Mikä kirja?

keha.--

Löysin tässä parisen viikkoa sitten mummon kirjahyllystä kirjan. Puhun vain kirjasta, koska sen kannet olivat revenneet enkä siten tiedä sen nimeä enkä kirjailijaa (!!!).
Kirja oli kaikkea, mitä hyvä kirja on. Jännittävä, hyvin kirjoitettu, juonihahmot samaistuttavia... Ihan totta täydellinen!
Mutta siis, joo :D Ihan tekisi kuitenkin mieli tietää mikä kirja on kyseessä ja kenen kynästä se on syntynyt.
Kirja kertoo siis nuoresta tytöstä, joka pakotetaan orjaksi maan alle (molemmissa tarkoituksissa). Siellä sitten rakastuu jne... Tietääkö kukaan?

3

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta saat tuosta kyllä enemmänkin vinkkejä irti.

      Mikä oli tytön nimi? muita päähenkilöitä tai paikkoja?
      Onki kirja selkeää fantasiaa? Ovatko tytön pakottajat ihmisiä vai löytyykö mitään fantasia-elementtejä?
      Kuinka vanha kirja suurinpiirtein on? Lojunut hyllyssä vuosia vai vuosikymmeniä? Vuosisatoja?
      Onko kirja sidottu vai nidottu (liimaselkäinen)? Kuinka paksu?

    • ....

      Siis niitä ekoja sivuja hoista selviäisi tekijä, kustantaja, painovuosi, painos, ym...?

      Onko sisällöstä antaa avainseikkoja? Kuten henkilöhahmojen nimet, paikannimiä, vuosilukuja, onko tarina mitenkään sidoksissa todellisuuteen (esim. viitattaisiin jonkin hallitsijan aikaan), jne...

      Jos on kovin vanha niin tuskin nuoret harrastajat tuntevat.
      Joku yleisempi kirjallisuuspalsta jossa liikkuu myös muuta kirjallisuutta tuntevaa voisi auttaa.

      • súkkä

        provo, jota aloittaja itse on lähtenyt jatkamaan? Koska itselleni vaikutti melko ilmiselvältä trollaukselta. Mene ja tiedä, mutta jos totuuden rivekin aloituksesta löytyy, niin omasta puolestani vastaan että en ole kuullut moisesta kirjasta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe