kastepuku pojalle -ei mekko!!

Meille on sntymässä poika :) Olen joskus nähnyt pojalla sellaisen kastepuvun, ei siis mekko mallisen, vaan "pitkähihaisen potkupuvun", joka on ollut myös valkoinen.

Osaako kukaan sanoa, mistä löytäisin siihen kaavat?? Olen etsinyt kaikkialta.
42530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on aina "mekko" tai pikemminkin jonkinmoinen pitkä paita. Se on nimittäin liturginen vaate alba. En kuitenkaan laittaisi pojalle sen paremmin kuin tytöllekään mitään hempeää pitsiluomusta, sellainen ei ole sopiva. Ota esimerkkiä riparilaisten alboista ja laita poikavauvallesi oma pienoisalba. Netistä löyttyy varmaan kuvia alboista. Oikean kastepuvun puutteessa vauva voidaan tietysti muuten pukea valkoisiin vaatteisiin. Tärkeintä siinä on tuo valkoinen väri.

Äänestä
  • eikä kaavat, mutta ei mielestäni pahan hintainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jotain erilaista kirjoitti:

Meille on sntymässä poika :) Olen joskus nähnyt pojalla sellaisen kastepuvun, ei siis mekko mallisen, vaan "pitkähihaisen potkupuvun", joka on ollut myös valkoinen.

Osaako kukaan sanoa, mistä löytäisin siihen kaavat?? Olen etsinyt kaikkialta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu