myrkyllistä koiranruokaa

bhabht

"Voitko kuvitella leipovasi leivonnaisen joka sisältää 10-20% rasvaa, jonka säilöisit paperipussiin ja jättäisit huoneenlämpöön vuodeksi ja tuote olisi edelleen erinomaista ravintoa?" Hyvin sanottu amerikkalaisella antioksidantteja suitsuttavalla sivustolla.

BHA (E320 Butyylihydroksianisoli), BHT (E321 Butyylihydroksitolueeni), etoksikiini, natriumnitriitti ja kaliumsorbaatti ovat aineita jotka eläinrehupakkauksissa piilotetaan nimityksen "EU:n sallimia antioksidantteja" alle. Näitä aineita käytetään koiranruuan säilöntäaineina.

BHA ja BHT ovat WHO:n kansainvälisen syöväntutkimuslaitos IARC:n tutkimuksen mukaan karsinogeeneja jotka aiheuttavat syöpää, häiritsevät soluaineenvaihduntaa ja immuunijärjestelmää sekä aiheuttavat hyperaktiivisuutta, migreeniä ja muita hermosto-oireita.

Etoksikiini (ei enää E-koodia koska ei ole sallittu ihmisravinnossa) on sallittu 150 mg/kg asti eläinravinnossa, vaikka kemikalilainsäädännön mukaan sen säilyttäminenkin elintarvikkeiden kanssa samassa tilassa on kiellettyä. Etoksikiini on terveydelle haitallista hengitettynä, iholle joutuneena ja nieltynä. Se aiheuttaa mm. pentukuolleisuutta, syöpää, kitalakihalkioita ja epämuodostumia. Erityisesti amerikkalaisista koiranruuista on löytynyt usein etoksikiinia yli sallittujen arvojen koska Amerikassa etoksikiini on sallittu toisin kuin Euroopassa, ja rehun raaka-aineet on jo useasti säilötty tällä aineella vaikkei lopputuotteeseen sitä varsinaisesti ole lisättykään. Tällöin vältetään myös asianlaidan kertominen pakkausteksteissä.

Natriumnitriittiä (E250) käytetään paljon einesteollisuudessa ihmistenkin ravinnossa, erityisesti lihoissa ja makkaroissa. Kannattaapa tuota vältellä niin lemmikkiä ruokkiessa kuin itseäänkin, ainakin mikäli aineen OVA-ohjetta on uskominen: http://www.ttl.fi/internet/ova/natnit.html

Kaliumsorbaatti (E202) on vastaavaa tavaraa kuin edellämainittu, turvallisuustiedote pdf-tiedostona: http://www.celanese.com/msds/pdf/561-94107055.pdf

On selvää että me ihmisetkin syömme osaa näistä syöpää, yliherkkyysreaktioita, käytös- ja hermosto-oireita aiheuttavia myrkkyjä ruuassamme jopa päivittäin. Ruokaa sekä eläinrehuja voidaan kuitenkin valmistaa myös ilman vaaralliseksi todettuja aineita joten tuskin näillä kannattaa ainakaan ehdoin tahdoin altistaa itseään tai lemmikkiään. Eläinrehuissa sallitut pitoisuudet ovat moninkertaisia ihmisravintoon verrattuna. Tuhdit annokset säilöntäaineita mahdollistavat huonolaatuisempien raaka-aineiden käytön sekä edullisemmat tuotanto- ja säilytysolosuhteet. On tyypillistä että mitä koreammin mainostettu tuotemerkki sitä kyseenalaisempi sisältö - raha puhuu tässäkin asiassa.

Nykymaailmassa ei tahdo löytyä koiraa jolla ei sanottaisi olevan jonkinlaisia ruoka-aineallergioita. Toinen alati kasvava ongelma on hyperaktiivisuus ja muut käytösongelmat joita ruuan säilöntäaineet todistetusti aiheuttavat sekä ihmisillä että eläimillä. Ennen kuin syytät koirasi kutinoista ja mahanväänteistä nautaa, vehnää, kanaa tai maissia saati eroahdistuksesta huonoa kurinpitoa, vilkaise mitä koiranruokapussin kyljessä lukee pienellä painettuna ja lähde pureutumaan ongelmiin poistamalla myrkyt koiran ruokavaliosta.
LÄHDE: http://terrieri.net/keskustelu/viewtopic.php?t=20

3

1691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faktojakehiin

      mutta on paljon parempi, että käytetään säilöntäaineita kuin annetaan lemmikille pilaantunutta ruokaa. Fakta kuitenkin on se, ettei koiranomistajista kuin murto-osa jaksa valmistaa ruokaa itse.

      Usein toki puhutaan ns. paremmista koiranruoista joissa säilöntäaineina on käytetty vitamiineja, mm. tokoferolia. Itse on oikein usko, että mikään ruoka säilyy pelkästään niillä vuotta. Määrien ainakin pitäisi olla niin suuria luonnonantioksidanteissa että esim. rasvaliukoista e-vitamiinia olisi aivan liikaa ruoassa.

      Ja ruokapussin kyljessähän tarvitsee ilmoittaa vain lopputuotteeseen lisätyt säilöntäaineet, esim lihan natriumnitriittiä ei ole pakko mainita.

    • kerbasria

      Miksi koiranruoan tarttis yleensäkään säilyä vuotta???

      • bisnes on bisnestä

        Koska sitä valmistetaan sarjatuotantona useampia satoja tuhansia pusseja päivittäin ja kuljetetaan niitä ympäri maailman erilaisiin terminaaleihin, tukkuliikkeiden ja maahantuojien varastoihin, josta edelleen jälleenmyyjille minimi tilauksina, jotka edelleen varastoidaan päävarastoihin ja sieltä jaellaan pikku putiikkeihin, joissa pussit ja purkit lojuu ties kuinka kauan ennenkuin löytävät kuluttajansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      160
      10235
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      53
      2789
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      78
      2495
    4. 84
      2328
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2066
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1888
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1372
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1335
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe