Joko ulos?

Mulla reilu 2 vk vauva ja ulkona 13 astetta pakkasta,joko uskaltautuisin ulkoilemaan tietenkin pienen hetken ensin:)

Internetistä etsin tietoa ja löysin muutaman sivun jossa oli että -10/-15 astetta olisi pakkasraja...

Vauva on saanut raitista ilmaa sen verran että autoon kannettu...

Mutta ajattelin kysellä täältä muiden äitien kokemuksia,miten itse olette talvivauvan kanssa toimineet:)
7365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ihan oman harkinnan mukaan päätä, menettekö ulos. Jos ei tuule tai ole kova viima, niin minä ainakin lähtisin meidän muksun kanssa, mutta se onkin jo 8kk. Kova tuuli/viima on pakkastakin pahempi lapselle ja se lisää pakkasen purevuuttakin.
Tietenkin pieni pitää totuttaa pikkuhiljaa ulkoilmaan, ekaks käytte vaan 10 min ulkona ja pikkuhiljaa pidennät ulkonaoloaikaa. Vaatetta päälle reilusti, pikkuhiljaa sen oppii miten paljon milläkin säällä lapsi tarvii vaatetta. Parashan olis, kun lapsella olis päällä sopivasti, ettei tulis kuuma eikä kylmä. Jos tulee hiki niin se sitten nopeasti alkaa palella. Vaunuun aukon päälle harso, ettei ilmavirta kovasti käy pienen naamalle.
Toisaalta nyt, kun lukaisin sun viestin uudestaan ja huomasin, että vauva on vasta 2vko vanha, rupesin miettimään uudestaan. Ehkä kuitenkin odottaisin vielä viikon pari...oletko kysynyt neuvolasta, minkä ikäisenä voi viedä ulos?

Äänestä

Minä ainakin odottaisin että vauva vielä kasvaa hieman... Tai pakkasta on vähemmän. Oma vauva syntyi kesällä, helteillä, mutta silloinkin oltiin varovaisia ensimmäisten ulkoilujen suhteen - parempi pitää vauvaa lämpimässä.

Mutta neuvolasta voi kysyä "ammattilaisten" mielipidettä.

Äänestä
  • no täältä ei oikeastaan mitään neuvoja kannatta loppu peleissä kysellä.. monet ovat niin hysteerisiä äitejä ettei järkevää vastausta saa tai sitten suoraan kopioitua tekstiä jostain "maailman paras äiti" kirjasta.
    Oman harkinnan mukaan voit vauvaa viedä ulos. lämpimästi pitää olla puettu, harso vaunun eteen ja tosiaan viima on 10xpahempi kuin pakkanen.

    Äänestä

minä vein vauvan ulos ensimmäistä kertaa viikon ikäisenä mutta oli lauhemmat ilmat, itse pidän rajana -10. ja tietenkin pikkuhiljaa totutellaan. tänään neuvolassa juuri kyseltiin ulkoiluista ja he suosittelivat sitä -10 myös. sitten eri asia kun lapsi kasvaa.

Äänestä

viedään kaks-kolme viikkoisena ulos. Ja pakkasraja ulkona NUKUTTAMISELLE on -15. Kun puet sen vauvelin alusvaatteisiin, päällivaateisiin, välihaalariin, ulkohaalariin, makuupussiin ja nykyaikaisiin topattuihin ( eristepohjaisiin) vaunuihin, vauvan voisi viedä vaikka siperiaan. Eihän hänestä näy nenän päätäkään ulos ja nyytti nukkuu autuaan tietämättä lämpimissä vaunuissa vaikka olis mikä viima. Kyllä lykkijälle tulee kylmä ennemmin :) ei muutakun ulos vain kävelylle!

Äänestä
  • meillä on aloitettu ulkoiltu jo marraskuusta reilu viikon ikäisen vauvelin kanssa näillä mietteillä. Tosin, sain ns. hyväksynnän neuvolan tädiltä joka totesi että vaunut ovat suojaisat, lapsi terve ja reilunkokoinen joten antaa mennä vain, maalaisjärjellä. On sitä ennenkin ulkoltu pakkasissa ja ulkoillaan kovemmissa pakkasmaissa vieläkin, ja pienesti kun totuttaa niin hyvä tulee. Ja jokainen nyt varmasti ymmärtää että on aika paljon vaunuistakin kiinni, miten suojaisaa vauvalla on. Kovin avoimissa ei tietenkään eikä naama menosuuntaan. Kannattaa kysäistä neuvolasta mitä mieltä siellä ollaan juuri sen oman vauvelin kohdalla jos yhtään epäilyttää.

    Äänestä

Mun esikoinen oli talvivauva ja oli pakko lähteä pankkiin ja kauppaan kun oli 2vk ikäinen. Ei tuntunut kärsivän kun hyttysverkko (pysyi paremmin paikoillaan kuin harso) oli kuomun edessä. Kuopus on nyt 5kk ja ollaan joka päivä ainakin käyty (15-30 min) ulkona, vähintään korttelin ympäri kauppareissulla. Tulisin itse hulluksi jos olisin koko päivän sisällä. Tyttökin nukahtaa paremmin ulos ja jatkaa sisällä kun availee haalaria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eoirtu kirjoitti:

Mulla reilu 2 vk vauva ja ulkona 13 astetta pakkasta,joko uskaltautuisin ulkoilemaan tietenkin pienen hetken ensin:)

Internetistä etsin tietoa ja löysin muutaman sivun jossa oli että -10/-15 astetta olisi pakkasraja...

Vauva on saanut raitista ilmaa sen verran että autoon kannettu...

Mutta ajattelin kysellä täältä muiden äitien kokemuksia,miten itse olette talvivauvan kanssa toimineet:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu