Onko kaikkien muutettava Helsinkiin

Kun kirjoittaa että vain etelässä on työmahdollisuuksia niin aina saa vastauksen että miksi kun on Kuopio lähempänä. Mutta sitten tuleekin vastaan iso MUTTA. Onko siellä ruoho vihreämpää. Ei ole jos alkaa järjellä ajatella. Yhtä velkainen kaupunki irtisanomisia saa lukea joka päivä kuten tänään Honeywell. Palvelut kaikilla saroilla noin suurinpiirtein samat. Mutta sitten kun ajatellaan niitä huonoja puolia niin siinä Kuopio on reilusti edellä. Rikollisuus, turvattomuus, asumiskustannukset ja palvelujen saatavuus kunnallisella puolella. Tähän kun lisää vielä kierot ihmiset niin vaaka kuppi kääntyy reilusti Varkauden eduksi. Yritykset ei tänne tule vaan niitä pitää käydä lobbaamassa ja meidän elinkeino ryhmä on jo näytteensä näyttänyt. Kaikille potkut ja tilalle asiansa osaavia ei poliittisin perusstein. Jos tätä asiaa joku miettii niin kertoo sitten mitä ne on tehneet koska näkyvä puuttuu kokonaan.

2

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äläs ny

      kertonut sen. Päivät täyttyy aktiivisesta ja määrätietoisesta munien hautomisesta ja raapimisesta. Siitä ei synny juuri mitään. No onhan siellä tietysti yksi ompelualan ammattilainen..syntyisikö kaavoista vaatteita vai..eli samaa mieltä edellisen kanssa varsinkin tuon politiikan suhteen tiukka linja..tarttis löytää oikeita miehiä puikkoihin. Toivottavasti tämä uusi mies saisi tuon vanhan kaavan poikki, toivotaan ainakin ettei tämä uusi johtaja ole mies jolle ei koskaan tapahdu mitään, vai miten se J. Karjalainen lauleli.

      • Tuosta edellisen kirjoituksesta tulikin mieleen että joskus oon kuullu sellaisesta yrityshautomosta mutta kysynkin kuka tietää ja missä se on ideoita ihmisillä kyllä riittää. Se onkin näiden poliittisten päättäjien suurin ongelma ne ei voi antaa oikeiden ideanikkareiden tuoda niitä julki koska siinä on vaara ettei ne ymmärrä niitä ja ne joutuvat noloon asemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      130
      7172
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2539
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1220
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      889
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      764
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe