Kuolaako?

maglaana

Harkitsen itselleni bokseria. Kaikkea muuta on senvitelty, mutta pari asiaa askarruttaa;
a) Kuolaako boksu?
b) Onko boksulla miellyttämisenhalua?
c) Saako boksusta hyvää agilitykoiraa?

3

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nirppulainen

      A) Kaikki koirat kuolaa, mutta kuolan määrä riippuu yksilöstä. Meillä lainehtii lattiat jos emäntä laittaa ruokaa. Jojot on myös havaittavissa juomisen ja syömisen jälkeen.
      B) Mitä ihmettä on miellyttämisenhalu? Kyllähän jokainen palkkaa haluaa hyvintehdystä työstä ;)
      C) Bokserin luonne soveltuu agilityyn, mutta terveys on luonnollisesti tutkittava ennen harrastuksen aloittamista. Selkä-, lonkka-, ja polviongelmat saattavat estää lajin.

    • bokseri1

      Kyllähän nuo rakastettavat kurttunaamat kuolaa(joku vähemmän joku enemmän). Meidän kaveri ei niinkään kokoajan kuolaa mutta jos bokserin hankit,varaudu seuraavaan:
      Ruoan tuoksu tosiaan kirvoittaa hyvin kuolapallot huuliin,ruokailun jälkeen kannattaa varata pyyhe kuonoalan pyyhkimiseen(tosin ehtii kyllä painaa ne huulensa johonkin sitä ennen ;-), juomakipon ympäristö tulvan vallassa sekä muutama metri siitä minne koira lähtenyt kulkemaan,viikkosiivouksen yhteydessä siinä missä muut pyyhkivät vain pölyjä pinnoilta,bokserin omistajat pyyhkivät seiniä roiskeista ym muista paikoista ;-)
      Kompaan edellistä vastaajaa tuossa miellyttämisenhalusta..sitä kyllä löytyy...
      Agilitystä en paljon boksun kohdalla tiedä joten siihen en uskalla vastata mutta edellinen vastaaja osasi tuohon hyvin vastata.

      • gynther777

        Kuolataan täälläkin,
        kyllä miellyttää
        saa hyvän agility koiran


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      167
      1414
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      1005
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      640
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      626
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      612
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      563
    Aihe