Joops, taas oli tullut jostain cepartment of national lotteries paikasta joltain äijältä tiedote, että mun sähköpostiosoitteella on voitettu niin ja niin paljon rahaa jne..En tietenkään usko moiseen, mutta haluaisinkin tietää, että MISTÄ joku on saanut s-osoitteeni ja MITEN joku voi laittaa tuollaisen pitkän englanninkielisen tarinan ja lähettää sen jonkun nimellä???Onko netissä siis valmiina jossain tollasia kusetuskirjeitä vai??
"winning notification"
nina
2210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sori kirjoitusvirhe, siis DEPARTMENT, ei cepartment..:)
Sähköpostiosoite voi päätyä spammereiden haltuun ties kuinka monella eri tavalla. Jos mailiosoitteesi näkyy yhdelläkään webbisivulla tai nyyssiviestissä, niin sitten se jo todennäköisesti on spammerien listoilla. Roskapostien lähettäjät keräävät mailiosoitteita spidereillä, jotka koluavat verkkoa etsien mailiosoitteita. Mailin lähettäjätietojen väärentäminen on melko lailla simppeliä, joten niihin ei kannata hirveästi luottaa.
Todennäköisesti tuo saamasi ilmoitus on vain huijausyritys. Lähettäjä saattaa pyytää sinulta tilitietosi voiton tallettamista varten, mutta yrittääkin saamillaan tiedoilla tyhjentää tilisi. Suomessa tuo ei ole niin suuri uhka, mutta täällä jenkeissä pankkimaailma on sen verran kivikaudella, että tilien tyhjentäminen on suhteellisen helppoa.