RAJALA PRO TURVA 3 VUOTTA (objektiiveille)

Rajalan turva?

"ä Rajala Pro Shop tarjoaa lisäksi korvausta vastaan (kulloinkin voimassa olevan hinnaston mukaan) 2 vuoden jatkoturvan myymilleen *canon fotolaitteille (jäljempänä mainittu)."

"Takuu koskee valmistus- ja materiaalivirhettä. ei koske luonnollista kulumaa, pudotusvauriota eikä väärästä käytöstä aiheutuvia vikoja."

Siis hetkonen.. Myydään 3 vuoden turvaa, vaikka kyseessä on todellisuudessa vain 2 vuoden lisäturva. Yksi vuosi menee päällekkäin canonin oman vuoden mittaisin takuun kanssa.

Sitten seuraava asia. Rajalan tarjoama takuu koskee valmistu ja materiaalivirheitä. Siis hetkonen... Nehän ovat jo muutenkin kuluttajansuojalain mukaan valmistajan virhevastuun alla. Vaikka takuu olisikin yksi vuosi, on takuun jälkeen virhevastuun piirissä valmistus- ja materiaalivirheet.

Siis mitä tämän Rajalan Pro turva tarjoaa? Kevennystä rahapussiin? Haiskahtaa aika vahvasti ihmisten rahastukselta, jotka eivät tunne valmistajan virhevastuita.

4

906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simo1

      Nämä lisäturvat ovat yleensä en sanoisi rahastusta vaan erittäin kannattavaa liiketoimintaa. Monissa tapauksissa tavalliset vakuutuksetkin korvaisivat vahingot ja tuon lisäksi jopa sen pudotusvahingon.

      Ellei kyse ole tyyppiviasta tai erittäin selkeästä valmistus- tai materilaaliviasta, niin takuun jälkeen omistaja on näyttövelvollinen, että hajoaminen ei ole oma syy. Takuuaikana takuun myöntäjä on näyttövelvollinen. Eli korvaustapauksessa ei kuluttajan tarvitse itse osoittaa mitään, vaan takuunmyöntäjän on korvaukselta välttyäkseen osoitettava, että käyttäjä on todistettavasti esimerkiksi pudottanut kameran.

      Tuolle kolmen vuoden takuulle ei vielä voi paljoa antaa erityisarvoa. Toista olisi jos samaan hintaan takuun voisi laajentaa sinne 6-8 vuoteen asti. Se lisäisi ihan hyvin laitteen jälleenmyntiarvoakin.

    • pyh pyh

      olin ostamassa gigantista ihan digipokkaria vaan, ensimmäistäni, ja sitten alkoi se vakuutuksen ''pakkomyynti''. siitä olis tullu kameralle tuplahinta, jos sellasen olisin siihen päälle ottanut.
      en muutenkaan ole mikään tohelo, joka huolimattomuuttaan rikkoisi laitteita. myyjä hermostui kun ei saanut myytyä turvaansa, jäi provikat hällä saamatta ilmeisesti. minäkin hermostuin moisesta pakkomyynnistä sen verran et jäi sit se kamerakin ostamatta kyseisestä liikkeestä.

    • EntinenTyöntekijä

      Yrityksen esimiehille tarkoitetussa oppaassa kehotetaan ottamaan tuoreempi kuitti kassajärjestelmästä toisesta (samasta) laitteesta jos "Pro-turva"-laite lähtee huoltoon.
      Myös vaihtolaitteissa "korjautetaan" viat tällä tavalla.
      Nykyään kaikki kuittikopiot hoitaa keskusvarasto.
      Mika Lilja tietänee asiasta parhaiten?

      Petos?

    • Muutkin kuin kuluttajat ostavat objektiiveja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      366
      2198
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1628
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1295
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1189
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      969
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      86
      955
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      903
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      113
      882
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      876
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      846
    Aihe