Sharm holiday hotelli (resort)

Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista?
Miten all inclusive toimii? Jossain sanottu että hotellissa vesiliukumäki, pitääkö paikkansa?
Kaikki tieto tervetullutta!

Kiitos
5494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minuakin kiinnostaisi tieto kyseisetä hotellista. Maaliskuussa olisi lähtö kyseiseen hotelliin.

Äänestä
  • Tietoa on kyllä haettu vaikka mistä, kyseiseen hotelliin, mutta kokemuksesta annettu palaute on ihan eri asia kuin lukea jonkin matkafirman esitteestä löytyvää tieto...

    Joten jos jollain on kokemusta kyseisestä hotellista nin sitä olisi mkava saada.

    Äänestä

Moikka,
palasimme 5.2. Sharm Holiday Resortista ja hotelli ihan ok, uima-allasalueet ihan kivat ja yläallasalueella oli tosiaan vesiliukumäet. Jos matkassa on taaperoita, niin ihan tiedoksi, että taaperoaltaassa on kylmä vesi! Isojen altaiden vedet lämmitetty, joten ne ok. Alempi allasalue tuulisempi, ylä allasalue suojaisampi ja tuulisenapäivänä siis mukavampi. Meillä oli huone 9 osastolla, eli alemman allasalueen vieressä. Huone oli ihan mukavan iso, mutta muutaman viikon takainen myrsky ja sade oli tuonut vedet sisään, joten ulko-ovi ja vessanovi eivät ihan helpolla menneet kiinni, olivat siis hieman kärsineet vesivahinkoa. Suihku oli sellainen, mitä ulkomailla useasti, vettä tuli "norona", ei tasaisena suihkuna. Ja vesi saattaa olla ensin aika keltaista, kun laittaa suihkun päälle, muuttuu kyllä hetken kuluttua kirkkaammaksi. Henkilökunta oli erittäin lapsirakasta ja kaikki toimi hyvin. All Inclusive ruoka oli hieman pettymys. Paljon oli kaikkea tarjolla, mutta lämin pääruoka oli useimmiten spagettia ja tomaattikastiketta. Yhtenä iltana hampurilainen ja ranskalaisia, kerran pitaleipä ja kebakkoja, kerran hodari..mutta, kun ne lihat hieman arveluttaa. Oli toki muitakin lämpimiä ruokia ja aina keitto tai kaksi, mutta..tuntui, että minä ainakin elin viikon melkeinpä niillä lisukkeilla, eli siellä oli kuumassa vedessä, herneitä, toisessa papuja, kolmannessa sekavihanneksia jne. Välillä grillattuja vihanneksia, tai kesäkurpitsaa jossain kastikkeessa keitettyä riisiä aina. Joskus jotain hyvää perunaa sattui olemaan. Jälkiruokia oli aina valtavasti tarjolla, valtavasti erilaisia kakkuja ym. Aamiaspöydässä useita erilaisia pullia ym. Aamiaisella myös aina nakkeja, pannukakkuja ym. Joku saattaa tykätä, että ruoat on tosi hyvät, mutta meidän porukka muut suomalaiset joiden kanssa keskustelimme pitivät ruokia aika mauttomina ja moni sanoi, että muissa hotelleissa all inclusive on ollut maukkaampi ja parempi. Nämä tietysti makuasioita. Hotellin sijainti oli mielestäni ihan hyvä, alle 10 min. matka ostoksille. Tässä nyt jotakin tietoja, lisää kirjoitan jos vielä kysyttävää.

Äänestä
  • Moikka!

    Ja kiitos noista tiedoista!

    Kävittekö hotellin omalla rannalla? Jos kävitte,niin oliko millainen ranta? Kallio vai hiekka ranta, alkoiko korallit heti rannasta vai oliko kauempana?

    Miten tämä juomapuoli allinclusivessa? Tarjoiltiinko kaikki juomat laseissa/mukeissa myös vesi? Vai saiko vettä pulloina esim. altaalla?

    Kuinka lämmintä nämä altaiden vedet olivat, oliko suurinpiirtein sama kuin meressä?

    Kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vh kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista?
Miten all inclusive toimii? Jossain sanottu että hotellissa vesiliukumäki, pitääkö paikkansa?
Kaikki tieto tervetullutta!

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu