Haluaisin enemmän tietoa salukeista kotioloissa; onko haastava kouluttaa, ongelmatapauksia, suhtautuu vieraisiin, harrastuksia, nopea oppimaan yms.
Salukista
1
341
Vastaukset
- saluki:-)
Salukin suhtautuminen vieraisiin on hyvin yksilökohtaista. Jotkut yksilöt ovat avoimia ja jotkin varautuneita.
Saluki on tosiaankin itsepäinen, eikä kestä karkeaa kohtelua, joten koulutuksessa on oltava kärsivällinen. Saluki ei kumminkaan ole kovin dominoiva, joten se sopii myös aloittelijan koiraksi.
Meidän saluki tekee hitaasti tuttavuutta vieraiden kanssa, mutta tutustuttuaan kunnolla se on niille todella ystävällinen. Saluki on lapsirakas ja viihtyy toisten koirien seurassa. Harrastamme sen kanssa agilitya, käymme pävittäin koirapuistossa ja teemme sen kanssa pitkiä metsäretkiä.
Asumme salukimme kanssa kerrostalossa, eikä se juurikaan hauku, joten se on sopeutuvainen.
Huono puoli on ehkä huono pakkasenkestävyys, joten talveksi salukille on hommatta lämmittävät koiranvaatteet. Myös metsästysvietti on voimakas, mutta vasta riistan nähtyään saluki pinkaisee sen perään. Kumminkin se tulee pian takaisin.
Mukava koira sellaiselle, jolle kelpaa itsepäinen mutta lempeä koira. Samaten saluki tarvitsee paljon liikuntaa, varsinkin vapaana juoksentelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa108867"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483