Vectra 1.6 16v -98, moottoriöljystä 2,5 litraa tuli ulos. eikä kyse ole oljynpoistoreijästä eikä täyttöreijästä. Lisäsin öljyä noin 2.5litraa. Ajoin auton lämpimään halliin pariksi tunniksi jonka aikana tutkin vuotokohtaa moottori käynnissä ja sammuksissa. Yllättäen lisävuotoa ei enää ollut!? Paikallistin alkuperäisen vuotokohdan aikalailla kampiakselin päässä olevan hihnan siipipyörän seutuville. (alin pyörä tuulettimen hihnalla). Eipä sinne kunnolla päässyt ihan tarkkaan siis näkemään.
Kysymys onkin, voisko siellä olla jotain huohotinta? Vai onko siinä tai lähettyvillä jokin stefa? vai mistä ihmeestä vuoto on voinut tulla, ja miksi se ei enäää vuoda??
pakkasta oli ongelma-aikana parikymmentä.
lähes koko auton alusta onkin nyt komeasti öljytty ruostumista vastaan =)
Öljyt tuli ulos!!
10
4366
Vastaukset
- stef fan
stefa petti. Tyypikllinen lämpölaajenematapaus, kun on pakkasta ja lämmintä
- tojom
kampiakselin stefa kun noin paljon tuli,olen joskus vaihdellukin niitä tojoon
- vanha...........
ja minä mersuun.
Näitä käy autossa kuin autossa.
- ilmeisesti
päästänyt öljyt pihalle, oliko kannen huohotinletku jäätynyt?, jos paljon lyhyttä ajoa, niin saatta "harmaa kosteus hyhme" jäätyä sinne ja muodostaa painetta koneeseen, niin stefan kautta pullahtanut ölpit ulos.
- Maraste
Huohotinletku jäätynyt ja heikoimmasta paikasta paine purkautui. Voit selvitä sillä, kun puhdistat huohottimen!
- erkkiperkele
Maraste kirjoitti:
Huohotinletku jäätynyt ja heikoimmasta paikasta paine purkautui. Voit selvitä sillä, kun puhdistat huohottimen!
outous siis jatkuu, kun öljyä ei ole 3päivään tullut ulos. Mittatikkukin näyttää normaalia öljymäärää. voisko olla onni onnettomuudessa, että toi autonraato pelaisi moottorinpuolesta?
kai se tuli sit sieltä huohottimesta?? mutta miksihän sieltä? tuskin stefan kautta loppuu vuotaminen yhtäkkiä - jos huohotin
erkkiperkele kirjoitti:
outous siis jatkuu, kun öljyä ei ole 3päivään tullut ulos. Mittatikkukin näyttää normaalia öljymäärää. voisko olla onni onnettomuudessa, että toi autonraato pelaisi moottorinpuolesta?
kai se tuli sit sieltä huohottimesta?? mutta miksihän sieltä? tuskin stefan kautta loppuu vuotaminen yhtäkkiäputki venttiilikopassa jäässä, niin sitten stefan kautta öljyt tulleet ulos ja kun huohottimesta jäät sulaneet, niin öljyt pysyy taas koneessa kun ei tule painetta, stefa ei ilmeisesti rikkoonnu tosta, vaan päästi "heikoimmasta" kohtaa öljyt pihalle,
- Maraste
jos huohotin kirjoitti:
putki venttiilikopassa jäässä, niin sitten stefan kautta öljyt tulleet ulos ja kun huohottimesta jäät sulaneet, niin öljyt pysyy taas koneessa kun ei tule painetta, stefa ei ilmeisesti rikkoonnu tosta, vaan päästi "heikoimmasta" kohtaa öljyt pihalle,
En tarkoittanut sitä, että öljyt olisivat tulleet huohottimesta. Peugeot-omistajille huohottimen jäätyminen on arkipäivää.
Ei muuta kuin kovaa ajoa, mutta puhdista huohotinputki ensin. Stefa pitänee jatkossa normaalisti. - ööppeli
Maraste kirjoitti:
En tarkoittanut sitä, että öljyt olisivat tulleet huohottimesta. Peugeot-omistajille huohottimen jäätyminen on arkipäivää.
Ei muuta kuin kovaa ajoa, mutta puhdista huohotinputki ensin. Stefa pitänee jatkossa normaalisti.missähän se huohotinputki sijaitsee..?
- sama tyyppi
no vuotaa se moottori vielä, perkule! silee tippasemalla. ja näyttää tylevan molemmilta puolilta ulos.
mitä maksaa stefa vaihtotyö korjaamolla????
ja onko missään räjäytyskuvaa opel b 1.6 16v moottorista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342146Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481742Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121546Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041286Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,47946- 59895
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52809Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101773- 57735