Miten saatte lapasen varren (oikea-nurja- tyylillä) tehtyä niin, ettei puikkojen väleihin ilmesty reikiä? Olen yrittänyt aina kiristää, mutta silti niiden välissä neulos on väljempää kuin muualla.
Neulominen ilman reikiä?
aloittelija...
3365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jako niin,että puikon alussa on oikea silmukka ja sitten vaan kiristää tarpeeksi.Minusta oikeaa silmukkaa puikon alussa on helpompi kiristää kuin nurjaa.
Maailmalta saa sellaisia tosi lyhyitä pyöröpuikkoja sukkien/lapasten neulomista varten. Kohta niitä saa Suomestakin, kunhan puikkovalmistajamme saa omat pyöröpuikkonsa tuotantoon.
Itse neulon aina lapasen ja sukan varren niin, että joka kierroksella neulon aina muutaman silmukan seurravalta puikolta, tämä joka puikolla. Alkuun jätetystä langanpäästä kuitenkin näkee kerroksen vaihtumiskohdan. Tällä tavalla voi neuloa jopa neljällä puikolla ilman että jälkiä "puikkojen väleistä" jää (puikkojen väliä kun ei ole, vaan vaihtaa paikkaa.