Eka satsi leivottu

anni409

Eli aloitetaan taustoista. Olen 22-vuotias, perheeseeni kuuluu lisäkseni aviomieheni ja 2-vuotias poikani sekä piakkoin (17.3) pitäisi syntyä vielä yksi lapsi lisää :) Olen jokseenkin aktiivinen leipoja, leivät leivon useasti itse. Vieraita varten tulee usein leivottua pullaa ja kokeiltua kaikkea uutta.

Tein ensimmäisestä pussista suklaamuffinseja. Tekeminen oli suoraansanottuna idioottivarmaa, eli erittäin helppoa. Vatkatessa aineita sekaisin tulikin olo "oliko tässä nyt kaikki", tuntui että kavi liiankin helposti. Muffinsit kun vielä maistuivatkin superherkullisilta ainakin noin tuoreena syötynä. Muffinsit kyllä olisivat ehkä kaivanneet jonkinnäköistä päällistä, sitä kun en nyt niihin tehnyt. Ikävää vain kun aviomieheni on laktoosi-intolerantikko joten hänelle en voinut lainkaan muffinseja antaa koska tuote oli valmiina vähälaktoosista. Tuon puolen kun vielä saisi kuntoon niin tässä olisi perheellemme täydellinen "hätäapu" kaappiin valmiiksi vieraita odottamaan. Voisin kyllä hyvin kuvitella ostavani tuotetta, tietysti hinnasta riippuen.

Aion vielä kokeilla noilla kahdella pussilla eri reseptejä. On mielenkiintoista nähdä saako pussin käyttötarkoitusta muunneltua kuinka paljon. Mahtavaa jos pussista pystyy tekemään kovinkin erimakuisia versioita. Lisäilen vielä kommenttia sitä mukaan kun saan pusseilla kokeiltua eri versioita. Suklaakakku ainakin kiinnostaa :)

0

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

        Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
        Helsinki
        67
        3384
      2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

        Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
        Ikävä
        143
        2370
      3. Olen valmis

        Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
        Ikävä
        92
        1888
      4. Miksi mies kääntyy poispäin

        Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
        Ikävä
        171
        1619
      5. Kysy jotain kaivatultasi

        Laita tunnisteet molemmista
        Ikävä
        89
        1500
      6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

        Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
        Ikävä
        76
        1454
      7. Kerro kaivatustasi.

        1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
        Ikävä
        65
        1446
      8. Tiedän että käyt täällä

        Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
        Ikävä
        71
        1226
      9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

        Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
        Ikävä
        77
        1150
      10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

        Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
        Thaimaa
        35
        1118
      Aihe