en ymmärrä miksi useilla palstoilla haukutaan VW-lukkoja. Itselläni ei ole koskaan ollut ongelmia lukkojen kanssa. Nykyinen Golf -06 ei ole tarvinnut mitään muuta kuin 2-kertaa vaihtaa avaimiin paristot. Ei pienintäkään ongelmaa.
Golfin lukoista-
Abloy
16754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ei ole ollut mitään häikkää. Keskuslukitus on toiminut täysin moitteita 6- vuotta.
kaukosäädin vielä, mutta lukot ei toimi. Jos nämä surulliset kuuluisat kaukosäätimet jostain syystä tekee tiltin tuolla pakkasessa ja yrität manuualisesti mennä autoon sisään niin empä pääse. Lukkopesä on läpi talven jäässä ja ei näy auttavan aseöljyt eikä mitkään ja avain ei mene lukkopesään ja sillä selvä. Auto on 2009 mallinen Golf.
- oikeaa lukkosulaa niin pelaa varmasti. Se kielii jäästä jos ei avain läpäre painu sisään. Hei HOX ...lauhalla ilmalla toimii pakkasella ei. Se on niinkuin sillä katonkorjaajalla että poudalla ei tarvitse korjata ja sateella ei pysty. Laita sulaa lämpimällä ilmalla.
ja sulattaa lukot. Oli ns. nollakeli kun tämän tein. Eipä auta niin eipä auta. No ehkä Toukokuussa saattaa päästä avaimellakin sisään. Siihen asti on luotettava että kaukosäädin avaa ovet. Niin ja ato on edelleen vm. 2009 VW Golf.
- Hiustenkuivaajalla ja laitä sitten ölkkiä.
aloittajalla.
Niin vaikea kun se onkin uskoa, niin markkinoilla on myös autoja (kuten VW:t) joilla pärjää JOPA talvella.
Jep.
Omistamistani autoista talviautojen ykkönen on Peugeot 306 vm -93
Japsesita en enää oikee muista mitä muuta ne olivat kuin luotettavia ja varmoja, mutta taisivat lämmetä hitaammin, ja ajomukavuus varsinka -95 corollsa oli aikas olematon. -89 sunnyssa oli sen sijaan iha hyvä istua.
ei tarkoita että aivan jokaisella olisi vikaa,
riippuuhan se säilytyspaikasta ja ajo-olosuhteistakin paljon.
meilä on 2003 Golf ja kerran on paristo vaihdettu, mittarissa 220 000.
pari Tojotaa 2004 ja 2005 kumpaankaan ei ole pattereita vaihdettu.
kyllä niissä sinun golffiasi vanhemmissa IV-mallissa oli hyvin useassa lukko-ongelmia ainakin lähes joka kymmenennellä, kun keskimäärin lukko-ongelmia ei ole autoissa ennen kuin ikä on reippaasti yli 10-vuotta
(muuten, onko sinun tarvinnut vaihtaa pattereita,
olet kai vain ennakkoon vaihtanut, luulen ja aivan turhaan.
.
Omassa 98- Kolmos Golfissa on käynti pakkasella sisään taka-oven kautta :( Ja ei auta ölkät ei sulat.... Vain menee lukkon ja lukko aukeaa, mutta ei ovi. Keskus lukitus aukaisee ja sulkee taka-ovet. Mulla tuo ongelma alkoi kyllä vasta yli kymppi vuotiaana.
Ja se on ihan ylivoimainen homma laittaa niihin etuovien tiivisteisiin silikonipuikosta/vahapuikosta ainetta ja levittää se huolellisesti, että tiivisteet eivät jäädy kiinni oviin...no jos ihan väkisin tahdot mennä takaovista niin ole hyvä vaan :D
Takaluukunlukko jumitti pakkasella.Solennoidiin uudet rasvat ja putsaus.Taas toimii...
On suorastaan ihme, jos VW:n lukot toimivat talvella. Sen osoittaa tämä aloitus. Millään muulla merkillä ei ihmetellä, kun lukot toimivatkin talvella, koska muilla se on itsestäänselvyys.
Eihän ole itsestään selvyys.
Meijä perhees ollu enimmäkseen nissanei ja toyotoi ja iäl ei ollu ees merkitystä lukot jääty, ja joskus sai sulatella sytkän kaa kauemminki enneko aukes. Toimiva keskuslukitus avas kyl, mut omassa sunnyssa ei moista ollu. joskus pelekäs että avvain katkiaa kun koittoo viäntä lukkoo auki. aika jähmeet ja jäykät olvat.
peugeot 306:ssa ei moista ongelmaa ollu missään lämpötiloissa. (ja irvileuoille tiedoksi. En pidä bugii parempana mutta en kyllä toyoakaan. -Vielä, mutta nissanini pesi molemmat.)
Itselläni menossa toinen IV mallin farkku, molemmat ostettu uutena ( vm.2000 ja 2006) ja kolmatta en enää osta.
Kesällä ei mitään murheita ja talvellakin hyvä auto ajaa, lämmin, ihan mukava muuten, mutta ne helvetin ovet ja lukot!
Tämä talvi oli oikein painajainen, aina ovet jäässä ja nyt on mennyt molempien etuovien lukoista valokytkimet, jolloin esim.sisävalot eivät reagoi ja taas puolestaan varashälytin tekee ihan omia temppujaan sitä myötä kun autoon astuu.
On se käsittämätöntä, että muuten todella erinomainen auto pilataan huonoilla ovien tiiviste- ja lukkoratkaisuilla.
Onkohan viimeisissä malleissa murheet ratkaistu ?
Itselläni oli Golf 2000, 2002 ja nut 2006 Ei mitään ongelmia lukoissa. Avaimiin vaan pattereite joskus.