Juhlat myöhemmin?

N&J

Kertokaa kokemuksia tai tietoa, miten toimii seuraava tilanne;
Haluamme mieheni kanssa naimisiin papin aamenen kanssa, mutta haluaisimme pitää juhlat myöhemmin.. miten tällainen asia käytännössä onnistuu? kertokaa kokemuksia ja vinkkejä, mitä sukulaiset tuumasivat yms. Kiitokset jo etukäteen! :)

3

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikinpuolin

      Tuttavapariskunta meni naimisiin talvella maistraatissa ja piti juhlat kesällä. Heille oli ko. päiväys tärkeä, mutta juhlat halusivat kesällä, jotta voitiin olla ulkosalla ja muutenkin saivat vähän rahaa kerättyä juhlia varten. Sukulaisille kannattaa olla hyvin avoin suunnitelmistaan, sillä moni täti tms. saattaa suutahtaa kutsumatta jättämisestä (uskomatonta mutta totta, miten suku "tunkee nenänsä" sukulaisten hääsuunnitelmiin).

      Toinen tuttavapariskuntamme meni viikolla kirkossa naimisiin (edelleen päiväys tärkeä) ja ne pääsivät paikalle, jotka pääsivät. Kahvit oli jälkikäteen. Juhlat olivat seuraavana lauantaina ja hääpari oli selittänyt kaikille, miksi ko järjestely.

      Itse menemme naimisiin kolmen viikon päästä kirkossa muutaman todistajan läsnäollessa ja juhlat pidämme vauvan synnyttyä kesällä. Haluamme naimisiin ennen lapsen syntymää, mutta juhlia emme halua nyt järjestää. Olemme kaikille mahd. kutsuvieraille sanoneet järjestelyistä ja kaikki odottavat kovasti kesän juhlia :-)

      • Tuleva morsio

        Kiva kuulla, että muillakin on samat suunnitelmat kuin meillä :)
        Aiomme avomieheni kanssa mennä naimisiin kesällä, ja alusta lähtien on ollut selvää ettemme halua isoja häitä. Maistraattiin kanssamme tulee ainoastaan tyttäremme ja todistajat. Se on meidän oma intiimi hetkemme, johon emme halua väkijoukkoa katselemaan. Emmekä halua myöskään paineita, vaan pelkästään puhtaan hetken rakkautemme sinetöintiä varten.
        Aiomme kertoa sukulaisille ja ystäville asiasta vasta myöhemmin järjestettävissä puutarhajuhlissa. Puhuimme siitä loukkaantuvatko jotkut salavihkimisestämme, mutta totesimme pitkän pohdinnan jälkeen, että rakkautemme on meidän. Samoin on myös avioliittomme. Me päätämme miten haluamme toimia.

        Onnea kaikille teille tuleville (ja jo oleville) aviopareille. Jakakaa halauksia, suukkoja, lämpöä ja välittämistä toisillenne ja lapsillenne. Niin mekin teemme :)


    • morsian,,.,

      Menkää naimisiin pienimuotoisesti, eli vihkimistilaisuudessa läsnä vanhemmat ja sisarukset.

      Kun sitten pidätte juhlat, kirjoittakaa kutsuun, että meidät vihittiin pienimuotoisesti perheen läsnäollessa XX.XX.2010. Nyt haluamme juhlia yhteisen taipaleemme alkua sukulaisten, ystävien ja työtovereiden kanssa xx.xx.2010 (juhlapaikan nimi).

      Paras olisi, että vihkimispaikka olisi sellainen, minne ei montaa henkeä mahdu, esim. jokin jääkappeli keskellä lappia. Silloin myös se-ilkeä-tätikin ymmärtää (ehkä) miksi ei päässyt todistamaan tapahtumaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      32
      5024
    2. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4489
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4411
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4234
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      219
      4202
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4072
    7. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      69
      3808
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      140
      3656
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3004
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2971
    Aihe