Sanavarasto

Olisko mitäään 'vinkkei' miten sais sanavarastoa laajennettua... Ei motivaatio riitä kirjojen lukemiseen, oon yrittäny ettii netistä jotain sanavaraston opettelublaablaahommia mutta ei... Joskus en keksi mitään mitä sanoisin tai sitten sanoin vain jotain sekavaa ja sitte ihmettelen et wtf.. voi johtua osittain myös lievästä masennuksesta. Olisko teillä jotain mikä vois autttaa mua :O ?
7381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

se on oikeastaan synnynnäistä, mutta sen voi oppia. kirjat on ajanhukkaa. kuuntele muiden väittelyjä ja yritä keksiä omia. tätäei voi valitettavasti harjoitella. muthei vinkki mikä vinkki.

tsemppii!

Äänestä
  • kiitos vinkistä :D

    Äänestä

  • lisää lisää

    Äänestä

No eipä ole sinulla kovin suurta tarvetta laajentaa sanavarastoasi, kun et lukea viitsi!

Varmaan paljon opitkin sillä, että plaraat nettiä! Paljon vähemmällä pääsisit, jos lukisit hyviä kirjoja ja sillä myös saavuttaisit jotakin. Kirjan lukeminen on paljon mukavampää kuin surffailu. Tekisi eetvarttia yleissivistyksellesikin. Mutta kun ei, niin ei.

Ethän vaan odota, että joku aukaisisi sen päälaellasi olevan luukun ja kaataisi sinne suunnattomat määrät käyttövalmiita sanoja ja lauserakenteita?

Jos ihminen jotakin oikeasti haluaa, on sen eteen myös valmis tekemään jotakin! Kyllähän me kaikki voimme väittää haluavamme vaikka mitä, jos se vaan ilmaiseksi lähetetään paketissa kotiin!

Niinpä kysynkin: Oletko joskus raatanut itsesi vereslihalle ja miettinyt pääsi puhki jotain saavuttaaksesi? Siitä tulee hyvä olo ja itsetunto ja itsekunnioitus kasvaa. Se myös antaa tulevaisuudessa voimia työskennellä kovasti päämääränsä saavuttaakseen. Kokeile!

Äänestä

opettele uusia sanoja ! esim. urbaanisanakirja.com ! ala käyttää niitä lauseissasi :--) kirjotat jotain hyviä muistiin ja opettelet sanan kerrallaan :) kohta ne jo tulevat luonnostaan suustasi =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hr. wnbsanavarasto kirjoitti:

Olisko mitäään 'vinkkei' miten sais sanavarastoa laajennettua... Ei motivaatio riitä kirjojen lukemiseen, oon yrittäny ettii netistä jotain sanavaraston opettelublaablaahommia mutta ei... Joskus en keksi mitään mitä sanoisin tai sitten sanoin vain jotain sekavaa ja sitte ihmettelen et wtf.. voi johtua osittain myös lievästä masennuksesta. Olisko teillä jotain mikä vois autttaa mua :O ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu