ostamaan oikealla rahalla arpoja ja PELAAMAAN nettiarvoilla. Noiden lisäksi ei sitten muuta businesta olekaan kuin maksullisten yhteistyökumppaneiden palvelut ja mitalien myyminen.
Suurin osa EOK:n enemmistöstä eli wc-miehet ovat kuitenkin pelimihiä.Kun jäsenten tarpeet huomioitaisiin, voisi EOK:lla olla myös POKERI- JA SIJOITUSSIVUT. Näin yhdistys voisi toimia runsailla resursseilla eikä pienen ihmisen oikeusturva jäisi riippumaat käytettävissä olevista taloudellisista resursseista.
Suurin osa EOK:n enemmistöstä eli wc-miehet ovat kuitenkin pelimihiä.Kun jäsenten tarpeet huomioitaisiin, voisi EOK:lla olla myös POKERI- JA SIJOITUSSIVUT. Näin yhdistys voisi toimia runsailla resursseilla eikä pienen ihmisen oikeusturva jäisi riippumaat käytettävissä olevista taloudellisista resursseista.
Vastaukset 15
Vanhimmat
EOK toistuvasti hakee yhteiskunnan rahoitusta valtavia määriä, mutta eihän viranomaisrikolliset uskalla antaa EOK:lle rahaa. Alkaa olla EOK:ssa jo samaa tunnelmaa kuin wc:ssä, KOKO MAAILMA VASTAAN "MEIKÄLÄISET", jossa tietysti meikäläiset vain tietävät totuuden.
BINGO unohtui. Sehän on nykyisin päätuote.Hyvät sponssipalkkiot kuulemma.
EOK:n nettisivun oikealla puolella mainostetaan osto- ja peliarpoja.EU-tähtineen tulee kyllä eittämättä käsitys, että nuo arpapelit ovat EOK:n toimintaa. Korjatkaa, jos olen väärässä.
Niinhän ne onkin? Saivat luvan, joten ovat tehneet sopparin arpakauppiaan kanssa.
molemmissa EOK:n logokin. Ja välikätenä joku tavara-arpayhdistys.
jutut liittyvät oikeusturvatyöhön.Kuinkahan paljon tuottavat ja mihin rahat menee????????
Rahat menee EOK:lle. Onnistuivat ruikuttamaan "yleishyödyllisen" yhdistyksen nimissä arpajaisluvan.
Etelä-Suomen lääninhallitus on myöntänyt EOK:lle luvan toimeenpanna koko maan alueella (lukuunottamatta Ahvenanmaa) tavara-arpajaiset 28.9.2009 - 27.3.2010 välisenä aikana (ESLH-2009-05400/Tu-52, 23.07.2009, OKU 682 A).
"EOK-arpajaisten myynnissä tulee olemaan 250.000 kpl 4 euron arpaa, joista 240 000 kpl. perinteisiä revittäviä paperiarpoja, ja 10.000 kpl. internetissä myytäviä nettiarpoja. Arpajaisten käytännön toimeenpanijana on Tavara-arpa ry. Arvan hinta on 4 euroa ja arpojen yhteenlaskettu myyntihinta on miljoona euroa.
EOK:n varainhankintakampanja toteutetaan pääosaltaan postitusarpajaisina. EOK:n jäsenille lähetetään jäsenpostina 6 kpl arpoja. Tukijat ja muut voivat halutessaan osallistua arpajaiskampanjaan liittymällä elo/syyskuun aikana EOK:n postituslistalle osoitteessa http://eok.fi/eok/index.php?option=com_rudeforms&formid=5&Itemid=63. "
http://eok.fi/eok/index.php?option=com_content&task=view&id=273&Itemid=50
Niin ja sillä miljoonalla saa taas sävelettyä uusia marsseja, palkattua torvisoittajia sekä tehtyä hienoja lippuja. Ne valvontailmoituksethan kuuluvat jäsenhintaan, joten tällä miljoonalla katetaan mm. Kim Il Juntusen suurellisia kulisseja toiminnassa. Kulukorvauksia unohtamatta.
Ostavathan ne palkinnotkin, käypään hintaan toki. Pääpalkinto Juntun perheyrityksestä ja silleen.
Eikä Tavara-Arpa ry:kään oikeusturvatalkoissa ole.
Kailajärven matkustuskieltoa kavennetti melkoisesti pirkanmaalta,kä kä käh he he
näin se homma etenee, kä käh käh köh he
vituttaako kä kä kä kailajärven matkustuskieltoa kavenettii kä kä kä
Turbiinihan meni jo konkaan vai miten se oli? Valota hieman. En jaksa just nyt tutkia....
EOK:n kassaan tule kilisemään.
"Toimeenpanemiemme arpajaisten kokonaismyynti on viime vuodet ollut keskimäärin 2,9 - 3,9 miljoonaa euroa ja olemme kyenneet tilittämään järjestöille vuosittain n. 0,6 - 1,0 miljoonaa euroa."
http://www.onlinearpa.net/index.php?option=com_content&view=article&id=10&Itemid=11%E2%8C%A9%3Dfi&lang=fi
Eikös tuo nyt suoraan tarkoita sitä, että järjestöt ovat saaneet omista arvoistaan n. 20-25%? Tuolla laskukaavalla EOK tulee saamaan 200.000-250.000 euroa, mikäli kaikki arvat myydään.
sopisi kuvioon parhaiten, koska EOK laukkaa viranomaisrikollisten perässä pienen sponin puolesta.