Mitä voisin lukea?

the sad person

Siis tarvitsisin jotain rakkaus tarinan tapaista jokka saa olla fantasia ja on hyvä jos on. Oon lukenu twilight sarjan enkä tiedä mitä nyt voisin lukea... joten antakaapa neuvoija mitä voisin lukea...oisi muuten hyvä jos kirja sopii teiniikäiselle...joten pliis auttakaa... oon niin surllinen ku sain loppuun kaikki twilightit!:( APUA?!

5

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aagemaj.

      Luepa Suzanne Collinsin Nälkäpeli, jos et ole vielä tutustunut. Kirja on itsensä Stephenie Meyerin suosittelema, uskon että tykkäät. Jatko-osa, Vihan liekit, ilmestyy suomeksi ihan kohtapuoliin, 15. päivä helmikuuta. Eli et joudu odottamaan liian kauan jos kolahtaa :)
      Toinen joka tulee mieleeni on Cristin Cashoren Syntymälahja.
      Tietääkö muuten kukaan onko edellä mainittuun tulossa jatkoa?

      • sdfghjkl.ö-

        Kiitos! pitää etsiä jostain ja lukea... =)


    • vampyregeek

      tiedän monia kirjasarjoja jotka ovat samantapaisia kuin tuo houkutus sarja tosin suurin osa niistä on englannin kielellä eikä vielä saatavilla suomeksi käännettyinä. Esimerkiksi Richelle Meadin Vampire Academy sarja oli tajuttoman hyvä ja jos olet true bloodia katsonut niin sekin sarja perustuu kirjaan, eikä sarjaa heti lue koska kirjoja on jo 11 ja lisää tulossa.. Ja P. C. Cast on kirjottanut tyttärensä kanssa sarjan House of Night minkä ensimmäinen osa on tulossa suomeksi jossain vaiheessa tätä vuotta. Jos kirjan lukee englanniksi se on paljon parempi kokemus koska nuo suomentajat vääntää välillä omiaan, ja kirjat on kaupasta englanniksi ostettuna halvempia kuin suomennetut!

    • elhinger

      Darren Shan sarja tulee täs ekan mielee ja sitte tuo Anthony Horowitzin kirjotttama portinvartijat sarja :))

    • Fantasia-lukija

      Suosittelen lämpimästi kirjailijan, Sue Harrisonin kirjasarjaa "Ensimmäiset ihmiset", siinä on 4 eri kirjaa ja mut ainaki se veti melkeinpä elävästi kirjan tarinaan mukaan:
      "Äiti maa"
      "Isä taivas"
      "Sisar kuu"
      "Veli tuuli"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe