RAJALA PRO TURVA 3 VUOTTA (objektiiveille)

Rajalan turva?

"ä Rajala Pro Shop tarjoaa lisäksi korvausta vastaan (kulloinkin voimassa olevan hinnaston mukaan) 2 vuoden jatkoturvan myymilleen *canon fotolaitteille (jäljempänä mainittu)."

"Takuu koskee valmistus- ja materiaalivirhettä. ei koske luonnollista kulumaa, pudotusvauriota eikä väärästä käytöstä aiheutuvia vikoja."

Siis hetkonen.. Myydään 3 vuoden turvaa, vaikka kyseessä on todellisuudessa vain 2 vuoden lisäturva. Yksi vuosi menee päällekkäin canonin oman vuoden mittaisin takuun kanssa.

Sitten seuraava asia. Rajalan tarjoama takuu koskee valmistu ja materiaalivirheitä. Siis hetkonen... Nehän ovat jo muutenkin kuluttajansuojalain mukaan valmistajan virhevastuun alla. Vaikka takuu olisikin yksi vuosi, on takuun jälkeen virhevastuun piirissä valmistus- ja materiaalivirheet.

Siis mitä tämän Rajalan Pro turva tarjoaa? Kevennystä rahapussiin? Haiskahtaa aika vahvasti ihmisten rahastukselta, jotka eivät tunne valmistajan virhevastuita.

4

1038

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simo1

      Nämä lisäturvat ovat yleensä en sanoisi rahastusta vaan erittäin kannattavaa liiketoimintaa. Monissa tapauksissa tavalliset vakuutuksetkin korvaisivat vahingot ja tuon lisäksi jopa sen pudotusvahingon.

      Ellei kyse ole tyyppiviasta tai erittäin selkeästä valmistus- tai materilaaliviasta, niin takuun jälkeen omistaja on näyttövelvollinen, että hajoaminen ei ole oma syy. Takuuaikana takuun myöntäjä on näyttövelvollinen. Eli korvaustapauksessa ei kuluttajan tarvitse itse osoittaa mitään, vaan takuunmyöntäjän on korvaukselta välttyäkseen osoitettava, että käyttäjä on todistettavasti esimerkiksi pudottanut kameran.

      Tuolle kolmen vuoden takuulle ei vielä voi paljoa antaa erityisarvoa. Toista olisi jos samaan hintaan takuun voisi laajentaa sinne 6-8 vuoteen asti. Se lisäisi ihan hyvin laitteen jälleenmyntiarvoakin.

    • pyh pyh

      olin ostamassa gigantista ihan digipokkaria vaan, ensimmäistäni, ja sitten alkoi se vakuutuksen ''pakkomyynti''. siitä olis tullu kameralle tuplahinta, jos sellasen olisin siihen päälle ottanut.
      en muutenkaan ole mikään tohelo, joka huolimattomuuttaan rikkoisi laitteita. myyjä hermostui kun ei saanut myytyä turvaansa, jäi provikat hällä saamatta ilmeisesti. minäkin hermostuin moisesta pakkomyynnistä sen verran et jäi sit se kamerakin ostamatta kyseisestä liikkeestä.

    • EntinenTyöntekijä

      Yrityksen esimiehille tarkoitetussa oppaassa kehotetaan ottamaan tuoreempi kuitti kassajärjestelmästä toisesta (samasta) laitteesta jos "Pro-turva"-laite lähtee huoltoon.
      Myös vaihtolaitteissa "korjautetaan" viat tällä tavalla.
      Nykyään kaikki kuittikopiot hoitaa keskusvarasto.
      Mika Lilja tietänee asiasta parhaiten?

      Petos?

    • Muutkin kuin kuluttajat ostavat objektiiveja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe