Näin tuossa päivänä muutamana tuttavamummelin joka kesät/talvet kaahaa potkurimallisella Rollaattorilla, isot pyörät alla. Juuri nyt kun tänne eteläsuomeenkin on iskenyt aito talvi, näytti rollaattori tökkivän pahemman kerran. Pyörien liuku ei ollut tavanomaista, sulavaa ja kitkatonta. Potkurissa näytti olevan turhaakin talvijäykkyyttä.
Ei ole taidettu tutkia rollaattoreiden kulkevuutta suomen talviolosuhteisiin. Ovatkohan italialaisia?
Rollaattorin talviajo-ominaisuudet?
8
2736
Vastaukset
- ei mikään rollaattor
pyöräkelkkaa, se on aivan eri asia kuin rollaattori, jota käytetään enimmäkseen sisällä.
Esla valmistaa myös pyöräkelkkoja eli on suomalainen tuote.- Potkurirock
mutta ei näyttänyt toimivan kovin sulavasti. Muori näytti joutuvan enämpi työntään kuin potkiin.
- ei mikään rollaattor
Potkurirock kirjoitti:
mutta ei näyttänyt toimivan kovin sulavasti. Muori näytti joutuvan enämpi työntään kuin potkiin.
talvikeleillä, äitinikin käyttää talvisin tavallista potkukelkkaa, mikäli jalkakäytävää ei ole kokonaan hiekoitettu.
- ...
Just oli naapurin ukkelin kans juttua aiheesta, sillä kun oli uus rollaattori. Ne on tehty kesäkeleille ja asfalttipihoille. Siinä ois selkee tuotekehittelyn paikka. Aikanaan mutsilla oli kans rollaattori, siitä paljoakaan iloa kun kuoppainen ja pehmeä pihanurmi, silloinkin käsi mielesä asia.
Jos maastomalleja olisi, luulis että suomessa ois sellasia, ikinä ei oo näkynyt. Selkee tuotekehittelyn paikka. Ei onnaa välttämättä pelkät renkaat vaihtamalla, painopiste ja rengaskulmat menevät pieleen. Pitäisi tehdä runkoonkin muutoksia. Mutta sellaset kolkyt senttiset kumit kun laittais alle maastokuvioisilla tai nasta renkailla, kyllähän sillä sitten talvellakin hurruuttelisi.
Pitäis oikeestaan käydä Eslalla puhumassa aiheesta. Net kun tekee kumpiakin, potkukelkkoja ja rollaattoreita.
=DW=- Anonyymi
Nykyisin on jo isoilla pyörillä olevia rollaattoreita.
https://www.sakkituoli.fi/rollaattori/rollaattori-all-season
- Anonyymi
Tuohon jos konstruktoisi ruohonleikkurin moottorin vetämään niin mikäpä ettei..
- Anonyymi
Hohhoijjaa noita provotietäjiä.
Ja tosikoille tiedoksi, ettei pulkkakaan lumessa kulje niin sulavasti kuin auratulla kadulla. - Anonyymi
Töissä lähes kaikilla omilla jaloillaan liikkuvilla on rolli ja ne unohtuvat usein jonnekin. Kun niitä täytyy kuljettaa omistajalle, niiin tulee itsekin harjoiteltua aihetta. Sillä on kiva ottaa spurtti juosten. Eva-telineellä voi ottaa vauhtia ja nostaa sitten jalat ylös lattiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on767481- 737359
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1565927Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist544877En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204139Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53850- 313487
- 383472
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris862875Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092532