Oletteko miettineet Talojenne sisäilman laatua ja siihen liittyviä perinteisiä / uuden teknologian tuomia ratkaisuja. En ole asian ammattilainen, mutta muutamia juttuja kommentoitavaksi ;)
- En ota kantaa LTO koneisiin -> Rahalla saa ja hevosella pääsee.. Ja kaikkiin taloihin sellainen tänä päivänä tietenkin tulee olipa hyötysuhde sitten mikä tahansa...
- Ensiksi talon "hengittävyydestä" joka jostain syystä yleensä sekoitetaan siihen ettei talo ole ilmatiivis eli vuotaa ku seula -> Väärin ! Talon tulisi olla ilmatiivis, mutta höyryä/hiilidioksidia läpäisevä tai varastoiva josta sitten luovuttaa kosteuden pois (Eli vertauskuvana keuhkot?)
- Seinätasoitteet kannattaa valita sellaiset jotka läpäisee tuon höyryn -> ja sitä myötä sen sitten luovuttaa takaisin ilmatilaan Käsittääkseni näissä yleensä viimeisellä maalilla tai pinnoitteella pilataan tämä asia.
- Raakapuu on käsittääkseni myös tällainan "pankki" eli jos tekisi esim. makuuhuoneiden katot raakapaneelilla niin olisiko se sisäilma laadulle hyväksi.
- Väliseinä joka olisi raakapaneeli jonka sisällä esim. Vital puukuitu eriste.
Eli ajatuksena tehdä tällaisia "hengittäviä" pankkeja taloon... En tarkoita ulkoseinän runkorakenne ratkaisuina vaan lähinnä sisäilman laatua parantamaan.
Linkkejä aiheesta.
http://www.ekovilla.com/tuotetietoa/tuotetietoa_tkk_kpl_03_hengittava_talo.html
http://www.selluvilla.net/?cat=7
http://www.vitalfinland.fi/default/sivut/tuotteet/
http://www.allergia.fi
http://www.hengitysliitto.fi/Julkaisut/HyvaHengitys/62006/Kuivailma/
http://www.sisailmayhdistys.fi/portal/terveelliset_tilat/sisailmasto/sisailman_tekijat/
//D.I.Y
- En ota kantaa LTO koneisiin -> Rahalla saa ja hevosella pääsee.. Ja kaikkiin taloihin sellainen tänä päivänä tietenkin tulee olipa hyötysuhde sitten mikä tahansa...
- Ensiksi talon "hengittävyydestä" joka jostain syystä yleensä sekoitetaan siihen ettei talo ole ilmatiivis eli vuotaa ku seula -> Väärin ! Talon tulisi olla ilmatiivis, mutta höyryä/hiilidioksidia läpäisevä tai varastoiva josta sitten luovuttaa kosteuden pois (Eli vertauskuvana keuhkot?)
- Seinätasoitteet kannattaa valita sellaiset jotka läpäisee tuon höyryn -> ja sitä myötä sen sitten luovuttaa takaisin ilmatilaan Käsittääkseni näissä yleensä viimeisellä maalilla tai pinnoitteella pilataan tämä asia.
- Raakapuu on käsittääkseni myös tällainan "pankki" eli jos tekisi esim. makuuhuoneiden katot raakapaneelilla niin olisiko se sisäilma laadulle hyväksi.
- Väliseinä joka olisi raakapaneeli jonka sisällä esim. Vital puukuitu eriste.
Eli ajatuksena tehdä tällaisia "hengittäviä" pankkeja taloon... En tarkoita ulkoseinän runkorakenne ratkaisuina vaan lähinnä sisäilman laatua parantamaan.
Linkkejä aiheesta.
http://www.ekovilla.com/tuotetietoa/tuotetietoa_tkk_kpl_03_hengittava_talo.html
http://www.selluvilla.net/?cat=7
http://www.vitalfinland.fi/default/sivut/tuotteet/
http://www.allergia.fi
http://www.hengitysliitto.fi/Julkaisut/HyvaHengitys/62006/Kuivailma/
http://www.sisailmayhdistys.fi/portal/terveelliset_tilat/sisailmasto/sisailman_tekijat/
//D.I.Y
Vastaukset 18
Vanhimmat
Millaista on hyvä sisäilma onkin hyvä kysymys. Linkeistäsi suurin osa on erillaisten myyntiketjujen mainosmateriaalia, joiden kanssa tulee olla kriittinen.
Ilmatiivis rakenne on ilmanvaihdon perusajatuksia, jotta se voisi olla hallittua. Sillä on myöskin vaikutusta asumisviihtyisyyteen lämpötilojen muodossa, sekä lämmitykseen kuluvan energian määrään.
Sisäilmaan vaikuttavat myös käytettävät materiaalit ja niiden päästöt ja vielä lisäksi ehkä eniten miten talossa asutaan.
Ketjun aloittajan päätelmillä voisi vetää johtopäätöksen, että asuntovaunujen sisäilma on aina huonolaatuista, koska rakenteet eivät toimi Hygroskooppisella alueella. Jokainen vaunuilija kuitenkin tietää että asuntovaunuissa on yleisti hyvä sisäilma ja unet siellä maittaa. Ilmanvaihto on kaiken A ja O ja sen tulee toimia hallitusti.
Oikeastaan Hygroskooppiset rakenteet ovat orgaanisina aineina erittäin suuri homehtumisriski ja samalla vaara sisäilman laadulle.
On totta että sisäilma on yleisesti kuivempaa ei orgaanisissa rakenteissa, mutta nykyaikaisissa asunnoissa on kosteuden aiheuttajiakin jo sen verran paljon, ettei sisäilmastossa kivitaloasujalla yleisesti ole ongelmia.
pointtisi ? Kuinka voit vetää johtopäätöksen asuontovaunun sisäilman laatuun ? Eihän asuntovaunussa ole edes ilmanvaihtoa... Ovessa ritilä ja katossa hatut jotka on kiinni. Lisäksi suurin osa vaunuista enempi/vähempi kosteusvaurioisia. enivei asiaan.
- Kuinka meinaat, että väliseinä tai makuuhuoneen katto homehtuu ?
- Linkit lähinnä materiaali valintoja, vai meinasitko itse tehdä villat ?
- Rakenne joka luovuttaa seinästä kosteuden pois ei homehdu ? asuntovaunu ei luovuta seinästä kosteutta pois vaan kerää sen siine rytoksiin pellin ja sisäseinän väliin....
- Kirjoitin, että en tarkoita ulkoseinärakenteita ?
- Kirjoitin, että ilmatiivis talo kaiken perusta sekä tietenkin varustettu LTO ilmanvaihtokoneella.
Lähinnä kysymys kuuluukin, että kuinka materiaali valinnoilla parantaa sisäilmalaatua ? ja kuinka ? ja miten ?
varmaan sinulta tietoa löytyy "expertti" kun olet, mutta kirjoitit jotenkin vaikeasti sen, ainakaan minä en ymmärtänyt tekstistäsi pointtia...
Itsekkin useamman asuntovaunun omistaneena, hyvät unet liittyy siihen että ulkoiltu koko päivä ei siihen että nukkuu tyroksien sisällä... Meneppäs toimisto työpäivän jälkeen kokeilemaan tyroksien sisään kuinka hyvin sitä tuli nukuttua... ;) ¤..¤
//D.I.Y
enpä usko että tuolla touhulla vaikutetaan todellisiin huoneilman kosteusolosuhteisiin edes promilleja (tai sitten dataa pöytään).
kaikissa nykyaikaisissa taloissa on ongelmia kuivan ilman kanssa näillä keleillä, jos ilmamäärät ovat määräysten mukaisia. pyöriväkennoinen palauttaa syntyvää kosteutta takaisin tuloilmaan, ja höyrystävillä ilmankostuttimilla sitä saadaan tehtyä lisää.
ei ole... mutta kuinkahan paljon tuota puumassaa tulisi olla, että sillä olisi mitään merkitystä... Mutta ei siitä taida haittaakaan olla ? paitsi jos sitä mäntyä pusketaa koko mökki täyteen.. se ei kyllä miellytä silmää.. :D
//D.I.Y
Olet ilmeiseti kuunnellut näitä rintsikkatalojen ylistäjiä?
Hengitettävyys on iso kupla. Näitä perustellaan juuri näin. " Talon tulisi olla ilmatiivis, mutta höyryä/hiilidioksidia läpäisevä tai varastoiva josta sitten luovuttaa kosteuden pois "
Kerrotko nyt kuinka voi olla ilmatiivis, eli päästää ilmasta hiilidioksidin ja kosteuden läpi, mutta ilmeisesti ei sitten muita kuten happea ja typpeä?
Tämä, että puu luovuttaa kosteutta talvella, mitä se on kesällä itseensä kerännyt on aika naurettava mittakaavamielessä. Tuolla ei ole ilmanlaatuun mitään merkitystä.
Jos haluat hyvää ilmalaatua, niin perehdy noihin teknisiin vempeleisiin.
Ilmatiiveyshän tarkoittaa sitä, ettei pääse tuuli puhaltamaan seinän läpi - näin karrikoidusti. Rakenne voi silti hengittää, eli päästää diffuusiolla vesihöyryä läpi. Hiilidioksidin ei tarvitse seinän läpi mennä, sehän pistetään pihalle ilmanvaihdolla. Muutenkaan en ymmärrä, miksi seinän läpi pitäisi diffundoitua yhtään mitään. Ilmanvaihto pitää huolta siitä, että kaasut liikkuvat. Se vesihöyrykin häipyy samaa tietä kuin hiilidioksidi.
vähempää rintsikkatalot kiinnostaa..
- Gore-Tex kangas on hyvä esimerkki ilma/vesi tiiviistä mutta höyryä läpäisevä..
- itse en ole yhtään mitään mieltä ko. asiasta, jos jollakin olisi aiheesta jotain järkiperäistä tietoa niin sitä tässä etsitään.
- Esim. Kokolattiamatto ei taida olla edistävä tekiä hyvässä sisäilma laadussa ?
//D.I.Y
Onhan tuota järkiperäistä tietoa vaikka kuinka. Valitettavasti sinä kuitenkin kieltäydyt sitä hyväksymästä.
"- En ota kantaa LTO koneisiin -> Rahalla saa ja hevosella pääsee.. Ja kaikkiin taloihin sellainen tänä päivänä tietenkin tulee olipa hyötysuhde sitten mikä tahansa..."
LTO- laitteet ovat ilmanvaihtokoneita ja vaikuttavat tuohon sisäilmaan. Siihen ei vaikuta mikään "hengittävä" materiaali, kuten yrität uskotella itsellesi. Noissa LTO- laitteissa on isoja eroja. Tutustu niihin.
Yleensä nämä ritsikkaihmiset puhuvat tällaista. Nyt sitten haluat jotenkin ritsikkatalon uskomukset omaan uuteen taloosi. Valitettavasti luulosi on huuhaata.
Jos haluat kosteutta sisäilmaan, niin mietippä hieman suhteita. Jos haluat pakkasilla nostaa huonekosteuden määrä 10% yksikkö, eli esim. arvosta 20% (kuiva) => 30% (OK), niin tarvitset 2g/m3, jos vaihdat ilmaa 100 l/s, eli vajaa 10 litraa päivässä. Jos pakkasjakso kestää tuollaiset 100 päivää, niin voit miettiä missäköhän tuolla rakenteissa on kuutio vettä kesästä asti jemmassa.
Toinen esimerkki hiilidioksidista.
Hiilidioksidia on ilmassa vähän ja se on sekoittuneena ilmaan tasisesti, eli ei vajoa pohjalle, tai nouse ylöspäin talossa. Hiilidioksidin poistaminen diffuusion avulla jonkun kalvon läpi on ns. toivoton homma. Ainoa keino poistaa hiilidioksidia on tuulettaa se pihalle.
Kokolattiamatot eivät vaikuta asiaan tuon taivaallista.
"Jos haluat kosteutta sisäilmaan, niin mietippä hieman suhteita. Jos haluat pakkasilla nostaa huonekosteuden määrä 10% yksikkö, eli esim. arvosta 20% (kuiva) => 30% (OK), niin tarvitset 2g/m3, jos vaihdat ilmaa 100 l/s, eli vajaa 10 litraa päivässä. Jos pakkasjakso kestää tuollaiset 100 päivää, niin voit miettiä missäköhän tuolla rakenteissa on kuutio vettä kesästä asti jemmassa."
hyvä että joku viitsi laskea sen mitä minä en jaksanut. minulle on ollut epäselvää, mistä nämä kosteuden tasaamisesta haaveilevat ajattelevat sen kosteuden tulevan? selvästikään sitä ei varastoida kesältä, ja ihan yhtä turhaa on kuvitella, että esim saunomisen yhteydessä talon rakenteet yht'äkkiä imaisisivat itseensä pari kymmentä litraa vettä ja luovuttaisivat sitä sitten takaisin.. tai ehkä se onnistuisi jos jättäisi kylpyhuoneen seinät ja lattian harkko- ja betonipinnoille. Silloin tuo imeytymispuoli olisi kohdillaan, mutta taitaisi vaan siitäkin olla kosteuden suunta ulospäin eikä sisään.
meillä ilmankostutin haihduttaa 6-7l/vrk, ja luulen että ostan toisen sen kaveriksi, ilmanvaihdon mitoitus oli muistaakseni 133l/s. jännä ettei kukaan ole vielä keksinyt integroida automaattihöyrystintä lto-koneeseen. ei tarvitsisi koko ajan hääriä vesikannun kanssa ja täytellä ufoxia.
"jännä ettei kukaan ole vielä keksinyt integroida automaattihöyrystintä lto-koneeseen."
Ei toimi kun kostea ilma ja kondessi putkissa luo hyvät oltavat mikro-organismeille ja rakenteiden kostumisvaaran.
tässä tietoa hyväksytään kun sitä on tullakseen.. Lähtökohtaisesti kuitenkin on outoa ajatella, että joku ajattelee varastoivansa kesältä talvelle jotain omissa seinissä? Eihän rakenteet missään nimessä kokonaankorvaa ilmanvaihtoa, mutta voisiko sen avulla esim. pudottaa ilmamääränvaihtoa yön ajaksi ? ilman laadun kärsimättä oli kesä tai talvi (talvella kosteutta niukasti tieten saatavana muutenkin ilman kosteuttajaa)...
Toki tiedän, että tarpeeksi isoilla putkilla ilmaa vaihtuu enemmän kuin tarpeeksi äänettömästi... enivei ajatuksia vain :)
- Niin ja tarkoitinkin kokolattiamatolla yleisesti, että sitä vaikea pitää puhtaana ja sitä kautta epäpuhtauksia huoneilmaan / ilmanvaihtokoneen kautta kaikkialle...
//D.I.Y
tavoitteenahan olisi päästä esim 40% suhteelliseen kosteuteen joka on kesällä ihan normaali ilman mitään ylimääräisiä kasvustoja. Tosin säätö pitäisi olla hyvä, ja varmaan jos on huonosti eristetyt kanavat ullakolla niin miksei siitä voisi kondenssiongelmiakin tulla. Niistä on sitten kyllä kiusaa viileän tuloilman lämpötialnkin suhteen. IMHO, kanavat pitää olla lämpimällä puolella joka tapuksessa, sen verran heikkoja esityksiä olen nähnyt noissa eristyksissä.
"mutta voisiko sen avulla esim. pudottaa ilmamääränvaihtoa yön ajaksi ?"
Voihan ilmanvaihtoa toki pienentää. Eli pienentää siksi ajaksi kun ihmiset ovat eniten kotona ja ilmanvaihdon pitäisi olla isoimmillaan. Näinkö haluat?
"- Niin ja tarkoitinkin kokolattiamatolla yleisesti, että sitä vaikea pitää puhtaana ja sitä kautta epäpuhtauksia huoneilmaan / ilmanvaihtokoneen kautta kaikkialle..."
Tällä ei siis ole mitään tekemistä ilmanvaihdon kanssa. Tämä kuuluu osastolle haluaako pyttyyn teflonpinnan, vai riittääkö tavallinen posliini.
Yritäppä hieman suhteuttaa näitä asioita. Ilma vaihdetaan talossa kerran kahdessa tunnissa. Isossa talossa puhutaan ilmamääristä 100 litraa joka sekunti. Nyt sitten mietit sitä kuinka paljon ilmaa (hiilidioksidia?) menee seinien läpi jossa on jokin sopiva kalvo. Jos kalvosta menisi vaikka muutama litra päivässä, niin suhteuta sitä siihen mitä tuo kone repii lävitsee samassa ajassa.
Kyllä kaikissa asuntovaunuissa on ilmanvaihto, pääsääntöisesti painovoimainen. Seiniin ei sitoudu kosteutta ja silti sisäilman laatu voi olla hyvä. Sama asia koskee veneitä, laivoja ja vaikka lasisia taloja. Näissäkin kaikissa voi olla hyvä sisäilma ja niissä voi oleskella aivan turvallisesti. Linja- ja henkilöautossakin voi olla hyvä sisäilma, mitään orgaanisia vettyviä rakenteita ei välttämättä tarvita.
Hengittävät rakenteet ovat enemmänkin uskon asioita, joilla markkinamiehet myyvät, kuteen pelkillä seinän U-arvoillakin.
Edelleenkin tiiveissä rakenteissa, joita ei ole toteutettu orgaanisilla aineilla voi aivan hyvin oleskella ilman mitään pelkoja, paljon enemmän pelkäisin harrastelijoiden hengittäviä seiniä.
Paljon homeisia puuseiniä ja erilaisia pahveja nähneenä, puhun kokemuksesta.
voisi sanoa, että kokolattiamatto on ok. ja sisäilman laatua voi vain ja ainoastaan parantaa juuttaanmoisella ilmanvaihtokoneella ? thäts it ?
- Ei varmaan kokolattiamatto vaikuta ilmanvaihtuvuuteen, vaan vaikuttaako sisäilman laatuun (siitä kait tässä on puhe..)
- Onko kokolattiamattoa esim. M1 päästöluokan materiaalina ?
- Kuinka saada ilmanvaihto makuuhuoneisiin mahdollisimman hiljaiseksi ? -> Isot kanavat vaimentimet hyvät suulakkeet putkiin. esim.?
- Ilmankostutin hyvä kosteusmitteari ? (talveksi.)
- Huone lämpötilan pudotus yön ajaksi (muuttuuko kosteus prosentti kun ilma jäähtyy ?)
Kuten sanoin, ajatuksia vain eli ei kannata ottaa hernettä nenään... hyvä kun kommenttia löytyypi :)
//D.I.Y
"Edelleenkin tiiveissä rakenteissa, joita ei ole toteutettu orgaanisilla aineilla voi aivan hyvin oleskella ilman mitään pelkoja, paljon enemmän pelkäisin harrastelijoiden hengittäviä seiniä.
Paljon homeisia puuseiniä ja erilaisia pahveja nähneenä, puhun kokemuksesta."
varmasti onkin... Mutta en missään nimessä tarkoita seiniä joiden molemmin puolin vallitsee eri lämpötilat (Eli ulkoseinät edelleen harkkorakenteiset). topikissa mietin nimenomaan harkkotalon sisätilan materiaaleja jotka toimisivat auttavasti siäilman laadun parantamiseksi. eli tällainen voi olla vaikka ratkaisuja jotka helpottavat siivoamista joka vähentää leijailevaa pölyä yms.. vaikka että kaikki kaiutin / tietokone piuhat on tavalla taikka toisella upotettu seiniin. kaiuttimet seinissä kiinni... ihan asioita laidasta laitaan...
//D.I.Y
Ensin on kyse seinistä, joidenka täysyisi imeä kosteutta ja hiilidioksidia.
Tämän jälkeen asia koskeekin vain väliseiniä. Väliseiniinkö aiot tuota hiilidioksidia varastoida? Nämäkö ovat ne tunnettu hiilinielu?
Nyt sittten alat puhumaan siivouksesta.
Kyllä varmaan kaikki tajuavat, että kovat sileät pinnat pysyvät paremmin puhtaina kuin matto, tai verhot.
Jos sinulle ei uppoa mitä merkitystä ilmanlaatuun on pytyn paskarannuillla, niin ei vain voi mitään.
Olen kyllä vakaasti sitä mieltä, että sinun kannattaisi jättää tällainen nikkarointi välistä ja ostaa valmista talo. Lopputulos on varmasti parempi, halvempi ja helpompi.
vaikka koko talo olisi puuta tai vaikka sientä, niin ei se pysty varastoimaan vesimäärää, joka pitäisi sisäilman kosteuden mukavana. Aina on liian kuivaa. Jos kosteus olisi sisällä ok, niin sitten jossain vuotaa vettä kunnolla ja rakenteet ovat märkänä.