IT-Tradenomi vs Tietotekniikan Insinööri (AMK)

Kumpi

Tarkoitus olisi hakea ammattikorkeakouluun opiskelemaan. Mitä eroa on tietojenkäsittelyllä (tradenomi) ja tietotekniikan koulutusohjelmalla (insinööri)? Kumpaan kannattaisi hakea ja kummalla koulutuksella on mahdollista saada paremmin töitä?

8

6684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumpiko

      Kyseessä on kaksi täysin eri tutkintoa. Tradenomi (IT) koululutus on huomattavasti "pehmeämpää" sisällöllisesti. Tradenomin koulutuksessa matemaattiset aineet (matematiikka, fysiikka, kemia) eivät ole määräävässä asemassa. Insinöörin tutkinto taas pohjautuu hyvin pitkälle matematiikkaan, fysiikkaan ja kemiaan. Kielet ja niiden opiskelu (englanti, ruotsi) molemmissa tutkinnoissa eivät juuri poikkea, ehkä sanaston osalta hieman, mutta ei muuten. Ammattiaineissa; insinööriopinnoissa mennään syvälle tekniikkaan, sen kehittämiseen ja soveltamiseen. Tradenomi puolella painottuu enemmän ylläpito ja kaupallisuus.

      • statusta on

        Insinöörin tutkinto on selkeästi arvostetumpi ja antaa monipuolisemmat vaihtoehdot urakehitykseen.


      • kolmetoista varattu
        statusta on kirjoitti:

        Insinöörin tutkinto on selkeästi arvostetumpi ja antaa monipuolisemmat vaihtoehdot urakehitykseen.

        Joskus porukka vaihtaa insinöörin koulutuksesta traden koulutukseen, kun ei oikein pärjää noissa teknisissä aineissa. Insinöörin koulutuksessa on myös elektroniikkaa aika paljon, traden opinnoissa sitä ei ole ollenkaan. sitten vähän varmaan koulukohtaistakin, mutta tietotekniikan inssipuolella on signaaliteoriaa, automaatiotekniikkaa yms.


      • inssiopiskelija x

        Kunpa olisikin noin. Mielestäni insinööriopintojen tekninen pohja on suhteellisen kevyt ja matematiikka sekä fysiikkakin vastaavat pitkälti lukion pitkiä oppimääriä ko. aineissa, joten niissä ei ole juurikaan haasteita (itselläni ko. aineet pitkinä oppimäärinä olivat lukiossa kiitettäviä). Tekniikan kehittämisestä ja soveltamisestakin olen hieman eri mieltä kokemusteni pohjalta, sillä mielestäni asioita ei kyseenalaisteta riittävästi ja asioihin suorastaan tarjotaan valmiita vastauksia. Myös kaiken maailman "hömppäaineita" kuten kieliä, viestintää ja yritystaloutta on liikaa. Englanninkielisessä maassa sekä Ruotsissa asuneena kielikurssit tuntuvat liian helpoilta. Tämänpä vuoksi olenkin päättänyt hakea TKK:lle (vai mikä Aalto-yliopisto se nykyään onkaan). Kunpa perusinssiopinnoissa olisikin haastetta sekä luovuutta (oikeasti uusien tuotteiden kehittämistä tukevia tietoja ja näkökulmia sekä tieteellisempää otetta asioihin)!


    • amk__

      Mikä insinöörien ja tradenomien työllisyystilanne on tällä hetkellä? Ovatko insinöörit arvostetumpia työelämässä? Entä miten insinöörien ja tradenomien työpaikat eroavat käytänännössä, voivatko esimerkiksi insinöörit toimia samoissa tehtävissä kuin tradenomitkin?

      • ggggggdfd

        Mulla on sekä kaupan alan että tekniikan alan koulutus ja teen simppeliä toimistohommaa...tarinan opetus: vältä pieniä kouluja.


    • up!

      nosto

    • Anonyymi

      Käsittääkseni insinöörin koulutus sisältää myös matematiikkaa ja fysiikkaa, joita tradenomit eivät "joudu" käymään. Kuitenkin myös tradenomin täytyy osata vähintään lukion lyhyt matematiikka ja ICT-alalla on syytä osata myös matriisit (opettele esim. YouTubesta). Tradenomin koulutus voi olla myös vähän helpompi muutenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1658
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1415
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1143
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      58
      1063
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1015
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      54
      930
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      774
    Aihe