Aloitin juuri opiskelut ja mun täytyisi tehdä paljon kirjallisia töitä annetun kirjallisen työn ohjeen mukaan...esim sivun reunukset, kappaleasetukset, ylä- ja alatunnisteet jne..voiko joku neuvoa mistä saisin opastusta, koska en oikein tajua noista officen ohjeista mitään..eikä ole ketään kuka auttaisi..esim.rivinväliä en saanut vaihdettua, kun vaihdoin sen ykkösestä puoleksitoista, se ei pysynyt, vaan on edelleen yksi...olen aiemmin tehnyt kirjallisia töitä wordilla (hyvin vähän) ja silloin siihen saatiin koulusta selkeät ohjeet: paina sitä, ja sitten sitä jne...älysin silloin mut tän officen käyttö toivotonta...että jos joku voisi tolloa auttaa olisin erittäin kiitollinen
Apua tyhmälle, pliis
7
487
Vastaukset
- fhhfghfghldfgk
marginaalit, tehdä siellä Muotoilu - Sivu - Marginaalit, sinne lykkäät oikeat luvut, ja lopuksi OK. Samaten Muotoilu - Kappale - Sisennykset ja välit sinne lykkäät oikean rivinvälin ja OK.
Eikös pitäisi toimia.
Ja jos esim. mittayksiköissä ongelmaa: Työkalut - Asetukset - Writer - Yleistä ..... Kannattaa vähän tutkia ohjelmaa ja kokeilla.
Ja se, että muutos tulee voimaan, vaatii sen että painat ikkunassa lopuksi OK.- Tyhymä
Olen kyllä tutkinut ja kokeillut tuntikausia...tyhmä kun olen tietokoneen kanssa ja muutenkin.. mut esim. rivinvälin vaihtokaan ei tällä tollolla onnistunut: vaikka laitoin ok...eli kannataskohan mun harkita ensin jotain atk-koulutusta.....menee turhan paljon aikaa näitten asetusten laittamiseen...
- porvottaa
Tyhymä kirjoitti:
Olen kyllä tutkinut ja kokeillut tuntikausia...tyhmä kun olen tietokoneen kanssa ja muutenkin.. mut esim. rivinvälin vaihtokaan ei tällä tollolla onnistunut: vaikka laitoin ok...eli kannataskohan mun harkita ensin jotain atk-koulutusta.....menee turhan paljon aikaa näitten asetusten laittamiseen...
että ottaisit sinne työkaluriveille näkyviin painikkeet rivinvälille - arvaas miten se tehdään? No, en viitti kertoo, kun ne näyttää ne rivinväli (ei kun riviväli) näppäimen olevan aika epäselvät ja menevät muitten kanssa sekaisin. Mutta sieltähän se olis helppo riviväliä vaihdella aina kun huvittaa.
Porvoilemisiin...........
- Samsung osaa
Onko näistä apua?
http://www.tietoteema.fi:8080/xwiki/bin/view/Main/Tekstinkäsittely Kyllä kannattaa mennä kurssille. Kysy työväenopistoista yms.
Mutta sitä en täysin käsitä, mikä siinä on ettei rivivälisi säily. Sitten ei ehkä auta kuin tehdä sillä rivivälillä ne kappaleet kuin kone antaa ja sitten valita ("maalata") ne kappaleet joille määrittää uuden rivivälin ja valita sopiva esim. hiiren kakkospainikkeella.
Jos teet asiat kovin pahasti pieleen, niin jokainen rivisi onkin oma kappaleensa tms. Silloin rivivälisäätö ei vaikuta kappaleväleihin, joiden kuvittelet olevan rivivälejä.
Ohjelman suomenkielisistä ohjeista löytänet lisätietoja.- tyhymä
Kiitoksia kommentoinnista...No kokeilin ja väänsin ja käänsin viime yön, ja lopulta sain ainakin rivivälin(opin myös et se on riviväli, ei rivinväli, kuten joku sitä kommentoikin...)pysymään, en kyl enää tiiä et miten...Eli näköjään kun tarpeeks vaan tutkii niin ehkäpä sielt taas jotain aukeaaa...hope so..
Klikkaa oikealla sivua ja sitten valikosta Sivu...
Marginaalit, ylä- ja alatunnisteen löytyy täältä.
Klikkaa oikealla sivua ja sitten valikosta Kappale.
Sisennykset ja rivivälit läytyy täältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen234113Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233744Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman242689SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot332686Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92599Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132406"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita402374Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642306Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801