Valtran hytinlämmitin puhaltaa kylmää

Piha-auraaja

Eli tuossa pakkasten jälkeen käynnistelin traktoriani ja huomaan, että sisälämmityslaite puhaltaa pelkkää kylmää. Moottorin lämpötila nousee kyllä normaalille tasolle. Arvaiskohan kukaan tekniikkaa paremmin tunteva sanoa mistä voisi johtua miten vosi korjata?

Jäähdytin nestettä oli kyllä aluksi melko vähän. Lisäsin sitä mutta eipä tunnu vaikuttavan sisälämpöön.

6

3588

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v8

      Jos se on 420 koneella niin noissa on ollu vesipumpuissa ongelmia sekä kannentiivisteissä
      Joissain valtroissa on myös termostaattihana joka saattaa risoa
      Mutta olisko kuitenkin niinkin yksinkertanen asia kuin heikko jäähdytysneste, moottori kyllä sulaa käydessä
      mutta lämppärin kenno ei

      • Piha-auraaja

        Jäässähän se kai oli. Annoin nimittäin nyt lauhemmalla koneen vaan käydä puolipäivää ja jossain vaiheessa se lämppäri äänsi hetken vähän erimalliin. Sen jälkeen on taas lämpöä piisannut. Kiitoksia vaan vastanneile vinkeistä.


    • mv

      auttaa. kenno sulaksi ja vaihdat kunnon nesteet tilalle.

    • tw-20

      että vuonna -84 talvella kun pakkasta oli liki -40 astetta, niin jäätyi lämmityslaitteen kenno foordista..(tw-20)
      ja ihan omaa tyhmyyttäni kun kone oli johdon päässä ja lähti käymään ihan normaalisti, mutta laitoin lämppärin vaistomaisesti heti päälle, jolloin sen kenno veti jäähän oitis!! tuli sitten kylmä siirtymä (n:45km) mut hengissä selvittiin kuitenkin. eli ohjeeksi tässäkohtaa: anna moottorin käydä rauhassa lämpimäksi, ennenkuin laitat lämmityslaitteen päälle..!! ei tuo voorttikaan muuta tarvinnut ku olla vartin lämpösessä hallissa ajomatkan jälkeen niin johan suli, mut mua se ei lämmittänyt juurikaan sen ajomatkan jälkeen... =)

      • noin tee

        Hetihän se käynnistäessä hytin lämmityspuhallin kytketään normaalisti päälle.
        Eikös se sama neste kierrä koneessa ja hytissä. Vai pitäisikö hytissä olla sisällä sähköinen sisätilanlämmitin kuten autoissakin?


    • Onko saatu selville mistä johtuu, minusta siellä ei neste lähde kiertämään.
      Kierroksia koneeseen jonkin aikaa, sitten tulee lämmintä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      68
      2970
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1186
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      314
      1159
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      350
      1091
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      62
      1031
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      883
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      77
      842
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      91
      760
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      64
      752
    10. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      709
    Aihe