Hei vaan, sain kokeiltavaksi Sunnuntai Leivontamixejä, suklaanmakuisia. Tein ihan perusohjeen mukaan muffinsseja pieniin muffinssivuokiin. Taikinasta tuli 15 muffinssia.
Tytär keksi, että lisätään muffienssitaikinan sekaan joululta ylijäänyttä suklaata pieninä murusina. Se oli hyvä idea, sillä suklaahiput sopivat muffinsseihin erinomaisesti. Kuvittelisin että marjat tai pähkinät sopisivat hyvin myös. Valmiiden jäähtyneiden "kuppikakkujen" pintaan laitoin vähän tomusokeria koristeeksi. Kuorruttaakin ne olisi voinut, mutta näinkin tuli ihan nättejä kahvipöydän kaunistuksia.
Olen todella tyytyväinen tuotteeseen. Valmistus on niin helppoa ja nopeaa, että edes jauhopeukaloa ei tarvita.
Tulen varmasti ostamaan leivontamixejä tulevaisuudessa. Ne ovat käteviä esim. yllätysvieraiden varalta.
Meillä kaikki pitivät muffinsseista; mies ja poika 18v varsinkin kehuivat kovasti. Tytär 16v on yleensä aika nirso, mutta nyt piti kyllä huolen, että varmasti saa oman osuutensa muffinsseista. Koirakin oli vahtimassa, josko hänellekin jotain jäisi.
Muffinssit ovat nyt aika muodikkaita leivonnaisia. Niitä voi koristella monella tavalla, vain mielikuvitus on rajana. Mietinkin tässä, että meillä on ylioppilasjuhlat tulossa keväällä ja niihin voisi tehdä myös muffinsseja jotenkin tilaisuuteen sopivalla tavalla koristeltuna. Onko kenelläkään ideoita?
Seuraavaksi kokeilen taikinasta jotain muuta. Sopisikohan se kääretorttutaikinaksi?
Herkkua kahvipöytään
4
311
Vastaukset
voi kokeile kääretorttua! Minä haluan nähdä mitä siitä tulee. Itse kun olen jo tekemässä muffinsseja tämän iltaiseen kokoukseen
- smahof
"Mietinkin tässä, että meillä on ylioppilasjuhlat tulossa keväällä ja niihin voisi tehdä myös muffinsseja jotenkin tilaisuuteen sopivalla tavalla koristeltuna. Onko kenelläkään ideoita?"
Pari ideaa yo-teemamuffineista voisi olla ensin kuorruttaa muffinssi joko perusmokkapalakuorrutteella tai mansikkatomusokerista tehdyllä kuorrutteella, eli joko ruskeaksi tai vaaleapunaiseksi. Sitten kuorrutteen kovetuttua tekee valkoisella tomusokerikuorrutteella ylioppilaslakin edestä tai sivusta kuvattuna, ja lakille sitten mustan osan lakumatosta tai -nauhasta ja lyyran keltaisesta nonparellista.
Tai sitten perusmokkapalakuorrute ja sen päälle sitten joko kaupassa valmiina myytävä sokeriruusu (näitä saa paketteja joissa on joku 12-16 pienehköä sokeriruusua) tai sitten itse marsipaanista askarreltu ruusu. Nuo kaupalliset ovat tosin juhlahässäkässä varmaan helpommat, ellei sitten askartele ruusuja jo aiemmin valmiiksi. Ruusun värin voi sitten valita hyvin juhlien teemavärin mukaan, jos sellainen on.mietin kanssa tuota kääretorttua kuinkahan onnistuisi, mutta miksi ei onnistuisi pitääpä muuten kokeilla itsekkin joku päivä
- pikkuiida
Kiitos vinkeistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996592KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3666166Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603043Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112514Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082165- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341315- 731237