kangasvärit

väriä1234

eli mulla on H&M:sta ostettu 100% puuvillaa oleva paita, sellainen vaalea denim-sininen, eli saman väriset kuin normaalit vaaleat farkut. olen ajatellut värjätä sen tekstiiliväreillä tummemmaksi, onnistuuko se jos on 100% puuvillaa? nyt TÄRKEIN kysymys, eli jos värjään sen paidan värillä, miten siihen saa sellaiset normaalit kulutukset? ei sellasia valkosia kuten fiorella-farkuissa.. osaatteko neuvoa? kiitos todella todella paljon jos vastaatte!!!

1

367

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kankaanvärjäilijä

      Puuvillan värjääminen onnistuu mainiosti, ja jälkikin on varmasti hyvää, kun ompelulangat ovat samaa väriä, vaikkakin eri sävyä.

      Onko siinä paidassa jo nyt kulutukset? Värjätessä nimittäin kulutukset jäävät automaattisesti vähän haaleammiksi, joten saattaisit saada haluamasi lopputuloksen pelkällä värjäämisellä. Voit kyllä kulutella paitaasi vaikka hienola hiekkapaperillakin, jos on tarpeen.

      Jos värjäät, muista pestä paita kunnolla ensin, vaikka se olisi uusikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      598
      1475
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      817
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      472
      698
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      8
      600
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      38
      560
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      41
      547
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      518
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      458
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    Aihe