olin nepalissa
siellä olis voinu joinaa luostariin ihan muitta mutkitta käsittääkseni.
mutta en tykännyt paikallisesta meiningistä, ja siittä miten ne kaikki keltakaavut oli taskuvarkaita ja huijareita. tahtoisin mennä intiaan ja joinaa buddha luostariin. onko kenelläkään mitään käsitystä miten kaikki hoituu tai mistä saa infoa. olen 22-vuotias mies.
intiaan buddha luostariin
8
1045
Vastaukset
- joinaa, häh
Say what?
Oletko varma mistä (uskonnosta) oli kyse?
Intiassa on hyvin vähän buddhalaisia. Helpoimmin niitä löytyy Boddgayasta, jossa Buddha valaistui.- bodichitta
nepalissa nei ota sitä kovin vakavasti tai se koko juttu on vaan et pummit menee munkkiluostariin et saa ilmasta ruokaa etc. puhuin monen kanssa.
tietty se voi olla myös hyvä valeasu huijarille.- kuka epäilee munkkia
mut kiitos paljon tsekkailen ulos tota Boddgayaa
- Sive Lee
Ikävä kyllä harva luostari toimiin niin että menet paikan päälle ja painat *join* nappulaa. Miten ajattelit hoitaa kansalaisuus asiat?
- bodichitta
just oon aikeissa selvittää kaiken.
mulla ei oo mitään tietoo vielä
- miten lie
Jotenkin kirjoituksestasi tulee tunne, että etsin jotain, mitä ei ole olemassakaan. (En toki väitä ajatukseni olevan oikea.) Etsit jotain joka olis täydellisen hurskasta ja tiukkaa ja antaumuksellista? En usko, että löydät sellaista idästä. Siellä idässä uskonto ja elämä eivät ole eri asioita, eikä edes munkin elämä ole tiukkapipoista nipotusta. Keski-Euroopassa on varmaan joitan jesuiitta-perinteeseen nojaavia luostareita. Ehkä siellä olsi jotain, mitä kaipaat.
- bodichitta
ei nihilistinen ääripää,, ennemminkin keskitie.
en tiedä onko mikään ryhmä oikee paikka.
mut toisaalt keskitietä voi harjoittaa kerrostaloasunnossakin.
- Ladakh
Dharamsalassa Himachal Pradeshissa on Tiibetin pakolaishallinnon pääpaikka ja myös dalai laman nykyinen asuinpaikka. Löytyisikö sieltä sinulle jotain sopivaa. Se nyt on tietysti nykyään aikamoinen turistipaikkakin, mutta kyllä siellä Tiibetin buddhalaista pakolaiselämää löytyy.
http://wikitravel.org/en/Dharamsala
Ladakhissa ja Lehissä on vanhaa buddhalaista kulttuuria ja luostareita.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ladakh- Tesoman Zen-Sadhu
Sanoisin Japani, Tiibet tai Eurooppa. Toisaalta voit mennä Intiaan buddhalaiseksi sadhuksi. Jumittaa, pummia ja polttaa dullaa, olen satavarma, että maistuu. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802230- 1751851
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701702Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1101528Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261494- 1091230
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1661102Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771073Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää148946Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,58945