Rollaattorin talviajo-ominaisuudet?

Potkurirock

Näin tuossa päivänä muutamana tuttavamummelin joka kesät/talvet kaahaa potkurimallisella Rollaattorilla, isot pyörät alla. Juuri nyt kun tänne eteläsuomeenkin on iskenyt aito talvi, näytti rollaattori tökkivän pahemman kerran. Pyörien liuku ei ollut tavanomaista, sulavaa ja kitkatonta. Potkurissa näytti olevan turhaakin talvijäykkyyttä.
Ei ole taidettu tutkia rollaattoreiden kulkevuutta suomen talviolosuhteisiin. Ovatkohan italialaisia?

8

3009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei mikään rollaattor

      pyöräkelkkaa, se on aivan eri asia kuin rollaattori, jota käytetään enimmäkseen sisällä.
      Esla valmistaa myös pyöräkelkkoja eli on suomalainen tuote.

      • Potkurirock

        mutta ei näyttänyt toimivan kovin sulavasti. Muori näytti joutuvan enämpi työntään kuin potkiin.


      • ei mikään rollaattor
        Potkurirock kirjoitti:

        mutta ei näyttänyt toimivan kovin sulavasti. Muori näytti joutuvan enämpi työntään kuin potkiin.

        talvikeleillä, äitinikin käyttää talvisin tavallista potkukelkkaa, mikäli jalkakäytävää ei ole kokonaan hiekoitettu.


    • ...

      Just oli naapurin ukkelin kans juttua aiheesta, sillä kun oli uus rollaattori. Ne on tehty kesäkeleille ja asfalttipihoille. Siinä ois selkee tuotekehittelyn paikka. Aikanaan mutsilla oli kans rollaattori, siitä paljoakaan iloa kun kuoppainen ja pehmeä pihanurmi, silloinkin käsi mielesä asia.

      Jos maastomalleja olisi, luulis että suomessa ois sellasia, ikinä ei oo näkynyt. Selkee tuotekehittelyn paikka. Ei onnaa välttämättä pelkät renkaat vaihtamalla, painopiste ja rengaskulmat menevät pieleen. Pitäisi tehdä runkoonkin muutoksia. Mutta sellaset kolkyt senttiset kumit kun laittais alle maastokuvioisilla tai nasta renkailla, kyllähän sillä sitten talvellakin hurruuttelisi.

      Pitäis oikeestaan käydä Eslalla puhumassa aiheesta. Net kun tekee kumpiakin, potkukelkkoja ja rollaattoreita.

      =DW=

    • Anonyymi

      Tuohon jos konstruktoisi ruohonleikkurin moottorin vetämään niin mikäpä ettei..

    • Anonyymi

      Hohhoijjaa noita provotietäjiä.

      Ja tosikoille tiedoksi, ettei pulkkakaan lumessa kulje niin sulavasti kuin auratulla kadulla.

    • Anonyymi

      Töissä lähes kaikilla omilla jaloillaan liikkuvilla on rolli ja ne unohtuvat usein jonnekin. Kun niitä täytyy kuljettaa omistajalle, niiin tulee itsekin harjoiteltua aihetta. Sillä on kiva ottaa spurtti juosten. Eva-telineellä voi ottaa vauhtia ja nostaa sitten jalat ylös lattiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      883
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      334
      664
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe