Jumiiko muilla? Itsellä tulee 100 Megan kaistaan 688.60kbps.. Eikä telkun kuvassakaan ole kehumista, päivällä näkyi pelkkää lumisadetta.
Sonera Taas!
...
11449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kuinka hölmö pitää olla että ottaa ylipäätään mitään soneralta?
Kuinka hölmö pitää olla että tuollaista kysyy? Et sitten tiedä, että monille valokaapelissa oleville Sonera on ainoa vaihtoehto! Kerro ensin aikasi kuluksi mistä saat 100Megan kaistan muualta kuin Soneralta?
Tuokin kannattaa kokeilla ennen kuin Elisaa ehdottaa..
https://oma.saunalahti.fi/settings/signup/elisahgw
Osaatko käyttää nettiä?
http://www.kymp.fi/index/kuitu/kympvalokuitu.html
Osaan kyllä, mutta ei toimi Kympnettikään läheskään joka taloudessa! Sitä Patsi taitaa kympin datakin liikkua soneran kaapelissa. Siis toisin sanoen, operaattorin nimenvaihto ei auttaisi.
Jostain syystä silti KYMPin netti toimii aina ja sonera vammailee jatkuvasti... Sitä en ymmärrä kun samoissa piuhoissahan tiedon pitäisi siirtyä. Kokeile silti firman vaihtoa vaikka oletkin soneran paatunut asiakas.
Se jokin syy lienee siinä, että soneralla on asiakkaita huomattavasti enemmän kuin kympillä, näin ollen valituksetkin netissä näkyy huomattavana määränä. Minun kohdalla ei Soneran viat ole olleet niin pahoja, että sen takia vaihtaisin kalliimpaan liittymään. Joka tapauksessa, jos vika on valokaapelissa, niin silloin sama vika koskee myös kymppiä.
Hyvin pelittää Sonera, ei mitään ongelmia ole ollut aikoihin.
Joku ehdotti Saunalahtea, eikä Elisaa. Kuinka hölmö pitää siihen olla, nehän ovat nykyään samaa firmaa.
Kuin hölmö pitää olla jos luulee jonkun ehdottaneen Saunalahtea, eikä Elisaa. Kumpaakaan ei ole ehdotettu :)
http://www.sonera.fi/Laajakaista/Laajakaista kotiin/Nopeustesti
Testasin
- latausnopeus= 9.55 Mbit/s
- lähetysnopeus= 1.82 Mbit/s
eikös tuo värkki lie kunnossa