"ä Rajala Pro Shop tarjoaa lisäksi korvausta vastaan (kulloinkin voimassa olevan hinnaston mukaan) 2 vuoden jatkoturvan myymilleen *canon fotolaitteille (jäljempänä mainittu)."
"Takuu koskee valmistus- ja materiaalivirhettä. ei koske luonnollista kulumaa, pudotusvauriota eikä väärästä käytöstä aiheutuvia vikoja."
Siis hetkonen.. Myydään 3 vuoden turvaa, vaikka kyseessä on todellisuudessa vain 2 vuoden lisäturva. Yksi vuosi menee päällekkäin canonin oman vuoden mittaisin takuun kanssa.
Sitten seuraava asia. Rajalan tarjoama takuu koskee valmistu ja materiaalivirheitä. Siis hetkonen... Nehän ovat jo muutenkin kuluttajansuojalain mukaan valmistajan virhevastuun alla. Vaikka takuu olisikin yksi vuosi, on takuun jälkeen virhevastuun piirissä valmistus- ja materiaalivirheet.
Siis mitä tämän Rajalan Pro turva tarjoaa? Kevennystä rahapussiin? Haiskahtaa aika vahvasti ihmisten rahastukselta, jotka eivät tunne valmistajan virhevastuita.
RAJALA PRO TURVA 3 VUOTTA (objektiiveille)
4
1038
Vastaukset 4
- Simo1
Nämä lisäturvat ovat yleensä en sanoisi rahastusta vaan erittäin kannattavaa liiketoimintaa. Monissa tapauksissa tavalliset vakuutuksetkin korvaisivat vahingot ja tuon lisäksi jopa sen pudotusvahingon.
Ellei kyse ole tyyppiviasta tai erittäin selkeästä valmistus- tai materilaaliviasta, niin takuun jälkeen omistaja on näyttövelvollinen, että hajoaminen ei ole oma syy. Takuuaikana takuun myöntäjä on näyttövelvollinen. Eli korvaustapauksessa ei kuluttajan tarvitse itse osoittaa mitään, vaan takuunmyöntäjän on korvaukselta välttyäkseen osoitettava, että käyttäjä on todistettavasti esimerkiksi pudottanut kameran.
Tuolle kolmen vuoden takuulle ei vielä voi paljoa antaa erityisarvoa. Toista olisi jos samaan hintaan takuun voisi laajentaa sinne 6-8 vuoteen asti. Se lisäisi ihan hyvin laitteen jälleenmyntiarvoakin. - pyh pyh
olin ostamassa gigantista ihan digipokkaria vaan, ensimmäistäni, ja sitten alkoi se vakuutuksen ''pakkomyynti''. siitä olis tullu kameralle tuplahinta, jos sellasen olisin siihen päälle ottanut.
en muutenkaan ole mikään tohelo, joka huolimattomuuttaan rikkoisi laitteita. myyjä hermostui kun ei saanut myytyä turvaansa, jäi provikat hällä saamatta ilmeisesti. minäkin hermostuin moisesta pakkomyynnistä sen verran et jäi sit se kamerakin ostamatta kyseisestä liikkeestä. - EntinenTyöntekijä
Yrityksen esimiehille tarkoitetussa oppaassa kehotetaan ottamaan tuoreempi kuitti kassajärjestelmästä toisesta (samasta) laitteesta jos "Pro-turva"-laite lähtee huoltoon.
Myös vaihtolaitteissa "korjautetaan" viat tällä tavalla.
Nykyään kaikki kuittikopiot hoitaa keskusvarasto.
Mika Lilja tietänee asiasta parhaiten?
Petos? Muutkin kuin kuluttajat ostavat objektiiveja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201334Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331231- 641220
- 1081205
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123582- 52564
- 60544