Aussi kissaperheeseen?

mk

Onko kellään kokemusta siitä kun australianpaimenkoiran pentu tulee kissaperheeseen? Meillä kaksi kaksivuotiasta sisäkissaa ja nyt luultavasti olisi pentu tulossa taloon. Miten onnistuu? Onko vinkkejä miten saada nämä sietämään toisiaan? Huoli on kova kissoista koska ovat tottuneet saamaan kaiken huomiomme ja pelko että "muuttuuko" kissat jotenkin tms.

2

354

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wsgrgrgr

      Koira tottuu kissoihin todella helposti (ainakin omien kokemuksien mukaan) jos sitä pennusta asti niihin totuttaa. Toinen kysymys on sopeutuuko kissa, joka ei ole koskaan koiraa nähnyt ja kuinka nopeasti.
      Meillä on aussie ja asumme paritalossa mummuni kanssa, jolla on kissa. Kissa ei voi sietää koiraa, ja pistää aina hirveän huudon pystyyn jos koira tulee lähellekään. Liian lähelle uskaltatunut koira saa kyllä kuonoonsa. Lopulta aussie ymmärsi pysyä kauakana. Meillä onneksi ei ole tarvetta pitää eläimiä yhdessä koko aikaa, joten yhteiselo on mennyt hyvin. En tiedä tottuisiko kissa joskus koiraan jos se eläisi sen kanssa aina. varmaan riippuu sekin kissasta.

    • kisut siis tuhmia?

      Koira tottuu kyllä perheen muihin lemmikkeihin, jos pennusta asti on niiden kanssa tekemisissä ollut. Mutta jos kissat ovat tottuneet saamaan kaiken huomion, niin varmasti eivät hyväksy koiraa ikinä. Eläimillä mustasukkaisuus on ja pysyy. Nyt voi tiedossa olla ikävyyksiä. Kaiken kukkuraksi koira voi ottaa herkästi mallia kissojen huonoista käytöstavoista: pentuna aggression kohteeksi joutunut eläin kasvaa itsekin helposti aggressiiviseksi. Kissojen ei saa antaa opettaa koiralle huonoja käytöstapoja. Kissat eivät muutu, vaan pitävät jatkossakin omaa kunniaansa yllään. Varaudu nyt siihen, että koirastasi kasvaa käytöshäiriöinen, kissojen vallanpidon seurauksena. Kissojen on totuttava jakamaan huomio toisten eläinten kanssa pennusta lähtien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1556
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      957
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      956
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      914
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      831
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      584
    Aihe