Herkkua kahvipöytään

pikkuiida

Hei vaan, sain kokeiltavaksi Sunnuntai Leivontamixejä, suklaanmakuisia. Tein ihan perusohjeen mukaan muffinsseja pieniin muffinssivuokiin. Taikinasta tuli 15 muffinssia.

Tytär keksi, että lisätään muffienssitaikinan sekaan joululta ylijäänyttä suklaata pieninä murusina. Se oli hyvä idea, sillä suklaahiput sopivat muffinsseihin erinomaisesti. Kuvittelisin että marjat tai pähkinät sopisivat hyvin myös. Valmiiden jäähtyneiden "kuppikakkujen" pintaan laitoin vähän tomusokeria koristeeksi. Kuorruttaakin ne olisi voinut, mutta näinkin tuli ihan nättejä kahvipöydän kaunistuksia.

Olen todella tyytyväinen tuotteeseen. Valmistus on niin helppoa ja nopeaa, että edes jauhopeukaloa ei tarvita.

Tulen varmasti ostamaan leivontamixejä tulevaisuudessa. Ne ovat käteviä esim. yllätysvieraiden varalta.
Meillä kaikki pitivät muffinsseista; mies ja poika 18v varsinkin kehuivat kovasti. Tytär 16v on yleensä aika nirso, mutta nyt piti kyllä huolen, että varmasti saa oman osuutensa muffinsseista. Koirakin oli vahtimassa, josko hänellekin jotain jäisi.

Muffinssit ovat nyt aika muodikkaita leivonnaisia. Niitä voi koristella monella tavalla, vain mielikuvitus on rajana. Mietinkin tässä, että meillä on ylioppilasjuhlat tulossa keväällä ja niihin voisi tehdä myös muffinsseja jotenkin tilaisuuteen sopivalla tavalla koristeltuna. Onko kenelläkään ideoita?

Seuraavaksi kokeilen taikinasta jotain muuta. Sopisikohan se kääretorttutaikinaksi?

4

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi kokeile kääretorttua! Minä haluan nähdä mitä siitä tulee. Itse kun olen jo tekemässä muffinsseja tämän iltaiseen kokoukseen

    • smahof

      "Mietinkin tässä, että meillä on ylioppilasjuhlat tulossa keväällä ja niihin voisi tehdä myös muffinsseja jotenkin tilaisuuteen sopivalla tavalla koristeltuna. Onko kenelläkään ideoita?"

      Pari ideaa yo-teemamuffineista voisi olla ensin kuorruttaa muffinssi joko perusmokkapalakuorrutteella tai mansikkatomusokerista tehdyllä kuorrutteella, eli joko ruskeaksi tai vaaleapunaiseksi. Sitten kuorrutteen kovetuttua tekee valkoisella tomusokerikuorrutteella ylioppilaslakin edestä tai sivusta kuvattuna, ja lakille sitten mustan osan lakumatosta tai -nauhasta ja lyyran keltaisesta nonparellista.

      Tai sitten perusmokkapalakuorrute ja sen päälle sitten joko kaupassa valmiina myytävä sokeriruusu (näitä saa paketteja joissa on joku 12-16 pienehköä sokeriruusua) tai sitten itse marsipaanista askarreltu ruusu. Nuo kaupalliset ovat tosin juhlahässäkässä varmaan helpommat, ellei sitten askartele ruusuja jo aiemmin valmiiksi. Ruusun värin voi sitten valita hyvin juhlien teemavärin mukaan, jos sellainen on.

      • mietin kanssa tuota kääretorttua kuinkahan onnistuisi, mutta miksi ei onnistuisi pitääpä muuten kokeilla itsekkin joku päivä


      • pikkuiida

        Kiitos vinkeistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe