Joo elikkäs rupesin vaihtamaan akkua, mutta en osannutkaan irroittaa plus kaapelia akusta. Se koostui kahdesta pienemmästä johdosta ja jonkinlaisesta metallisesta välikappaleesta. Mitenkähän ton välikappaleen saa pois akun navasta, kun siinä ei oikein näkynyt olevan mitään mutteria?? Uudessa akussa sellaista ei ole.. Osaisitteko auttaa avutonta? :) kiitos
akun vaihto P12 -03 primeraan
mobiilinewbie
32993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ankkukenkä on lähes tavanomainen. Mutteri on 10 millinen ja se on laattakaapelien alapuolella. Sinne pääsee ohuella hylsyllä käsiksi. Voit irrottaa akun myös siten etttä otat irti ne kaksi plusnapaan kiinnittyvää lattakaapelia ja tietysti ensimmäisenä akun -kaapeli, Nosta akku autosta, niin pääset näkemään itse kaapelikengän kiinnityksen.
Uuuteen akkuun voit kiinnittää kaapelikengän ensiksi ennen akun nostoa autoon.
Omaani vaihdoin akun kuukausi takaperin ja hetken joutui miettimään, koska pakista ei löydy ohutseinämäisiä hylsyjä.
Sinänsä joskus on pakko ihmetellä ihmisten kykyä hahmottaa asioita, koska niin helppo nakki tuo on.
Vai onko vain nykyaikaa, että heti ongelman sattuessa naputellaan nettiin eikä edes yritetä käyttä omaa päätä.
Osaatko sinä neuloa sukan, leipoa, maalata taulun?
Neulominen on usein yhden ja saman kuvion toistamista ohjeen mukaisesti. Leipominen on reseptin seuraamista ja maalaaminen - se jos mikä on helppoa: katso vaikka ulos ikkunasta ja kopioi paperille se, minkä silmäsi näkevät.
Vai onko vain nykyaikaa, että toisen ongelmaa ei osata nähdä ongelmana, vaan tullaan nettiin napauttamaan, kun tuokaan ei osaa sitä, mitä minä osaan.