Kokeiltu on kakku- ja muffinssimixiä

ritko78

Olen siis 31-vuotias innokas leipoja. Ammattini on leipuri, mutta jaksan silti vielä kotonakin tehdä leipomuksia. Yleensä leivon ihan peruspullaa, sämpylöitä, välillä sitten jotain erikoisempaa.

Tein ihan peruskakun tästä kakku- ja muffinssimixistä pitkänmallisessa leipävuoassa. Ohjeessa sanottiin, että 1 dl kasviöljyä, laitoin itse vain ½ dl. Ja ihan hyvää kosstumukseltaan tuli. Mietin, että tarvitsisiko tuota öljyä ollenkaan...? Olisivat ainakin kevyempiä.

Leipominen ei enää helpompaa voi olla. Mietin, että tällainen on hyvä olla mukana kesämökillä kaapissa jos sattuu yllärivieraita tulemaan. Meillä ei mökillä ole uunia, no on kaasu-uuni, jota ei ole valovuosiin käytetty, joten en itse voi toteuttaa, muuten kyllä voisin kuvitella mökillä käyttäväni tällaista.

Maku oli ihan kiva. Yllättävänkin kotitekoisen makuinen, ei kovin teollisen makuinen. Aika mukavan kosteaksi jäi kakku, mietin, että matalassa vuoassa sellainen mudcake-tyyppinen juttu voisi onnistua kun paistoaikaa lyhentää.

Itse söin tätä palan heti lämpimänä flora vanilla 12 % kera. Ja oli muuten hyvä yhdistelmä.

0

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        247
        45329
      2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        30
        11223
      3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        197
        10860
      4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        36
        9701
      5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        85
        8518
      6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        223
        6501
      7. Pirjo sanoi Esalle

        Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
        Maailman menoa
        0
        3200
      8. Jos mä joisin

        Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
        Ikävä
        28
        2212
      9. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        36
        1602
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        26
        1500
      Aihe