Kopioitu musiikki-Cd jankkaa.??

Olen kopioinut (yrittänyt) Nerolla joitakin musiikki cd-levyjä, siis sillä Neron express-kopioi koko levy-toiminnolla.
Ja aina sama tulos.
Osa kappaleista kuuluu niinkuin pitääkin ja sit pari kolme biisiä jää enemmän tai vähemmän jankkaamaan.
Onko polttamisnopeudella jokin vaikutus? (Olen käyttänyt keskivälin nopeuksia siitä valikosta.) Vai onko noissa 10 kappaleen cd-aihiopakkauksissa suurin osa susia? Vai laiteko on viallinen?
4296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen kanssa poltellut (tai yrittänyt) musiikkia levyiltä toiselle Nerolla. Yleensä koko levyn kopiointi on onnistunut ihan hyvin, olen aina käyttänyt suurinta mahdollista nopeutta. Sen sijaan kokoelman tekeminen useammalta levyltä ei onnistunut. Kannettavassani on Roxio, jolla kokoelman tekeminenkin oli lasten leikkiä - jopa kopiosuojatulta levyltä. Eli ohjelmissa on eroja... Jos mahdollista, kokeile kopioida toisella ohjelmalla.

Tietysti pitää ottaa huomioon sekin, että vaikka levy kopioituisi ihan ok kaikki CD-soittimet ei soita poltettuja levyjä joko ollenkaan tai pätkivät kesken kaiken.

Äänestä
  • Jos koneessa sattuu olemaan sekä DVD-asema että polttava CD pane kopioitava DVD-asemaan ja polta suora kopio. Ei nikottele.

    Äänestä

  • CD -linssin puhdistus voisi olla paikallaan. Oma soittimeni nikotteli poltettuja soitettaessa, kunnes tajusin ostaa ja pyöräyttää puhdistus cd:n siinä.

    Toki polttonopeuskin voi vaikuttaa.

    Äänestä

  • XNap kirjoitti:

    CD -linssin puhdistus voisi olla paikallaan. Oma soittimeni nikotteli poltettuja soitettaessa, kunnes tajusin ostaa ja pyöräyttää puhdistus cd:n siinä.

    Toki polttonopeuskin voi vaikuttaa.

    Voinhan tuota puhdistusta koettaa.
    Se takkuaminen kuuluu soittipa kopio-cd:n missä soittimessa hyvänsä jos siihen on "si-tä-tä-tä-tää" polttovaiheessa tullut.
    Samasta alkuperäisesestä cd:stä otetut 2 eri kopioyritelmää takkuavat vähän eri kohdissa.

    Muita normaaleja tiedosto-kopioita kyllä tuo tekee moitteetta.
    Myös digikuvien kopiointi on sujunut tähän asti kertaheitolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katriina A kirjoitti:

Olen kopioinut (yrittänyt) Nerolla joitakin musiikki cd-levyjä, siis sillä Neron express-kopioi koko levy-toiminnolla.
Ja aina sama tulos.
Osa kappaleista kuuluu niinkuin pitääkin ja sit pari kolme biisiä jää enemmän tai vähemmän jankkaamaan.
Onko polttamisnopeudella jokin vaikutus? (Olen käyttänyt keskivälin nopeuksia siitä valikosta.) Vai onko noissa 10 kappaleen cd-aihiopakkauksissa suurin osa susia? Vai laiteko on viallinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu