Uusi kovalevy

Pistin uuden kovalevyn pönttöön, miten saan sen otettua käyttöön. Voinko jatkaa sillä home osiota vai pitääkö tehdä erillinen osio ? Millä ohjelmalla noita osioita käsitellään kubuntussa ?
1119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyllä erillisellä levyllä voi jatkaa myös /home hakemistoa, sinun pitää vain määritellä se hakemistoksi fstabissa eli teet levylle osion (osioita) vaikkapa 80Gt ja liität sen omaan kotihakemistoosi hakemistona jollain nimellä esim. "levy".

Kubuntussakin kait toimii Gparted ihan hyvin ainakin muistaakseni, käytän Kubuntua hyvin vähän ja viime kerrasta on jo aikaakin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


234234234 kirjoitti:

Pistin uuden kovalevyn pönttöön, miten saan sen otettua käyttöön. Voinko jatkaa sillä home osiota vai pitääkö tehdä erillinen osio ? Millä ohjelmalla noita osioita käsitellään kubuntussa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu