Kertokaa kokemuksia tai tietoa, miten toimii seuraava tilanne;
Haluamme mieheni kanssa naimisiin papin aamenen kanssa, mutta haluaisimme pitää juhlat myöhemmin.. miten tällainen asia käytännössä onnistuu? kertokaa kokemuksia ja vinkkejä, mitä sukulaiset tuumasivat yms. Kiitokset jo etukäteen! :)
Juhlat myöhemmin?
3
747
Vastaukset
- kaikinpuolin
Tuttavapariskunta meni naimisiin talvella maistraatissa ja piti juhlat kesällä. Heille oli ko. päiväys tärkeä, mutta juhlat halusivat kesällä, jotta voitiin olla ulkosalla ja muutenkin saivat vähän rahaa kerättyä juhlia varten. Sukulaisille kannattaa olla hyvin avoin suunnitelmistaan, sillä moni täti tms. saattaa suutahtaa kutsumatta jättämisestä (uskomatonta mutta totta, miten suku "tunkee nenänsä" sukulaisten hääsuunnitelmiin).
Toinen tuttavapariskuntamme meni viikolla kirkossa naimisiin (edelleen päiväys tärkeä) ja ne pääsivät paikalle, jotka pääsivät. Kahvit oli jälkikäteen. Juhlat olivat seuraavana lauantaina ja hääpari oli selittänyt kaikille, miksi ko järjestely.
Itse menemme naimisiin kolmen viikon päästä kirkossa muutaman todistajan läsnäollessa ja juhlat pidämme vauvan synnyttyä kesällä. Haluamme naimisiin ennen lapsen syntymää, mutta juhlia emme halua nyt järjestää. Olemme kaikille mahd. kutsuvieraille sanoneet järjestelyistä ja kaikki odottavat kovasti kesän juhlia :-)- Tuleva morsio
Kiva kuulla, että muillakin on samat suunnitelmat kuin meillä :)
Aiomme avomieheni kanssa mennä naimisiin kesällä, ja alusta lähtien on ollut selvää ettemme halua isoja häitä. Maistraattiin kanssamme tulee ainoastaan tyttäremme ja todistajat. Se on meidän oma intiimi hetkemme, johon emme halua väkijoukkoa katselemaan. Emmekä halua myöskään paineita, vaan pelkästään puhtaan hetken rakkautemme sinetöintiä varten.
Aiomme kertoa sukulaisille ja ystäville asiasta vasta myöhemmin järjestettävissä puutarhajuhlissa. Puhuimme siitä loukkaantuvatko jotkut salavihkimisestämme, mutta totesimme pitkän pohdinnan jälkeen, että rakkautemme on meidän. Samoin on myös avioliittomme. Me päätämme miten haluamme toimia.
Onnea kaikille teille tuleville (ja jo oleville) aviopareille. Jakakaa halauksia, suukkoja, lämpöä ja välittämistä toisillenne ja lapsillenne. Niin mekin teemme :)
- morsian,,.,
Menkää naimisiin pienimuotoisesti, eli vihkimistilaisuudessa läsnä vanhemmat ja sisarukset.
Kun sitten pidätte juhlat, kirjoittakaa kutsuun, että meidät vihittiin pienimuotoisesti perheen läsnäollessa XX.XX.2010. Nyt haluamme juhlia yhteisen taipaleemme alkua sukulaisten, ystävien ja työtovereiden kanssa xx.xx.2010 (juhlapaikan nimi).
Paras olisi, että vihkimispaikka olisi sellainen, minne ei montaa henkeä mahdu, esim. jokin jääkappeli keskellä lappia. Silloin myös se-ilkeä-tätikin ymmärtää (ehkä) miksi ei päässyt todistamaan tapahtumaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2212926Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1071189Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321102- 681048
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2791002Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka338989Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788