mistä ei lähtis, niin tajuttoman paljon karvaa. Elämäni aikana olen omistanut 4 kissaa kaikki tavallisia maatiais kissoja ja välillä kyllä ärsytti, kun karvoja oli ihan joka paikas nenässä, suussa, silmissä, ruoassa yms.. Olen todella kissa rakas, mutta silti se karvan paljous on liikaa :)
Eli onko olemassa kissarotuja mistä ei lähde, niin paljon karvaa?
Ja kertokaas näistä aluskarvattomista kissoista, miten niiden karvanlähtö?
Niistähän ei pitäisi, niin paljon lähteä(?)
Älkää ehdottako sfinxiä tai muita täysin karvattomia kissoja, (jokaisella makunsa ja ne eivät ole minun makuuni)
Eli onko olemassa kissarotuja mistä ei lähde, niin paljon karvaa?
Ja kertokaas näistä aluskarvattomista kissoista, miten niiden karvanlähtö?
Niistähän ei pitäisi, niin paljon lähteä(?)
Älkää ehdottako sfinxiä tai muita täysin karvattomia kissoja, (jokaisella makunsa ja ne eivät ole minun makuuni)
Vastaukset 6
Vanhimmat
En ole kissa-asiantuntija laisinkaan, mutta olen kuullut sanottavan, että venäjänsinisistä lähtee vain vähän karvaa. Satun myös omistamaan yhden kappaleen tuota ihastuttavan suloista kissarotua ja voin sanoa, että karvaa lähteepi vähän. Nyt talviaikaan karvaa on lähtenyt vähän enemmän, mutta siis jos silitän kissaa kostealla kädellä, ei käteen kuin karva tai kaksi. Venäjänsinisillä on paksu aluskarva ja jotkut väittävät että juuri sen takia niitä karvoja irtoaa vain vähän. Mene ja tiedä... Vähän puolueellisena voin siis suositella venäjänsinistä :).
tommost harkyit, ku alkaa kans asteen verra tympii ku toi oma ihan normi mustavalko maatias kisu pöllyttää sitä karvaa iha järkyttäväst :O Sitä on siis ihan joka paikas mis hiukan vaa voi olla :D
Devon rexit ovat lyhytkarvaisia eikä niistä lähde paljoa karvaa :)
Saat sitä paitsi neljä otusta kerralla; ainakin meidän devon on sekoitus koiraa (noutaa leluja ja seuraa joka paikkaan), apinaa (kiipeilee ja kulkee olkapäällä), viemärirottaa (on jostain syystä innostunut kaivelemaan viemärin kannen ylös jos ei ole suihkunurkan ovi kiinni ja tietysti kissaa. Muutenkin on aivan yltiösosiaalinen ja hirveän utelias :) Suosittelen tutustumaan devoneihin! www.devonrex.fi sivuilta löydät lisätietoja.
Meillä cornish rex ja ihan samanlainen kuin devon, mutta vähän erinäköinen ja vielä vähemmän karvaa. Karva on ihanan laineikas! Näyttää vanhojen filmitähtien hiuksille :D Häntä on kyllä kuin rotalla ja korvat ku lepakolla, mutta aivan ihana rotu ja kauniskin loppujenlopuksi :) Ja karvaa ei lähe..
syy on jossain muussa kuin itse kissan rodussa. Kerro, mitä ruokaa syötit kissoillesi? Öljyn tai rasvan puute voi aiheuttaa karvanlähtöä.
Ocicattia suosittelen myös. Kissana "perinteikkäämpi" kuin rexit. Mutta meillä ainakin puhutaan todellakin irtokarvoista...eli harvemmin näkee :)