pojan kastekimppu?

öö..

kertokaa hyviä vinkkejä, kukkia tms. kun sinistä haluaisin, mut jotain muutakin, valkonen ruusu/shampanja ruusu ois kivoja mutta onko ne ihan hautajaiskukkia?

6

1449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+7

      mitkään kukkakimput. Ei niillä ole mtään symbolista tai rituaalista merkitystä. Jos sellaisia haluat pöytäkoristeeksi, niin osta ihan mitä vain. Ei sillä ole mitään väliä.

    • kimppua

      kastejulaan kuulu kimput. Mutta tottakai jos itse haluat, niin saat varmaan eniten neuvoja kukkakaupasta.
      Meillä on ollut kastepöydässä joko tulppaania tai ihan vain yksi gerbera.

    • ...,.

      Kyllä kastepöydällä usein käytetään kimppua (pieni, hento, siro kimppu) Esim pyöreä, matala. On muitakin vaihtoehtoja esim. asetelma sieneen tehtynä, pieneen astiaan. Kastemaljan ympärille voi tehdä kranssian/seppeleen.

      Kannattaa käydä kukkakaupassa, siellä osataan neuvoa.

      Miten olisi esim. jotain hempeää sinistä esim. helmililja ja niiden kanssa vihreitä kukkia esim. Eustoma tai pieni neilikka. Vihreä valkoiset ruusut ovat kanssa kauniita.

    • juhlaan!

      Ja kukahan sen sanelee, ettei kastejuhlaan kuulu kimppu?? Ihme säännöksiä. Kyllä niissä kirkkoonliittäjäisissä, joissa olen ollut, on ollut kimppu pöydällä. Siis oikein tilaisuutta varten sidottu, ei mikään marketin tulppaanisetti.

      Aloittajalle: laita ihmeessä kimppu, jos tykkäät ajatuksesta! Kimpussa voi olla hyvin muutakin kuin sinistä, esim. vaaleanvihreä kimppu voisi olla aivan ihana ja keväinen... Kimppu sopii juhlaan kuin juhlaan ja kukkakaupasta saat varmasti hyviä vinkkejä!

      • aloittaja

        samaa mieltä olen, kyllä kastekimpusta ollaan aina puhuttu eikä mistä vaan kukista... mietin sinistä (värjätty)ruusu ja shampanjan värinen :) täytyy kukkakaupas mallata :)


    • xhynthia

      Meillä oli esikoisen ristiäisissä kolme sinistä iiristä ja vähän jotain vihreää seassa. Oli mielestäni tosi kaunis yksityiskohta kastepöydässä, ja myöhemmin kakun vieressä kahvipöydässä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3616
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2993
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      9
      2896
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2343
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1659
    Aihe