Olen 16-vuotias naisenalku ja asun mittelspitzini (säkä n.30cm) kanssa kerrostalossa. Olen aivan pienestä asti haaveillut bordercolliesta koska naapurissani sellainen oli sukulaisillani, ja koiran kanssa vietin joka ikisen päivän. Mittelini on vuoden vanha, kokonsa takia sen otin, kerrostalossa kun ei voi isoa koiraa pitää, tai no voihan sitä pitää mutta joka päivä monta kertaa pitkille lenkeille ja riittävästi aktiviteetteja lisäksi..
Nyt olen taas alkanut miettimään tuota lapsuuden koirahaavetta.. Opiskelen etänä joten olisi paljon aikaa koirien kanssa vietettäväksi. Melkein pihalta lähtee kunnon lenkkipolut, ja mittelini kanssa olen käynyt kerran päivässä n. 5km lenkin aamulla ja illalla 0,5-1km, mutta kilometrien lisääminen päivään ei ole ongelma jos bordercollien hankkisin. :)
Vanhempani asuvat maalla, ja heillä vietän paljon aikaa. Voisinpa melkein sanoa että olen joka toinen viikko vanhempieni luona. Naapurissa sukulaisillani joilla oli bc, on paljon peltoa tässä ympärillä ja elukoita jota voisi paimentaa. Maalla bc:ni saisi olla vapaana ja juosta pelloilla niin paljon kuin huvittaa.
Ajattelin myös agilityä, voisi itse rakentaa esteet ja tehdä radan, olen myös kiinnostunut muistakin harrastuslajeista ja mm. jäljestyksestä yms. Kerrostalossakaan luultavasti bc:llä ei tulisi aika tylsäksi, mittelini on aivan mahdoton leikkimään ;) 4kk ikäisenä pääsi leikkimään äitini isän koiran kanssa, 4 tuntia putkeen painivat ! Sitten parin minuutin unet ja takaisin leikkimään. Kokoerokaan ei olisi ongelma, naapurini koiran säkä on n.50cm ellei ylikin, ja koiramme leikkivät riehakkaasti aina kun nähdään lenkkipolulla tai pihalla.
Olen miettinyt tätä paljon viime päivinä ja ajattelin kysellä täältä teidän mielipiteitänne, onko se aivan mahdoton ajatus että hankkisin bordercollien? En halua että koira olisi onneton.
Bordercolliesta haaveileva
bcloving
0
192
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533896KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912290Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451972- 221763
- 281516
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261481- 151152
- 311118
- 1061043
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791022