meni käräjäoikeuden perintään. Jos maksan heti tuomion saatuani rästivuokrat ja kulut (lainalla) niin tuleeko silti merkintä luottotietoihini? Haukuin myös aika pahasti vuokraisäntää käräräjäoikeuteen menevään paperiin, voiko siitä nousta joku syyte?
Vuokrat
nuori vielä
9387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos maksat ENNEN käräjäoikeutta, niin luottotiedot todennäköisesti säilyvät puhtaina.
Jos maksat tuomion JÄLKEEN, niin se on myöhäistä.
Käräjäoikeuden päätöksen jälkeen eihän niitä olisi enää mitään JÄRKEÄ maksaa jos "luotot"menee kuitenkin.
merkintä on jo tullut sillon, kun juttu mennyt käräjille. mut maksa ihmeessä pois jos aiot jatkossakin jossain asua! ps. mistä meinaat saada lainaa?
jos ei tieto ole vielä mennyt, niin voisin ottaa jonkun kulutusluoton esim. Elloslainan. Vai eikö onnistu enää? Päätöstä ei ole vielä tullut oikeudesta, mutta asia on vireillä.
Niin kauan kuin oikeuden päätöstä ei ole, on sinulla aikaa maksaa.
Heti kun päätös tulee, niin luottotiedot ovat menneet.
Eli nyt heti yhteys suoraan velkojaan, ja sovit hänen kanssaan, että maksat heti maanantaina koko velkasi pois, ja että hän vetää saman tien jutun pois oikeudesta.
Tuo on ainoa mahdollisuutesi välttää merkintä luottotiedoissa.
Ja jos merkintä on maksamattomien vuokrien takia, niin mistä luulet saavasi uuden vuokra-asunnon. Oikein, et mistään.
Joudunko maksamaan velkojan perintäkulut (käyttänyt lakimiestä) , jos maksan ennen päätöstä?
> Joudunko maksamaan velkojan perintäkulut (käyttänyt lakimiestä) , jos maksan ennen päätöstä?
Joudut maksamaan kaikki vastapuolen oikeudenkäyntikulutkin viimeistä euroa myöten. Vasta kun em. velat ja kulut on maksettu vastapuoli vetää jutun pois käräjäoikeudesta.
Vuokrajutusta jos tulee yksipuolinen tuomio, niin siitä tulee merkintä luottotietoihin kolmeksi vuodeksi ja uuden vuokra-asunnon saaminen on erittäin vaikeaa jos luottotiedoissa on merkintä yksipuolisesta häätötuomiosta.
Ellos- ja muita kulutusluottoja en suosittele, mutta jos sellaisilla kulutusluotoilla saat maksettua vuokrarästit ja vastapuolen oikeudenkäyntikulut niin pienempi paha ne kulutusluototkin on kuin häätö.
varma tieto on että vaikka käräjäoikeudelta tulee tieto niin soittaessasi sinne niin tulet saamaan lisä aikaa luotot säilyvät mutta se pitää hoitaa miten sovit juuri perjantaina olin yhteydessä ja sain lisäaikaa näin säilytin l-tietoni ellet uhkaillut tai muuten rumilla nimekkeillä osoitellut uskoisin että hän ymmärtää tilanteesi miksi näin
vähän niin kuin kerroin muunneltua totuutta vuokranantajasta. (kaverit yllytti) En usko, että enää suostuu sopimaan. Pelottaa, jos syyttää kunnianloukkauksesta tai jostain. Oon kyllä muuttanut pois asunnosta ja ehdin saada kaupungilta kämpän. Nyt vaan huolettaa nuo käräjäoikeudessa olevat paperit. Kuvittelin, ettei vuokranantaja vie asiaa niin pitkälle.