Terveysleipojan herkku

Butternut

Tosiaan minun vähäkolesteroliseen ja sydänystävälliseen ruokavaliooni sopiva tuote,
kun rasvan voi valita itse! Kylmäpuristetulla öljyllä leivottu muffinssi on terveellistä syötävää,
kun taas kaupan valmiit muffinssit sisältävät haitallisia transrasvoja eli kovetettuja kasvirasvoja.

Lisäsin perusohjeeseen vielä muutakin sydänystävällistä eli yhteensä desilitran verran kauraleseitä ja mantelirouhetta.

Seuraavalla kerralla kokeilen joko vadelmamuffinsseja tai päärynämuffinsseja, joihin hedelmän voi lisätä pieninä paloina. Molemmat sopivat ihanasti suklaan makuun. Ja viimeisestä kokeilupussista teen varmaankin leivoksia pääsiäiseksi - päälle tuorejuustoa ja pieniä pääsiäisrakeita.

Aion kokeilla myös Ruispizzamixiä (20 % ruista) ja karpalo-kinuskimuffinsseja (15 % täysjyvää), joissa kuitu näyttääkin jo olevan valmiiksi mukana.

Mutta nytpä uunista alkaakin tulla kypsän suklaista tuoksua - ei muuta kuin kahvi tippumaan!

3

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkuiida

      Kiitos lesevinkistä. Pääsiäisleivoksiin mixi sopii varmasti hyvin. Taidan matkia sinua ja säästää viimeisen pussin pääsiäiseksi.

    • Butternut

      Pakastaminen tuntuu tehneen muffinsseilleni vain hyvää - maku on syvempi ja rakenne muuttui hivenen murentuvaisesta sitkaammaksi. Nam!

      • kun laitoimme muutaman muffinssin pakkaseen muka säästääksemme sen tähän viikonloppuun ja pah nehän otettiin jo seuraavana päivänä ja syötiin puolijäisinä, ja oli muuten ihanan makuista eikä muristanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      38
      3562
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3408
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      151
      3162
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2645
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2625
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1508
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1445
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      400
      1166
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      53
      1086
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      910
    Aihe