimppiä yhtä usein kun uudelleenkäynnistävät koneen eli tosi harvoin?
Ei. Linux lisää haluttavuutta, parantaa suorituskykyä ja nautintoa. Pimppiä saa noin 365 kertaa useammin kuin boottaa.
3-8) Vika on sinussa.
tärkeissä ja vakavissa tehtävissä kuten
http://www.cyberciti.biz/tips/new-york-stock-exchange-moves-to-linux.html
http://www.tietokone.fi/uutiset/pingviini_potkii_microsoftin_ulos_porssista
http://www.theregister.co.uk/2008/02/05/us_army_linux_integration/
http://www.v3.co.uk/vnunet/news/2126971/linux-revs-renault-f1-testing
kevyttä tavaraa nuo perähikiän wintoysia käyttävät mainostoimistot. Suuremmat mainostoimistot käyttää macia.
Revi siitä m$-puudeli
"Microsoftin parhaan käyttöjärjestelmän Windowsin"
Ai mitäs muita käyttöjärjestelmiä Microsoftilla on kuin Windows? Oletettavasti nämä toiset käyttöjärjestelmät ovat sitten huonompia kuin Windows.