avioliitto

uteliasäiti

Vaan kysymys, joka viisaampi ota vastaa tähän kysymykseen. Jos työtön yksinhuoltajaäiti menee avioliittoon, silloin kysymys suurelle joukolle. Kun valtion tuet ovat nyt tällä hetkellä ,sitten poistuvatko automaattisesti tuet kun menee naimisiin ?

1

422

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ------

      Jos saat lapsilisiä tai ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, niin niihin puolison tulot ei vaikuta. Melkein kaikki muut tuet kyllä riippuvat miehen tuloista. Jos hänkin on köyhä, voit saadakin vielä esim. asumistukea ja peruspäivärahaa, mutta jos hän saa kunnon palkkaa niin tukesi kyllä pienenevät tai loppuvat kokonaan. Kysy sosiaalitoimistosta tai Kelasta tarkemmin. Kelan nettisivulla on laskureitakin, joilla näkee paljonko mitäkin tukea saa milläkin tuloilla.

      Jos olet ennen avioliittoa asunut yhdessä saman miehen kanssa, niin silloin avioliitto ei muuta tilannetta, koska tuissasi on jo otettu huomioon miehen tulot. Laki ei tosin tunne "avoliittoa" tai "parisuhdetta" ollenkaan, mutta Kela noudattaa omia "lakejaan", joiden mukaan poikaystävä on samalla tavalla elatusvelvollinen kuin aviomieskin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1602
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      84
      1085
    3. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      397
      1023
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      995
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      944
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      861
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      633
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      622
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      170
      613
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      608
    Aihe