Valtran hytinlämmitin puhaltaa kylmää

Piha-auraaja

Eli tuossa pakkasten jälkeen käynnistelin traktoriani ja huomaan, että sisälämmityslaite puhaltaa pelkkää kylmää. Moottorin lämpötila nousee kyllä normaalille tasolle. Arvaiskohan kukaan tekniikkaa paremmin tunteva sanoa mistä voisi johtua miten vosi korjata?

Jäähdytin nestettä oli kyllä aluksi melko vähän. Lisäsin sitä mutta eipä tunnu vaikuttavan sisälämpöön.

6

3494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v8

      Jos se on 420 koneella niin noissa on ollu vesipumpuissa ongelmia sekä kannentiivisteissä
      Joissain valtroissa on myös termostaattihana joka saattaa risoa
      Mutta olisko kuitenkin niinkin yksinkertanen asia kuin heikko jäähdytysneste, moottori kyllä sulaa käydessä
      mutta lämppärin kenno ei

      • Piha-auraaja

        Jäässähän se kai oli. Annoin nimittäin nyt lauhemmalla koneen vaan käydä puolipäivää ja jossain vaiheessa se lämppäri äänsi hetken vähän erimalliin. Sen jälkeen on taas lämpöä piisannut. Kiitoksia vaan vastanneile vinkeistä.


    • mv

      auttaa. kenno sulaksi ja vaihdat kunnon nesteet tilalle.

    • tw-20

      että vuonna -84 talvella kun pakkasta oli liki -40 astetta, niin jäätyi lämmityslaitteen kenno foordista..(tw-20)
      ja ihan omaa tyhmyyttäni kun kone oli johdon päässä ja lähti käymään ihan normaalisti, mutta laitoin lämppärin vaistomaisesti heti päälle, jolloin sen kenno veti jäähän oitis!! tuli sitten kylmä siirtymä (n:45km) mut hengissä selvittiin kuitenkin. eli ohjeeksi tässäkohtaa: anna moottorin käydä rauhassa lämpimäksi, ennenkuin laitat lämmityslaitteen päälle..!! ei tuo voorttikaan muuta tarvinnut ku olla vartin lämpösessä hallissa ajomatkan jälkeen niin johan suli, mut mua se ei lämmittänyt juurikaan sen ajomatkan jälkeen... =)

      • noin tee

        Hetihän se käynnistäessä hytin lämmityspuhallin kytketään normaalisti päälle.
        Eikös se sama neste kierrä koneessa ja hytissä. Vai pitäisikö hytissä olla sisällä sähköinen sisätilanlämmitin kuten autoissakin?


    • saab13

      Onko saatu selville mistä johtuu, minusta siellä ei neste lähde kiertämään.
      Kierroksia koneeseen jonkin aikaa, sitten tulee lämmintä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2911
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      53
      2584
    4. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1789
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      44
      1645
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1582
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe